Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sporto trenerė Ingrida Merkininkė pradėjo vesti jėgos užsiėmimus su treniruokliais MČTAU senjorams. „Jėgos treniruotės stiprina raumenis ir sausgysles, taip sumažina tikimybę griūti bei susižeisti“, – teigia ji. Tad tai yra dar vienas būdas išlikti sveikesniems ir stipresniems.

22 02 09 treniruokliai 1m

Pradėjote vesti treniruotes senjorams treniruoklių salėje. Kuo jos naudingos?

Raumenų jėga žmogaus sveikatai turi didžiulę reikšmę. Stiprūs raumenys – ne tik grožio, bet ir geros sveikatos požymis, taip pat palengvina kasdienį gyvenimą ir suteikia nepriklausomybę, prisideda prie ilgaamžiškumo. Palaikant tvirtus raumenis gerinama pusiausvyra bei mažinama kritimų ir su jais susijusi traumų rizika.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vyresnio amžiaus žmonės turėtų užsiimti jėgą lavinančiais pratimais ir tai daryti bent du kartus per savaitę. Asmenims nuo 55 metų natūraliai pradeda mažėti raumenų ir kaulų masė. Jėgos treniruotės stiprina raumenis ir sausgysles, taip sumažina tikimybę griūti bei susižeisti. Ne tik raumenys prisitaiko prie svorių kėlimo ir tampa tvirtesni bei stipresni, bet ir kaulai prisitaiko prie šių krūvių. Kai kaulai patiria sistemingą mechaninį stresą, jie reaguoja didindami savo masę ir tankį, geriau išlaikomos kalcio druskos kauliniame audinyje.

Taigi net ir vyresnio amžiaus žmonėms nereikėtų vengti svorių kėlimo. Palaipsniui didinant svorį reikėtų kelti ne mažesnius kaip 60-70 proc. svorius bent du kartus per savaitę. Siekiant, kad kaulai ir raumenys išliktų sveiki, reikėtų į fizinio aktyvumo užsiėmimus įtraukti pratimus su pasipriešinimu. Taigi užsiėmimai su treniruokliais keliant didelius svorius vyresnio amžiaus žmonėms yra būtini siekiant palaikyti gerą sveikatą, mažinti griuvimus ir susižalojimus, gerinti pusiausvyrą, atsparumą stresui, mažinti antsvorį.

Kiek maždaug salėje yra treniruoklių, tinkančių mankštintis vyresnio amžiaus žmonėms, o gal tinka visi?

Treniruokliai yra pritaikyti bet kokio amžiaus žmonėms. Paprastai jie nėra skirstomi vyresniems, ar jaunesniems. Tačiau tikrai ne su kiekvienu treniruokliu iš pat pirmo karto galima treniruotis. Tai labai priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai.

Kokius raumenis pirmiausia patartumėte stiprinti senjorams, naudojantis treniruokliais?

Kaip ir bet kokiuose kituose užsiėmimuose būtina stiprinti visus raumenis. Nėra geresnių ar reikalingesnių raumenų. Norint lavinti pagrindines fizines savybes, būtina lavinti visus raumenis, taikyti kuo įvairesnius pratimus. Tuomet pajusime naudą. Žmogaus kūnas yra vientisa sistema, taigi ir lavinti jį reikia neskirstant į atskiras dalis, o kaip vientisą sistemą.

Treniruotės treniruoklių salėje vyksta kartą per savaitę ir po vieną valandą. Ar to užtenka?

Jei žmogui tai yra vienintelis fizinio aktyvumo užsiėmimas, tai žinoma, kad per mažai. Tačiau, jei treniruojasi ir kitais būdais, kelis kartus per savaitę, tai ir tas vienas kartas tikrai labai reikalingas ir naudingas.

Kaip manote, kodėl Lietuvos sporto klubuose, kuriuose galima mankštintis prie treniruoklių, labai mažai senjorų?

Turbūt yra keletas priežasčių. Dažniausiai, atėjęs į sporto klubą, žmogus patenka į salę, kurioje daug įvairių prietaisų, tačiau, kaip jais naudotis, ne visada aišku. O specialisto, kuris skirtų tau visą valandą, kad supažindintų, kaip naudotis įranga, nėra. Salėje dirbantis treneris gali skirti kažkiek laiko trumpai paaiškinti, tačiau kažin ar tų kelių minučių užtenka vyresniam žmogui. Todėl tikrai nedrąsu ateiti į treniruoklių salę ir stoviniuoti nežinant, ką daryti. Dažnai vyresni žmonės mano, kad treniruoklių salė skirta jauniems žmonėms, kurie ateina užsiauginti raumenų, pasidailinti figūrą, o vyresniems juk to nereikia. Tačiau dažnai mes pamirštame, kad čia puikiai tinkama vieta treniruoti jėgą, kurią su amžiumi būtina treniruoti.

Dar vedate šokio technikos užsiėmimus, trumpai priminkite, kokie jie ir kodėl pravartu tokiais užsiimti?

Taip, dar mokau šokio technikos, kurios sutrumpintas pavadinimas yra NIA. Tai holistinė praktika kūnui, protui ir sielai. Tai džiaugsminga, nuotaikinga praktika. O juk kiekvienam žmogui taip svarbu patirti džiaugsmą ir visai nesvarbu, kokio amžiaus esi. Ši technika ne tik stiprina kūną, bet tuo pačiu keičia mintis ir emocijas. NIA gali šokti visi, bet kokio amžiaus ir fizinio pasirengimo. Todėl tai gali būti labai lengva treniruotė ir tuo pačiu labai intensyvi, kurios metu lavinamas širdies ir kraujagyslių sistemos darbas, stiprinami raumenys, padedama atsikratyti antsvorio, gerinama laikysena, lankstumas, koordinacija.

Kodėl jums, kaip trenerei, patinka dirbti su senjorais?

Gal kam nors gali pasirodyti keista, tačiau tai žingeidžiausia ir labiausiai motyvuota grupė. Negaliu atsistebėti šių žmonių aktyvumu, noru visur dalyvauti, viską išbandyti. Kai žiūriu į šiuos žmones, visada galvoju, kad ir aš, būdama senjorė, norėsiu būti tokia aktyvi, veikli ir besirūpinanti savo sveikata įvairiais užsiėmimais, o ne tik lindėsiu namuose prie televizoriaus su didžiausiu krepšiu vaistų. O kai galiu prisidėti prie senjorų fizinės ir emocinės gerovės, tai pasitenkinimas darbu yra didelis.

***

Į jėgos stiprinimo treniruotes kviečiame registruotis pas sporto trenerę Ingridą Merkininkę (8 612 40 397). Užsiėmimai vyksta Treniruoklių salėje (Studentų g. 39).

Kalbino Rasa Pakalkienė

22 02 09 treniruokliai 2m

22 02 09 treniruokliai 3m

Rasos Pakalkienės nuotraukos

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis