DISKUSIJŲ TEMOS
1. Kas tai yra Sidabrinė ekonomika?
Sidabrinė ekonomika apima visą ekonominę veiklą: produktus ir paslaugas, skirtas vyresnių nei 50 metų žmonių poreikiams tenkinti. Ši koncepcija kilo iš vadinamosios „sidabro rinkos“, atsiradusios Japonijoje – šalyje, kurioje daugiausia žmonių, vyresnių nei 65 metų. Europos Komisija, siekdama skatinti ekonomikos augimą Europoje, daug dėmesio skiria senėjančiai visuomenei, siekia spręsti visuomenės demografinių pokyčių iššūkius, suderintus su svarbiomis socialinėmis, ekonominėmis, technologinėms ir darbo rinkomis.
Daugiau pasiskaityti galima:
Lietuvos visuomenė taip pat sparčiai sensta – per pastaruosius 20 metų pagyvenusių žmonių dalis išaugo dukart ir dabar sudaro beveik 19 proc. visų Lietuvos gyventojų. Skaičiuojama, kad iki 2040 m. kas trečias Lietuvos gyventojas bus vyresnis nei 65 metų amžiaus. Ši visuomenės senėjimo tendencija lemia sidabrinės ekonomikos skatinimo aktualumą.Daugiau pasiskaityti galima:
Lietuvos Respublikos Vyriausybės strateginės analizės centras: https://strata.gov.lt/lt/component/content/article/8-naujienos/624-europos-komisijos-prognoze-lietuvai-viena-vyriausi-valstybi-europoje
Lietuvos spauda:
- https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nuomones/giedre-ramanauskiene-sidabrine-ekonomika-lietuvos-partijoms-dar-neatrastas-potencialas-18-1383318
- https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1270268/sidabrine-ekonomika-lietuvoje-vis-dar-neivertinamas-vyresniu-asmenu-potencialas-darbo-rinkoje
2. ARGENTUM
Projekto ARGENTUM tikslas – skatinti inovacijas sidabrinės ekonomikos vystymui bei kurti ryšius tarp mokslininkų, politikos formuotojų, verslo, švietimo, vietos valdžios ir pilietinės visuomenės. Projektu norima sukurti palankią aplinką sidabrinės ekonomikos plėtrai, o instituciniai, akademiniai, verslo ir civiliniai subjektai turi būti pasirengę paversti senėjančios visuomenės iššūkį galimybe. Laukiami projekto rezultatai:
- Sidabrinės ekonomikos klasterio (žemėlapio) sudarymas.
- Mokymo programa „Integruotų naujoviškų paslaugų projektavimas vyresnio amžiaus žmonėms informacinių technologijų, gerovės, sveikatos, turizmo, laisvalaikio, sporto ir švietimo srityse“.
- Mokymo programa „Inovacijų spartinimas vietos valdžios institucijose – inovatyvios socialinės paslaugos ir palankios senėjimo priemonės“.
- E-mokymosi platformos ir savarankiško mokymosi programų sukūrimas.
Projekto naujienlaiškiai: Nr. 1 Nr.2
Daugiau informacijos diskusijai:
- https://argentum.biz/
- https://www.facebook.com/Argentum-Strategic-competencies-for-Silver-Economy-101431145764113
3. Kas tai yra aktyvus senėjimas?
Aktyvus senėjimas yra Europos Komisijos, Pasaulio sveikatos organizacijos koncepcija, kuri pripažįsta senyvą amžių ne kaip socialinių praradimų, vienišumo, neįgalumo, skurdo ir nesavarankiškumo amžių, bet kaip pilnavertiško dalyvavimo visuomenės gyvenime amžių, įsitraukiant į darbo rinką, visuomenines veiklas, savanorystę. Daugiau pasiskaityti galima:
- https://lt.wikipedia.org/wiki/Demografinis_senėjimas#Aktyvus_senėjimas
- https://epale.ec.europa.eu/sites/default/files/aktyvaus_senejimo_komunikacija_tau.pdf
4. ES Žalioji knyga dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“
Pagyvenę žmonės yra svarbi ir vis didėjanti Europos gyventojų, ekonomikos ir visuomenės dalis. Demografiniai duomenys rodo, kad iki 2060 m. kas trečias europietis bus vyresnis nei 65 metų. Tai ES valstybėms kelia daug klausimų: kaip valstybės narės gali geriausiai užtikrinti, kad šalių senjorai būtų socialiai ir aktyviai įtraukti į visuomeninį gyvenimą ir galėtų visapusiškai naudotis visomis savo pilietinėmis teisėmis. Europos Komisija, 2020 metais įvertinusi demografinių pokyčių poveikio ataskaitą ir naujausias Eurostato demografines prognozes, pradeda plačias politines diskusijas ir pateikia Žaliąją knygą dėl senėjimo. Daugiau pasiskaityti galima:
- https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12722-Demographic-change-in-Europe-green-paper-on-ageing
- https://www.google.com/search?q=Green+book+about+aiging&rlz=1C1GCEA_enLT882LT882&oq=Green+book+about+aiging&aqs=chrome..69i57j33i10i160.11262j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Iki šių metų balandžio 21 d. Europos Komisija kviečia visus, kam rūpi pozityvus senėjimas, pareikšti nuomonę apie Žaliojoje knygoje siūlomas iniciatyvas, kurios sprendžia su senėjimu susijusią politiką arba kurias veikia įvairūs senėjimo aspektai. Siūlome paskaityti Žaliąją knygą (čia) ir pateikti savo nuomonę, atsakant į Žaliojoje knygoje pateiktus klausimus (čia).
Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto bendruomenė organizavo diskusijas ir pateikė nuomonę Europos komisijai atsakydama į Žaliojoje knygoje pateiktus klausimus (čia).
5. Dalyvaukime valstybės valdyme! Ar reikia Lietuvoje Senjorų tarybos?
Šiandien dauguma žmonių gyvena ilgiau, o nemažą dalį pasaulio gyventojų sudaro vyresnio amžiaus žmonės. Dauguma senjorų šiandien yra pakankamai veiklūs ir nori prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo. Bet kurios visuomenės darnai yra nepaprastai svarbi skirtingų kartų pagarba ir supratimas, todėl Senjorų taryba yra geras pagyvenusių žmonių demokratinio dalyvavimo sprendimų priėmime pavyzdys.
6. Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva „Draugiški senatvei miestai“
Gyventojų senėjimas ir urbanizacija yra pagrindinės XXI amžiaus tendencijos. Tai reiškia, jog tuo metu, kai miestai sparčiai auga, 60+ ir vyresnių gyventojų dalis didėja. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skatina miestus įsitraukti į draugiškesnį amžiui judėjimą, stengiantis pritaikyti miesto struktūras ir paslaugas vyresnio amžiaus žmonėms, kas pagerintų jų gyvenimo kokybę. Galima paskaityti:
- https://www.who.int/ageing/publications/Global_age_friendly_cities_Guide_English.pdf
- https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0007/262492/Healthy-Cities-promoting-health-and-equity.pdf
- https://www.euro.who.int/en/countries/lithuania
7. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos visuomeninė komisija „Draugiškas senatvei miestas“
Vilniaus miesto savivaldybės taryba, paskatinta PSO, įkūrė visuomeninę komisiją „Draugiškas senatvei miestas“, kurios tikslas – koordinuotai vystyti Vilniuje draugiško senatvei miesto judėjimą, nukreiptą į vyresniojo amžiaus žmonių gyvenimo ir aktyvumo sąlygų gerinimą. Į komisijos darbą įtrauktas ir MČTAU, kuris gali teikti įvairius pasiūlymus miesto infrastruktūros gerinimui.
Daugiau pasiskaityti galima:
- https://www.sidabrinelinija.lt/lt/naujienos/naujienos/2016/05/vilniuje-darba-pradejo-visuomenine-komisija-draugiskas-senatvei-miestas
- https://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/vilnius-pirmasis-baltijos-salyse-istojo-i-pso-tarptautini-judejima.d?id=80177813
Kviečiame prisijungti, jeigu Jus sudomino mūsų diskusijų temos ir norite pasidalinti savo idėjomis.