Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Baigėsi dar vieneri, karantino įspaudu paženklinti, ribotos veiklos mokslo metai. Kokie jie buvo Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetui (MČTAU), kaip sekėsi universiteto bendruomenei prisitaikyti prie nuotolinio mokymo, kokius iššūkius teko įveikti ir kokie ateities planai? Apie tai – pokalbis su MČTAU rektore dr. Zita Žebrauskiene.

Gerb. Rektore, jau antri mokslo metai, kai dėl karantino universitete praktiškai nevyksta kontaktiniai renginiai. Bet MČTAU svetainėje – kasdien po naujieną. Taigi, veiklos vyksta! Kaip vertinate besibaigiančius, neįprastus, „riboto veikimo“ mokslo metus? Kokie jie buvo universiteto bendruomenei ir Jums pačiai asmeniškai?

Šie metai tikrai buvo neįprasti, ypatingi. Iš pradžių tarsi buvome pasimetę, bet paskui prisitaikėme prie naujų aplinkybių ir viskas klostėsi gerai. Ačiū aktyviems dekanams, ypač Sveikos gyvensenos fakulteto dekanei Viktorijai Montvilienei, Kultūros fakulteto dekanei Violetai Skaržinskienei ir visam aktyvui. Į šių fakultetų rengiamas paskaitas, konferencijas, mankštas prisijungdavo nuo 100 iki 200 klausytojų. Aktyviai nuotoliniu būdu darbavosi Politikos, teisės ir ekonomikos, Turizmo fakultetai.

MČTAU svetainės kalendoriuje – daug nuotolinių paskaitų, konferencijų, sporto renginių. Universiteto klausytojai turėjo labai sparčiai mokytis informacinių technologijų, kad galėtų jungtis į paskaitas Google Meet, Microsoft Teams, Zoom platformose. Kaip senjorams sekėsi įveikti kompiuterinio raštingumo barjerą? Kas buvo jų mokytojai?

Prieš pandemiją mūsų senjorai gal net nežinojo tų platformų, o atėjus bėdai dirbome visose platformose. Nusipirkome Zoom licenciją, kad į renginius galėtų prisijungti didesnis skaičius klausytojų ir nebūtų ribojamas užsiėmimų laikas. Ačiū Informacinių technologijų fakulteto dekanui Ovidijui Gabrėnui. Jo dėka mūsų senjorai greitai įvaldė prisijungimo galimybes. Tie, kas turėjo daugiau žinių, padėjo vieni kitiems, nes, kaip sakoma, geriausias mokytojas – šioje srityje pažengęs kolega, kuris gali ne tik žinias išdėstyti, bet ir supranta amžiaus problemas, įsisavinant naują medžiagą. Ypač aktyviai kompiuterinio raštingumo mokymai vyko Kultūros fakultete.

Gražus dviejų kartų bendradarbiavimo pavyzdys – VšĮ Kūrybinių technologijų akademijos bit&Byte jaunųjų mentorių kompiuterinio raštingumo pamokos senjorams, kurios vyko įgyvendinant projektą „Technologinė kūryba Trečiojo amžiaus universitete“. Aš stebėjausi, kaip senjorai greitai surado kontaktą su jaunimu, o jie mus mokė ne tik skaitmeninio raštingumo pagrindų, o įdomesnių dalykų, tarkim, programavimo, muzikos kūrimo. Kolegos padėjo vieni kitiems, bet mokant reikia turėti ir metodinių žinių. Todėl esu dėkinga bit&Byte jaunimui, kurie kantriai mokė senjorus.

Dabar savo pagalbą mūsų universiteto senjorams pasiūlė jaunieji maltiečiai – senjorai jau registruojasi į nuotolinius kompiuterinio raštingumo seminarus.

Ar visiems fakultetams vienodai sėkmingai pavyko prisitaikyti prie neįprastų karantino aplinkybių ir organizuoti nuotolines paskaitas, kitus renginius?

Ne, ne visiems pavyko prisitaikyti prie nuotolinio mokymo. Kai kurių fakultetų dekanai savo klausytojus nukreipė į kitų fakultetų užsiėmimus, MČTAU svetainėje talpino įdomesnių paskaitų konspektus PDF formatu ar ieškojo kitų bendravimo su savo klausytojais būdų. Darbas fakultetuose priklauso nuo dekano išradingumo. Pavyzdžiui, Meninio ugdymo fakulteto Romantikų grupė mokėsi dainas individualiai ir vieną kartą per mėnesį susijungdavo nuotoliniu būdu.

Karantino sąlygos laisvėja – ar dar spėjote iki mokslo metų pabaigos grįžti prie kontaktinių renginių?

Bandėme, uždarose patalpose vyko Kultūros fakulteto mokslo metų užbaigimo renginys. Užsienio kalbų fakulteto mažos grupės dirbo kontaktiniu būdu. Gamtoje birželio 1 d. vyko Sveikos gyvensenos fakulteto konferencija „Klimato kaitos pokyčiai ir žmogaus sveikata“. Gamtos apsuptyje mokslo metus užbaigė Politikos, teisės ir ekonomikos fakultetas. Ekskursijas, žygius rengia Kultūros, Turizmo fakultetai. Birželio 8 d. Vingio parke paminėta Pasaulinė sveikatos diena.

Turbūt jau turite planų ir kitiems mokslo metams? Tikėtina, kad bent rudenį bus galima rengti „gyvus“ užsiėmimus. Ar prašysite iš klausytojų Galimybių paso ar kito įrodymo, kad jie yra pasiskiepiję ar persirgę ir nekelia pavojaus kolegų sveikatai? Ar į renginius priimsite visus?

Galvojant apie kitus metus, mums svarbiausia žinoti, kur dirbsime. Dėl užsiėmimų – ir dabar visi žino, kad reikia turėti Galimybių pasus. Džiugu, kad dauguma mūsų klausytojų yra pasiskiepiję. Pradėdami naujus mokslo metus skelbsime, kad ateinantys į TAU privalės turėti Galimybių pasus. Nesinorėtų rizikuoti ir priimti į renginius nepasiskiepijusius. Todėl tuos, kas dar nespėjo pasiskiepyti, primygtinai raginčiau tą padaryti per vasarą.

Nuotolinių renginių kalendoriuje pateikiamas prisijungimo kodas – į paskaitas gali jungtis nors ir visa Lietuva. Ar MČTAU klausytojai tuo nepiktnaudžiavo, ar jie susimokėjo nario mokestį, ar parėmė savo Alma Mater, nes juk ir karantino metu universitetui tenka patirti nemažai išlaidų?

Gaila, norėjome, kad visi klausytojai prisijungtų į paskaitas, bet paaiškėjo, kad atsirado tokių, kurie dalyvavo paskaitose nesumokėję mokesčių, aiškindami, kad neateina į universitetą. Bet išlaidos mums liko tos pačios – patalpų nuoma, komunaliniai mokesčiai, ryšiai, spausdinimas ir kt. Todėl tikiuosi didesnio sąmoningumo, geranoriškumo, pagarbos tiems, kas organizavo universiteto veiklą ir karantino metu.

Rugpjūčio mėnesį baigiasi MČTAU patalpų nuomos sutartis. Ar pavyks iki mokslo metų pradžios rasti kitas patalpas? Jei nepavyks, ar eisite „mitinguoti“ su MČTAU vėliava, kuri simbolizuoja Mokymosi visą gyvenimą reikšmę vyresnio amžiaus žmonėms?

Čia labai skaudus klausimas. Taip, rugpjūčio 31 d. baigiasi nuomos sutartis su Registrų centru. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Vyriausybės kanceliarija ieško variantų, kur mus iškelti. Mums reikalingos tuščios patalpos, mes baldus, įrangą turime. Nesinorėtų „mitinguoti“, bet neatmetame ir tos galimybės, tai jau paskutinis siūlo galas. Šiuo metu sulaukiame daug skambučių iš besidominčių TAU veikla, norinčių įstoti į universitetą.

Esate ne tik MČTAU rektorė, bet šį pavasarį buvote išrinkta ir Nacionalinės TAU asociacijos prezidente. Ar užteks jėgų, laiko, entuziazmo visiems sumanymams įgyvendinti? Pagaliau, ar dažnai išgirstate paprasčiausią AČIŪ už savo pastangas kurti senjorams oresnį gyvenimą?

Veiklos daug, naujų iššūkių taip pat nemažai. Jei nemylėčiau žmonių, negalėčiau dirbti. „Ačiū“ niekada nebuvo per daug. Man svarbu matyti laimingus senjorus.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Jadvyga Miniotaitė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! KOVO 19 D. 10.00–14.00 VILNIAUS KOLEGIJOS AKTŲ SALĖJE TREČIAME AUKŠTE (STUDENTŲ G. 39A, VILNIUS) MČTAU SU PARTNERIAIS RENGIA FIZINĖS SVEIKATOS VERTINIMO FORUMĄ „MOKYKIMĖS NEGRIŪTI“, KURIO DALYVIAI GALĖS SUŽINOTI SAVO FIZINĮ PAJĖGUMĄ