Socialinės psichologijos fakultete

Skaityti paskaitų Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) klausytojams kviečiami įvairių sričių mokslininkai, specialistai. Tačiau ir mūsų bendruomenėje yra mokslininkų, kurie turi ką papasakoti, sudominti, suintriguoti. Viena jų – biologijos mokslų daktarė Danguolė Švegždienė, MČTAU Socialinės psichologijos fakulteto Saviugdos klubo „Mes“ seniūnė, savo kolegoms perskaičiusi paskaitą apie kosmosui skirtų augalų tyrimus, kuriuose ji pati dalyvavo.

Socialinės psichologijos fakulteto klubas „Mes“ pakvietė klausytojus į paskaitą „Astrobotanikos pradininkai Lietuvoje“. Dr. Danguolė Švegždienė papasakojo apie Lietuvos astrobotanikų – Botanikos instituto mokslininkų grupės, dirbusios sovietiniu laikotarpiu ir vėliau, pasiekimus, kurie mažai žinomi plačiajai visuomenei.

Šiuo metu kosminėse „oranžerijose“ žaliuojančių augalų vaizdai jau nebestebina. Juk ilgalaikių skrydžių metu astronautams jie būtini ne tik mitybai ir kvėpavimui, bet labai svarbūs psichologiniam klimatui pagerinti. O tik prasidėjus pirmiesiems skrydžiams į kosmosą, niekas nežinojo, ar gali sėklos sudygti ir augalai išgyventi ir augti kosmose.

1957 metais Sovietų Sąjunga paleido pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą ir pradėjo kosmoso erdvės tyrimo programas, kuriose ypatingas dėmesys buvo skiriamas organizmų, tarp jų ir augalų, išgyvenimo kosmose galimybių tyrimams. Atranką dalyvauti šiose programose 1971 m. pavyko įveikti mokslininkams iš Lietuvos botanikos instituto Augalų fiziologijos laboratorijos, vadovaujamiems akademiko Alfonso Merkio, kuris jau buvo įgijęs patirties, tyrinėjant augalų reakcijas į gravitaciją. Neabejotina, kad šį laimėjimą lėmė ne tik Lietuvos mokslininkų kvalifikacija ir patirtis, bet ir techninės galimybės sukurti aparatūrą, atitinkančią specifinius kosminės įrangos reikalavimus.

Kas atsitinka augalams kosmose, kai nebeveikia Žemės gravitacija? Ar gali šiomis sąlygomis augalai žydėti ir subrandinti sėklas? Kokio dydžio gravitacijos pakanka, kad augalas galėtų tinkamai orientuoti augančias šaknis, stiebus ir lapus? Ieškodami atsakymų į šiuos klausimus, Lietuvos astrobotanikai nuėjo ilgą kelią. Per beveik keturis dešimtmečius buvo sukurta ir išbandyta unikalių prietaisų kompleksai eksperimentams kosmose ir Žemės laboratorijose. Vienas svarbiausių pasiekimų – 1982 metais atliktas bandymas kosminėje mikrooranžerijoje „Fiton‑3“, kuri buvo įrengta orbitinėje stotyje „Saliut‑7“. Joje užaugo, žydėjo, užmezgė ir subrandino sėklas baltažiedis vairenis (Arabidopsis thaliana). Panašų eksperimentą tik po 20 metų pakartojo JAV mokslininkai. Tačiau iki šiol neišsiaiškinta, kokie būtų tokių „kosmonautų“ palikuonys.

Augalų jautrumo gravitacijai tyrimams kosmose buvo sukurtos keturių tipų „kosminės“ centrifugos. Kodėl ir kam jos reikalingos? Jomis sukuriama išcentrinė jėga, kuri nesvarumo sąlygomis atstoja Žemės gravitaciją. Skrydžių metu augalus, be nesvarumo, veikia ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, vandens ir dujų apykaitos pokyčiai, spinduliuotė, kabinos oro sudėtis ir kita. Todėl vienintelė galimybė atskirti augalų reakcijas į nesvarumą ir šiuos veiksnius – naudoti dviejų dalių centrifugas. Stacionarioje jų dalyje augalai auga nesvarume, besisukančioje – veikiant išcentrinei jėgai.

Centrifugos su augalais skriejo ne tik orbitinėse stotyse, bet ir nepilotuojamuose palydovuose „Bion‑10, ‑11“ jau Nepriklausomos Lietuvos laikais. Šios originalios įrangos dėka pavyko atskleisti nemažai vertingų duomenų apie gravitacijos jutiklius augaluose ir jų veiklą.

Daugumą kosminiams tyrimams sukurtos įrangos ir eksperimentų dokumentaciją galima pamatyti apsilankius Lietuvos etnokosmologijos muziejuje.

Daugiau informacijos lietuvių kalba apie Lietuvos astrobotanikus ir jų darbus galima rasti tinklalapiuose www.astronautika.lt („Kosminės augalų biologijos tyrimai Lietuvoje“, 2016-11-30; „Augalai – astronautų bendrakeleiviai“, 2016-12-05); www.Delfi.lt (2022-01-16, „Filmo verta istorija, įvykusi 1982-aisiais: kaip būrys lietuvių sovietmečiu pirmieji atliko stulbinantį eksperimentą kosmose“).

Socialinės psichologijos fakulteto informacija ir nuotraukos