Filosofo, rašytojo, sveikos gyvensenos puoselėtojo ir skleidėjo Vilhelmo Storostos (Vydūno) raginimas „Žymiai svarbiau yra sveikatą tausoti ir stiprinti, negu ligas gydyti“ geriausiai išreiškia Sveikos gyvensenos fakulteto siekius ir veiklos kryptis.

Kaip ir kasmet fizinio aktyvumo užsiėmimus galėsime lankyti kasdien, pasirinkdami pageidaujamą mankštos pobūdį – sportinius šokius, sveikatingumo mankštą, jogos užsiėmimus, šiaurietišką ėjimą lazdomis, taip pat galėsime dalyvauti projekte „Amžius ne riba – patirk judėjimo džiaugsmą“, užsiėmimų tvarkaraštį žiūrėkite čia.

Rugsėjo 1-ąją pasitikome NIA šokio treniruotėje

Rugsėjo 1-osios rytą neramia širdimi rinkomės mūsų universiteto kieme, jaudinomės, nes meteorologai pranašavo lietų. Buvo gera matyti vasaros saulės nugairintus veidus, pasikalbėti apie tai, kas buvo gero ir nelabai. Visos šypsojosi, džiaugėsi, kad vėl rugsėjis, kad vėl suintensyvės mūsų fizinė veikla, klausysimės paskaitų aktualiomis sveikatos temomis, sportuosime, šoksime ir būtinai būsime sveikos.

Mus sukvietė visų gerai pažįstama trenerė Ingrida Merkininkė, kurios NIA šokio treniruotės – tai holistinė praktika kūnui, protui ir sielai. Ši technika apima įvairius šokių stilius, kovos menus (Tai Chi, Taekwondo, Aikido) ir gydomąsias technikas (jogą, Alexander, Feldenkrais metodus). NIA stiprina kūną, gerina raumenų tonusą, dėl to būsime stipresni, energingesni, mažės antsvoris, gerės laikysena, tvirtės raumenys. Įgausime daugiau pasitikėjimo savimi, bus lavinama pusiausvyra, koordinacija, gerės kognityvinės funkcijos – dėmesys ir darbinė atmintis. Tai padės atsipalaiduoti nervų sistemai, mažės streso įtaka, nerimas.

UAB Geros savijautos centras „Sanus“ toliau tęsia FAVA senjorų projektą. Jau renkamos naujos norinčiųjų dalyvauti projekte grupės. Šį savaitgalį kviečiame dalyvauti Vilniaus sporto festivalyje.

Laukiame visų, norinčių užsiregistruoti į FAVA projektą. Bus atliekamas kūno masės analizės testas bei gauti rezultatai aptariami su kineziterapeutais. Registruokitės šiuo adresu: .

Dalyvaukime projekte „Amžius ne riba – patirk judėjimo džiaugsmą“

Projektas skirtas vyresnio amžiaus žmonėms spręsti susižalojimų, traumatizmo ir fizinio pasyvumo problemą, stiprinant raumenis, lavinant pusiausvyrą, greitą eiseną ir kognityvines funkcijas.

Fizinis aktyvumas yra vienas geriausių dalykų, kuriuos reikėtų daryti, kad žmogus kuo ilgiau išliktų mobilus ir nepriklausomas. Pradėjus nerimauti dėl griuvimų, žmonės dažnai pradeda kuo mažiau judėti, tačiau jie klysta – judėjimas ir fizinių savybių lavinimas kaip tik apsaugos nuo kritimų. Buvimas aktyviu padeda palaikyti jėgą, lankstumą, padeda išlikti energingiems, gerina emocinę būseną.

Griuvimai yra viena dažniausių vyresnio amžiaus žmonių problemų. Pasaulyje atlikti tyrimai rodo, kad trečdalis vyresnių nei 65 metų žmonių griūna ne rečiau kaip kartą per metus. Jų pasekmės įvairios – galvos traumos, kaulų lūžiai. Nuo patiriamų trauma ne tik blogėja vyresnio amžiaus žmonių sveikata ir gyvenimo kokybė, bet ir didėja finansinė našta valstybei.

Taigi siekiant mažinti griuvimų riziką, vyresnių žmonių fizinį pasyvumą siūlomos efektyvios fizinio aktyvumo veiklos: NIA šokio treniruotės, vaikščiojimo užsiėmimai, mankštos video forma ir video paskaitos.

Atliktos studijos rodo, kad įvairūs šokiai gali būti naudojami kaip vyresnio amžiaus žmonių pusiausvyros gerinimo priemonė. Šokių terapijai gali būti naudojami įvairūs šokiai – pramoginiai ar su aerobikos elementais. Net ir per trumpą laiką, organizuojant 12-16 šokių užsiėmimų, ir ne rečiau kaip kartą per savaitę, galima pagerinti pusiausvyrą. Šokantys asmenys greičiau geba koordinuoti judesius, pasižymi išplėtotu kompensaciniu mechanizmu besikeičiančios aplinkos sąlygomis. Situacijose, kuriose yra tikimybė pargriūti, šie asmenys greičiau sureaguoja į įvairias kliūtis ir mažiau patiria griuvimų.

Projekto metu vyksta NIA šokio užsiėmimai (integruotoji nervų ir raumenų sistema, ang. neuromuscular integrative action). Tai šokio judesio technika, kuri apima įvairius šokių stilius, kovos menus (Tai Chi, Taekwondo, Aikido) ir gydomąsias technikas (joga, Alexander, Feldenkrais metodai). Tai holistinė praktika kūnui, protui ir sielai.

NIA stiprina kūną ir tuo pačiu keičia mintis ir emocijas. NIA moko pajausti savo kūną, susikoncentruoti į dabarties momentą ir įsiklausyti. Tai energijos suteikiančios, bet tuo pačiu ir nuraminančios protą praktikos.

NIA gali šokti visi, bet kokio amžiaus ir fizinio pasirengimo. Todėl tai gali būti labai lengva treniruotė ir tuo pačiu labai intensyvi, kurios metu lavinamas širdies ir kraujagyslių sistemos darbas, stiprinami raumenys, padedama atsikratyti antsvorio, gerinama laikysena, lankstumas, koordinacija.

NIA susideda iš 52 pagrindinių žingsnių ir šokama basomis. Prie grupės galima prisijungti bet kada ir nereikia turėti jokio išankstinio pasiruošimo ar gebėjimų šokti.

NIA treniruotės padeda geriau jaustis, atsipalaiduoti po įtemptos dienos, įnešti daugiau džiaugsmo į savo gyvenimą, skirti kokybiškesnio laiko sau.  Šie užsiėmimai skirti tiems, kurie nori išmokti dažniau šypsotis, patirti daugiau džiaugsmo, labiau pažinti save, išmokti atsipalaiduoti ir judėti taip, kad stiprėtų fizinė ir emocinė sveikata, dingtų nuovargis, įtampa, ar net pervargimas.

Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė

Sveikos gyvensenos fakulteto nuotrauka