Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Gegužės 27 dieną Kultūros fakulteto Bendruomenė susirinko į 2020–2021 mokslo metų uždarymo renginį.

Bendruomenei gražų koncertą padovanojo profesorius Antanas Kiveris, kuriam akomponavo mūsų mylima profesorė Rita Aleknaitė-Bieliauskienė. Skambėję lietuvių ir užsienio kompozitorių kūriniai sukūrė iškilią atmosferą, kurią labai pagyvino ir maloniai nustebino profesorės Ritos Aleknaitės-Bieliauskienės puikiai (ir mintinai) padeklamuotos gražios Maironio eilės „Šatrijos kalnas“.

Pasibaigus koncertinei įžangai, sveikinimo žodį tarė gerbiama MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė. Rektorė, kaip visuomet, buvo labai konkreti ir dalykiška. Džiugu, kad buvome įvertinti ir pagirti.

Prieš pradėdama išsamią metinę Kultūros fakulteto atliktų darbų ataskaitą, dekanė Violeta Skaržinskienė į sceną pakvietė visas grupių seniūnes, kurioms, vikrių prodekanių padedama, gerbiama rektorė įteikė  grupių klausytojų LIBELLUM pažymėjimus.

FAKULTETO KLAUSYTOJAI. 2020–2021 mokslo metų sąrašuose buvo 1141 klausytojas, metinį nario mokestį sumokėjo 763 klausytojai, 368 klausytojai sustabdė savo narystę, fakulteto gretas papildė 81 naujas klausytojas. Šiuo metu fakultete yra 10 Garbės narių.

PROGRAMA. Kultūros fakultete 2020-08-12 patvirtinta Trijų pakopų, septynerių (7) metų Programa, kur Bazinis kursas – 3 metai, Pagrindinės studijos – 4 metai. Alumnai – neribojama.

Menų istorijos katedros Programą sudaro septyni (7) laisvieji menai. Šiais metais vyko Architektūros ir Muzikos (Pagrindai ir Instrumentai) kursai.  2021–2022 mokslo metams numatyta Dailės bei Operos ir Baleto kursai.

Padėkojusi ankstesniems fakulteto vadovams, dekanė į sceną pakvietė Algimantą Petrauską, kuriam buvo padėkota už didelio klausytojų susidomėjimo sulaukusius jo parengtus Projektus ir įteiktas MČTAU rektorės ir Kultūros fakulteto dekanės Padėkos raštas.

FAKULTETO STRUKTŪRĄ sudaro 30 klausytojų grupių, trys klubai – Knygų klubas, Atminties klubas ir „Amoris Vilnensis“ klubas, fakulteto taryba ir dekanatas.

KULTŪROS FAKULTETO TARYBĄ sudaro 15 narių (dekanė, dvi prodekanės, Menų istorijos katedros vadovė, grupių vyresniosios, klubų vadovės, kiti aktyvūs fakulteto nariai). Taryba pataria dekanatui aktualiais fakulteto veiklos klausimais. Per mokslo metus įvyko 8 posėdžiai (2 rudenį, 5 virtualūs, 1 – po šio renginio). Tarybos protokolai – prieinami kiekvienam klausytojui.

Į sceną pakviestoms aktyviausioms tarybos narėms  D. Apulskienei, D. Aučinienei, G. Mališauskienei,

I. Stankevičienei, I. Šaulienei, V. Ambrazevičienei buvo padėkota ir įteikti suvenyrai.

Dekanė daug šiltų žodžių skyrė viso renginio metu žvitriai po sceną judėjusioms ir dovanas dalinusioms Kultūros fakulteto prodekanėms Dalei Jasinskienei ir Rūtai Kožemiakienei. Padėkojo  už kartu atliktus darbus kiekvienai įteikdama  Padėkos raštus ir dekanės rankų darbo dovanėles.

MENŲ ISTORIJOS KATEDRA buvo viena populiariausių tarp klausytojų. Įvyko 3 architektūros paskaitos, 9 ,,Muzikos pagrindų“ ir ,,Muzikos instrumentų“ paskaitos. Buvo parengta įdomi informacinė medžiaga apie Nijolę Ambrazaitytę bei Olgą Štenberg ir Aleksandrą Livontą, apie Panevėžio kraštą ir jo žymius žmones.

Daug gerų emocijų ir papildomo domėjimosi sukėlė konkursas „Išrinkime išmintingiausią grupę“. Konkursas vyko 9  savaites, buvo pateikti 9 klausimai, dalyvavo 24 grupės.  Aktyviausiems dalyviams  įteikti 72 bilietai  į 3  koncertus Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Į sceną pakviestai Menų istorijos katedros vadovei Irenai Ūsaitei buvo padėkota už nuoširdų darbą ir išradingumą bei įteikta knyga ,,Neregėta Lietuva“.

MOKYMAI. Šie mokslo metai buvo ypatingi, kai buvome priversti izoliuotis, kai bendravimas buvo galimas tik nuotoliniu būdu. Tai sudarė didelių nepatogumų. Ir vienas jų, bet svarbiausias, buvo tai, kad dauguma klausytojų neturėjo reikiamos įrangos, daugumai trūko žinių, kaip ta įranga naudotis. Ir fakulteto vadovybė priėmė žaibišką sprendimą, kaip tą padėtį kuo greičiau keisti/taisyti. Buvo sudaryta mokytojų komanda, tai N. Vitkauskienė, D. Jasinskienė, V. Skaržinskienė, D. Aučinienė. Parengta mokymo programa ir dauginamoji medžiaga. Džiugu, kad dauguma klausytojų skubiai įsigijo reikiamą įrangą. Daugiau kaip 200 fakulteto klausytojų buvo apmokyta pagrindiniuose mokymuose (Google Meet), 24 –  papildomuose mokymuose (Meet ir Zoom), 5 norintys  išmoko susikurti f/b paskyras ir jomis naudotis. Prasidėjo aktyvus bendravimas, nuotoliniai renginiai pritraukdavo gausias klausytojų auditorijas. Pasijutome labiau matomi, girdimi ir artimi. Sėkminga savo mokymo patirtimi geranoriškai pasidalijome su  Sveikos gyvensenos fakulteto aktyvu (pagal principą ,,mokyk mokytojus“).

Į sceną pakviestai Nijolei Vitkauskienėi dėkojama už mokymus ir įteikiama knyga.

KNYGŲ KLUBAS. Nuostatai patvirtinti 2016-02-04. Mokslo metai Knygų klubui prasidėjo rugsėjo 22 d. užsakomąja ekskursija „Tūla“, pagal Jurgio Kunčino romaną. Sekančią dieną auditorijoje įvyko oficialus mokslo metų atidarymas bei susitikimas su nauja Dekane. Spalio 22–23 d. Knygų klubas skyrė Holokaustui atminti. Auditorijoje – renginys, skirtas Lietuvos Nacionalinės premijos Meno ir kultūros srityje laureatui Grigorijui Jakovui Kanovičiui ir jo kūrybai. Sekančią dieną – autobusinė išvyka į Kauną. Kelionės metu autobuse apžvelgta Lietuvos žydų holokausto patirtis, paminėti konkretūs Pasaulio teisuoliai Lietuvoje. Kaune –  užsakomoji ekskursija „IX Forto istorija“. Vakare –  Kauno dramos teatre Gintaro Varno režisuotas spektaklis „GETAS“. Prasidėjus karantinui, Knygų klubo du kartus per mėnesį renginiai persikėlė į virtualią erdvę. Įvyko 12 nuotolinių renginių. Aktyviai dalyvauta knygų leidyklų, Rašytojų bei Teatro sąjungos nuotoliniuose renginiuose, dalyvauta pateikiant rekomendacijas ir straipsnius fakulteto FB skaitytojams.

Į sceną pakviestai Knygų klubo vadovei  Aldutei Martinaitienei įteikiama MČTAU rektorės ir Kultūros fakulteto dekanės pasirašytas Padėkos raštas „Už nuoširdų darbą organizuojant Knygų klubo renginius, meilę knygai ir poezijai ir konferencijos „Užmaršties dulkes nuvalius“ parengimą“.

Komentaras. Knygų klubo vadovė matomai sujaudinta, turbūt neatmena, kada paskutinį kartą yra gavusi kažką panašaus.

ATMINTIES KLUBAS jungia apie 30 nuolatinių savanorių, kurie jau daug metų tvarko ir prižiūri artimųjų neturinčių žymių žmonių kapus Rasose. Tai tikrai kruopštus ir pasiaukojantis darbas. Malonu, kad palaipsniui į šio klubo veiklą įsijungia didesnis klausytojų kiekis. Net 120 fakulteto klausytojų dalyvavo penkiose talkose prieš lapkričio 1-ąją. Neseniai buvo pravesta pavasarinė Rasų kapinių tvarkymo talka, sodinamos gėlės, kurių laistymu ir priežiūra visą vasarą užsiima didžiosios Atminties klubo entuziastės. Nebūkime abejingi ir mes, prisijunkime prie šio kilnaus darbo. Malonu, kad Atminties klubas atsinaujina. Klubas parengė naujus nuostatus, kurie patvirtinti 2021-05-19. Išrinkta nauja valdyba, tai N. Survilienė, G. Dalgėdaitė-Banevičienė, A. Sipovič, H. Vilks, A. Vilks.  Linkime sėkmės  Atminties klubui ateities darbuose.

Į sceną pakviestoms Zitai Elinskienei ir Gražinai Šiler dėkojama už indėlį į klubo veiklą ir įteikiami padėkos raštai.

„AMORIS VILNENSIS“ KLUBAS. Tai trečias ir pats jauniausias Kultūros fakulteto klubas. Klubo įkūrimo idėjos autorė – ilgametė Kultūros fakulteto buvusi dekanė, Garbės dekanė Aldona Mikulionienė. Šis klubas vienija alumnus, kuriais tampama išklausiusius 7 metų programą. Klubo veikla: susipažinimas su Vilniaus miestų rajonais, grupės narių tėviškių lankymas. Naujo klubo  nuostatai patvirtinti 2021-05-19. Linkime visapusiškos sėkmės šiam klubui.

Į sceną pakviestai Garbės dekanei Aldonai Mikulionienei dėkojama už ilgametį darbą ir įteikiamas Padėkos raštas bei knyga.

TEMINĖS KONFERENCIJOS. Gausiai fakulteto Bendruomenei jos tapo prieinamos tik po visuotinio mokymo. Ypač, kai MČTAU Rektoratas pasirūpino didesnės apimties pokalbių programų įsigijimu. Buvo pravestos trys teminės konferencijos: ,,Žymios Lietuvos moterys“ – Aldona Mikulionienė, ,,Užmaršties dulkes nuvalius“ – Irena Burdulytė ir Aldutė Martinaitienė, „Japonija. Vulkanų papėdėje. Subjektyvūs pamąstymai apie artimą-tolimą kultūrą“ – Birutė Abraitienė. Malonu pažymėti, kad visos trys konferencijos surinko gausų klausytojų būrį, kad jose pateikta informacija buvo įdomi, kad sulaukė daug gausių komentarų, palinkėjimų rengti kuo daugiau panašaus pobūdžio konferencijų ir ateityje.

Į sceną kviečiama Birutė Abraitienė, kuriai dėkojama ir įteikiama knyga.

FB grupė „MČTAU KULTŪRA“. Tai mūsų fakulteto kūdikis, kuris gana greitai auga, tampa įdomus, dauguma jį pamėgo ir jame ieško sau artimos temos. Šiuo metu Kultūros fakulteto FB jungia 320 narių. Tinklalapį administruoja Irena Burdulytė. Prie šio darbo aktyviai prisideda D. Jasinskienė, R. Kožemiakienė, I. Ūsaitė, A. Martinaitienė, V. Skaržinskienė. Plačiausiai naudojamos rubrikos: Fakulteto naujienos, Rekomenduojame, Gamtos perliukai, Diskutuokime. Nuoširdžiai dėkojame Ovidijui Gabrėnui už pagalbą, sukuriant šią svarbią Kultūros fakulteto Bendruomenei susitikimo, informacijos pasidalijimo, pokalbių ir komentarų svetainę. Džiugu, kad labai santūrūs senjorai palaipsniui šioje FB svetainėje išsilaisvina, atskleidžia savąjį „aš“. 

Į sceną kviečiamos Irena Burdulytė, Gražina Banevičienė, Irena Sabaliauskienė. Joms dėkojama ir įteikiamos padėkos bei suvenyrai.

PROJEKTAI. „MČTAU savanoris – aktyvaus senėjimo variklis“ dalyvavo 15 seniūnių ir dekanato narių. Gavome pakankamai gerų psichologinių žinių. Dalyvavome Protų mūšyje ir mūsų komanda „Kultūros lempos“ laimėjome I-ją vietą. Projekte ,,Technologinė kūryba trečiojo amžiaus universitete“ mokė jaunimas, dalyvavo 2 žmonės. Gauta patirtis perduota fakulteto mokymuose. Fakulteto dekanė Violeta Skaržinskienė skaitys pranešimą tarptautiniame seminare: ,,How seniors learn digital skills in the Nordics and Baltic?: Lithuanian Experience“. Kultūros fakulteto Bendruomenė parengė pastabas Žaliajai knygai, dalyvauja tarptautiniame projekte ,,Human Times” .

FAKULTETO KALUSYTOJŲ ANKETOS. Visiems fakulteto klausytojams buvo išsiųsti Anketos klausimai. Buvo gauta 51 klausytojo nuomonė. Tai sakydama, fakulteto dekanė tikrai moteriškai susijaudino. „O juk turime ne tik teisių, bet ir pareigų!“ – keliskart pakartojo. Ir mes, visi dalyviai, žemiau nuleidę galvas, su tuo  visiškai sutikome.

ANKETA – KAS PATIKO? Eilės tvarka patiko: Architektūros ir muzikos paskaitos, IT mokymai, Greitas persiorientavimas į nuotolinį bendravimą, Konkursas, FB grupės sukūrimas, Kalendoriaus įvedimas, Konferencijos, Fakulteto tarybos posėdžiai, Edukacinės išvykos, Parodų, muziejų ir kitų kultūros renginių lankymas su grupe, Teatrų ir koncertų lankymas, Atmosfera fakultete, Gyvi susitikimai.

ANKETA – KAS NEPATIKO AR TAISYTINA? Eilės tvarka: Nuotoliniai renginiai, Nario mokesčiai ir jų rinkimo būdas, Naujas Operos kursas, norėtų kino, Konkurse nereikia lenktyniavimo, Aiškesni konkurso kriterijai, Informacijos apie darbą grupėse nebuvimas, Per mažai aktyvių žmonių.

Komentaras.  Sutinku, kad reikia tobulinti metinio nario mokesčio rinkimo būdus. Gal tų būdų neturėtų būti daug, gal pakaktų vieno, bet labiau patikimo.

Savanoriškai sugrįžtu prie nario mokesčio dydžio.  Sutinku, kad geriems pusryčiams 30 eurų gal ir būtų per daug. Bet metams, už tai gaunant tikrai daug ir įdomaus, mano nuomone, mokestis turėtų būti didesnis. Ir štai kodėl.  Juk universitetas – mūsų antroji, gal kam trečioji, bet Šeima. Ir namai, kuriuos mes norime matyti gražius ir jaukius. Pilnus gėlių, knygų, mažyčių niekučių, gražių, besišypsančių, paslaugių ir laimingų veidų. Tai ir kurkime tokius namus. Ar bent nedrauskime kurti visa tai kitiems. Šiais mokslo metais man buvo du kartus skaudu ir gėda dėl mūsų požiūrio į Universitetą. Pirma – kai kažkokiuose rinkimuose mūsų Rektorė surinko mažiau balsų nei mažo miestelio TAU vadovė. Antra – kai dauguma universiteto klausytojų, pasinaudoję COVID-u, nutarė nemokėti nario mokesčio, nepalaikyti savojo universiteto šiuo sunkiu visiems mums laikotarpiu. Sutinku ir nesipiktinu tais, kuriems iš tiesų 30 eurų tuo laikotarpiu buvo didelis pinigas. Bet kitais, o ypač tais, kurie nelegaliai bandė jungtis prie universitete vykstančių įdomių konferencijų, stebiuosi. Man jų net gaila. Manau, kad mes visi turime mylėti savo universitetą, jį remti, jį gerbti, juo didžiuotis.

ANKETA – IDĖJOS FAKULTETO VEIKLAI. Eilės tvarka: Įtraukti daugiau žmonių į aktyvią fakulteto veiklą, Mažinti krūvį seniūnėms, Daugiau bendrų renginių su kitais fakultetais, Daugiau protmūšių, Organizuoti apsilankymus teatre ir koncertuose  ir t.t.

Komentaras.  Žmogų įtraukti į aktyvią fakulteto veiklą negali niekas, išskyrus patį žmogų, jeigu jis aktyvus.  O aktyvūs esame visi. Tai mūsų prigimtinė teisė.  Naudokimės ja. Atsiskleiskime, nes tai geriausias mūsų laikas būti savimi. Aktyvuokime savo užslėptus lobius, tuo paįvairindami aplinką, nustebindami greta esančius, o ypač save.

Taip, sutinku, kad seniūnės darbas reikalauja laiko. O kiek reikalauja laiko fakulteto Dekanato, universiteto Rektorato ir amžinai nepavargstančiai energingos mūsų Rektorės darbas?  Ar mes apie tai pagalvojame? Nuoširdžiai sakau, visus savanoriškai dirbančius idėjai ir kitiems, aš mintyse vadinu geraisiais savižudžiais. Saugokime juos. Bent mintyse įsistokime į jų batus, kad suprastumėm, kaip kartais jiems skauda mūsų grubių žodžių užgautas jų Sielas. Pamąstykime apie tai. 

ANKETA – KOMPIUTERINIS RAŠTINGUMAS. Eilės tvarka: Jokių nuotolinių renginių! Daugiau nuotolinių renginių! Tęsti kompiuterinio raštingumo mokymus, Apmokyti seniūnes rengti PowerPoint pranešimus, Skirti dėmesio etiškam bendravimui internetinėje erdvėje.

ANKETA – IDĖJOS MENŲ KATEDRAI. Eilės tvarka: Papildyti Menų istorijos katedros komandą, Kviesti lektorius iš įvairių universitetų, Konkursą organizuoti ir naujais mokslo metais, susiejant su naujais kursais, Aiškiau apibrėžti vertinimo kriterijus, Paskelbti šių metų konkurso medžiagą internete, Organizuoti bendrą fakulteto apsilankymą Operos ir baleto teatre, Organizuoti meno terapijos užsiėmimus, kad ir mokamus.

Komentaras. Jau paguodžia tai, kad kažkas už meno terapijos užsiėmimus sutiktų mokėti. 

ANKETA – IDĖJOS KLUBAMS. Eilės tvarka: Daugiau diskusinio pobūdžio renginių, Daugiau filmų, spektaklių aptarimų, Ar negalėtų būti Knygų klubo renginiai vieši? Papildyti Atminties klubą naujais nariais, Organizuoti Atminties klubo paskaitas/pasisakymus apie globojamų kapų ,,gyventojus“, Į rudenines talkas kviesti ir kitų fakultetų žmones, Atminties klubas – ne senjorams?

ANKETA – IDĖJOS FB grupei MČTAU KULTŪRA. Eilės tvarka: Įrašinėti ir skelbti FB kultūros fakulteto renginius (jei sutinka autoriai), Tobulinti FB turinį, įrašai turi būti susiję su kultūra, Panaikinti įrašų kontrolę.

Komentaras. Teisinga mintis – tobulinti FB turinį, kad įrašai būtų susiję su kultūra. Bet panaikinus įrašų kontrolę, kultūros labai sumažėtų. Tai akivaizdu. Mes visi esame ne tik skirtingi, bet ir kultūrą sau ir aplinkai suprantame pakankamai skirtingai. Visai Bendruomenei aktyviai padedant, Kultūros fakultetui reikia stengtis, kad teisinga kultūros samprata priartėtų kuo arčiau kiekvieno iš mūsų. Kultūrą pradėkime/tęskime nuo savęs, savo Šeimos, link draugo, Grupės, Klubo, Fakulteto, Dekanatų, Rektorato, visus mus jungiančio Trečiojo amžiaus universiteto ir t.t. ir t.t. Tolimesnis sklidimas užkrečiamas, nepavojingas ir maloniai nuteikiantis.

ANKETA – IDĖJOS EDUKACINĖMS IŠVYKOMS. Eilės tvarka: Atgaivinti vasaros ekskursijas, išvykas, kai tik leis aplinkybės, Pamatyti ,,Karalienę Luizę“ Klaipėdoje, Norėtųsi išvykos į Aukštaitijos nacionalinį parką it kt.

Į sceną kviečiama Rita Šileikaitė, kuriai dėkojama ir įteikiamas suvenyras už išsamiausiai užpildytą anketą – geranorišką fakulteto darbo analizę.

Baigdama metinę Kultūros fakulteto atliktų darbų ataskaitą fakulteto dekanė Violeta Skaržinskienė dar kartą  pasidžiaugė gauta gido įranga, už kurią nuoširdžiai plodami padėkojo rektoratui visi susirinkusieji. Ilgais plojimais palydėtas dekanės pranešimas bei palinkėjimas „GRAŽIOS VASAROS“. Visi skirstėsi, linkėdami dar susitikti vasarą.

Kultūros fakulteto Tarybos nariai 207 auditorijoje susirinko į paskutinį šių mokslo metų posėdį. Komentaruose pateikti pokalbius apibendrinantys fragmentai bei straipsnio autorės nuomonė.

Aldutė Martinaitienė, Kultūros fakulteto Knygų klubo vadovė

21 05 30 ap 6 scena

Kultūros fakulteto nuotrauka

 

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

BALANDŽIO 19 D. 12 VAL. A7 AUD. ĮVYKS PASKAITA-DISKUSIJA SU KOVO 11-OSIOS AKTO SIGNATARU, SEIMO NARIU EUGENIJUMI GENTVILU. KVIEČIAMI VISI NORINTIEJI