SAVANORYSTĖ MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETE
Jei paklaustume MČTAU klausytojų kas yra savanoris tai dažniausiai išgirstume atsakymą, kad tai žmogus savo noru atliekantis įvairias veiklas. Tačiau juk savo noru mes padedam draugams, kaimynams, šeimos nariams, o kartais ir paprastiems praeiviams gatvėje, bet ar gali tokį žmogų vadinti savanoriu? Norint tapti savanoriu, būtinos dvi sąlygos:
- asmuo turi būti apsisprendęs skirti savo laiką visuomenei ir jos reikmėms, nesitikint jokio piniginio atlygio,
- asmuo turi atrasti kitą asmenį ar organizaciją, kuriai reikalinga savanorio pagalba.
2011-08-01 įsigaliojo Lietuvos Respublikos Savanoriškos veiklos įstatymas, kur savanorystė apibrėžiama kaip įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai atliekama veikla, už kurią nėra gaunamas piniginis atlygis. Apie tai galime paskaityti:
- https://zinauviska.lt/savanoryste-ir-jaunimo-politika/savanoriauk-lietuvoje/savanoryste/
- https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.402802
Savanoriavimas ypač aktualus pandemijos metu, nes daug vyresnio amžiaus žmonių priversti atsisakyti aktyvaus gyvenimo, socialinių ryšių – mums labai svarbu bendrauti gyvai, jausti vienas kito petį. Siekiant įveikti pandemijos iššūkius ir padėti socialinę, emocinę atskirtį jaučiantiems, pažeidžiamiems senjorams, praeitų metų rudenį įvykdėme projektą „MČTAU savanoris – aktyvaus senėjimo variklis“. Nuotoliniu būdu apmokyta 60 savanorių, kurie galės teikti emocinę pagalbą ir palaikymą universiteto klausytojams. Daugiau pasiskaityti galima:
- http://www.mctau.lt/628-savanoris-gerina-ir-savo-ir-to-kuriam-padeda-gyvenimo-kokybe
- http://www.mctau.lt/643-savanoryste-tai-galimybe-atkurti-trukinejancius-zmogiskus-rysius
- http://www.mctau.lt/646-savanoryste-lyg-tiltas-tarp-zmoniu
- http://www.mctau.lt/650-savanoriui-itin-svarbus-gebejimas-klausytis-ir-girdeti
- http://www.mctau.lt/653-projektas-ne-tik-buvo-naudingas-bet-ir-dziugino
MČTAU senjorų savanorystės laukas tęsiasi ir už universiteto ribų. Universitete įkurtas Atminties klubas, vykdantis kilnią ir šventą misiją – prižiūrėti apleistus, jau artimųjų neturinčių kultūrai nusipelniusių žmonių kapus Rasų kapinėse. Rengiamos kapų tvarkymo pavasarį ir rudenį talkos, sodinamos gėlės, uždegamos Vėlinių žvakės. Prižiūrimi apleisti skulptoriaus Boleslovo Balzukevičiaus, kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos, kunigo Kristupo Čibiro, kunigo J.Ambraziejaus, E. Tiškevičiaus, P. Višinskio, M. Davainio-Silvestraičio, Vilniaus krašto knygnešių ir kitų kultūros veikėjų kapai.
Mūsų savanoriai tvarko Botanikos sodo, Europos parko erdves už suteikiamą galimybę jose rengti mūsų bendruomenės renginius, talkino Lietuvos etninės veiklos centrui, budėdami Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, savanoriavo MO muziejuje.
Pratęsiant šią prasmingą veiklą, MČTAU klausytojus kviečiame prisidėti prie įvairių savanorystės veiklų. Šios organizacijos kviečia:
- Maisto bankashttps://www.maistobankas.lt
- Sidabrinė linija https://www.sidabrinelinija.lt/lt/naujienos/naujienos/2019/01/senjorai-apie-sidabrine-linija-auksine-si-jusu-linija#
- Maltiečiai https://maltieciai.lt/tapk-maltieciu-savanoriu/