55 Užsienio kalbų fakulteto klausytojai artėjančių Šv. Kalėdų dvelksmą pajuto lapkričio 29 dieną, lankydamiesi 2019 metų Lietuvos kultūros sostinėje – Rokiškyje.

Keliaudami link Rokiškio, pakeliui aplankėme Bistrampolio dvarą – vieną reikšmingiausių dvarų Šiaurės Lietuvoje, egzistavusį jau nuo XV amžiaus pabaigos, o nuo XVII a. pabaigos iki 1940 m. priklausiusį Bistramų giminei. Ir įsitikinome, kad Aukštaitija, didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, į kurį mes vykstame jau ne pirmą kartą, pasižymi ne tik šimtais ežerų ir ežerėlių, didžiule tarmių, tradicijų gausa, garsiosiomis sutartinėmis – UNESCO nematerialiojo paveldo objektu, bet ir žmonių rankomis bei iniciatyvomis sukurtais ar naujam gyvenimui prikeltais objektais: dvarais, bažnyčiomis, vienuolynais. Tai ir Bistrampolio dvaras, ir Palėvenės bažnyčia, ir greta jos esantis atstatomas Domininkonų vienuolynas, ir Rokiškio dvaro rūmai. Abiejuose dvaruose visus sužavėjo kruopščiai ir su meile restauruoti interjerai, atkurta autentiška aplinka, pasakojanti apie to meto dvarų šeimininkų – grafų – gyvenimą ir kultūrą.

Netikėtas atradimas visiems buvo Palėvenės bažnyčia – viena gražiausių vėlyvojo baroko šventovių Lietuvoje, kurią puošia aštuoni vėlyvojo baroko ir rokoko stiliaus altoriai, sujungti su klausykla-sakykla, unikalia lože, išpuošta kartušais su rėmėjų herbais. Tarp bažnyčios sakralinių vertybių – ir iš Italijos atgabenta Nukryžiuotojo skulptūra.

Sužinojome, kad Palėvenės bažnyčioje buvo pakrikštytas Stuoka Gucevičius ir kad būtent šiame miestelyje mūsų tautos švietėjas Motiejus Valančius pradėjo blaivinti Lietuvą.

Rokiškyje susipažinome su Rokiškio dvaro rūmais, pelniusiais Lietuvos patraukliausios turizmo traukos vietovės titulą ir su įspūdinga lietuvių liaudies skulptoriaus – dievdirbio Liongino Šepkos kūryba, apimančia virš 1500 medinių skulptūrų religine tematika, taip pat legendų, dainų gamtos motyvais. Be abejo, ragavome ir Rokiškio krašto gardumynų: kelių rūšių sūrių. Dvaro aikštėje stebėjome įspūdingą Saulėgrįžos misteriją, pasidžiaugėme kalėdinės eglės įžiebimu, senelio Kalėdos ir Kultūros ministro sveikinimu bei oficialiu Kultūros sostinės titulo perdavimu Trakams.

Susipažinimą su Rokiškiu baigėme apsilankydami šv. Mato Evangelisto bažnyčioje, kurios ansamblis yra vienas originaliausių ir įspūdingiausių neogotikos paminklų Lietuvoje. Bažnyčios interjeras profesionalumo požiūriu nepriekaištingas. Tai bene vienintelis XIX a. interjeras Lietuvoje, kur viskas suprojektuota ir atlikta aukštos kvalifikacijos užsienio architektų, dailininkų ir meistrų.

Pilni įspūdžių ir geros nuotaikos vėlų vakarą grįžome į namus. Kartu keliauti ir pažinti Lietuvą buvo labai smagu!

Danutė Šukienė, Užsienio kalbų fakulteto dekanė

Remigijaus Martusevičiaus nuotr.

Daugiau nuotr. čia