Politikos, teisės ir ekonomikos fakultete

Krašto gynyba yra visų mūsų reikalas – ir studento, ir dėstytojo, ir pensininko, ir verslininko“, – įsitikinęs TSPMI doc. dr. Deividas Šlekys. MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos (PTE) fakultetas pakvietė jį skaityti paskaitą tema „Šių dienų karybos tendencijos. Pasienio krizė“.

Politikos ekspertas apie situaciją Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje teigė: „Ar tai – karinė situacija? Tikrai nematome tankų, pėstininkų. Matome baltarusių pasienio tarnybos pareigūnus ir pabėgėlius. Todėl kalbame apie tokį dalyką, kaip hibridinė ataka“.

D. Šlekys priminė, kad Lietuvos pasienyje paskelbta ir pratęsta nepaprastoji padėtis.

Politologas kalbėjo ir apie Ukrainos situaciją, kai Rusija telkia armiją prie sienos. „Rusija visada turėjo galios atvažiuoti, užimti ir viską sugriauti“, – sakė jis. Ir tęsė, kad užkariauti ar okupuoti bei administruoti yra skirtingi dalykai, antrajam Rusija neturi tiek lėšų. O Kremliaus propagandos ruporai nenuteikinėja prieš ukrainiečius, kaip darytų, jei ketintų pulti. Todėl greičiausiai tikslas tėra visus išgąsdinti ir kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turėtų galimybę pakalbėti su JAV prezidentu Joe Bidenu. D. Šlekys patikino, kad Rusijos kariuomenė nėra tokia gera, kaip save pristato, turi daug kokybinių spragų, nors dabar ginkluotė geresnė, negu anksčiau. Politikos ekspertas mano, kad Lietuvoje per daug demonizuojama Rusijos karinė galia.

D. Šlekys analizavo ir praėjusių metų Azerbaidžano bei Armėnijos karinį konfliktą dėl Kalnų Karabacho. „Tai pirmas viešas karas tarp valstybių per pastaruosius 20 metų“, – sakė jis. Kitaip, nei agresijos prieš Ukrainą atveju, kai Rusija teigė, kad jos ten nėra.

Kitas kariavimo būdas yra informacinis. D. Šlekys pažymėjo, kad šiais laikais itin dažnai kariaujama informacinėje erdvėje – per socialinius tinklus ir žiniasklaidą. „Žinutė gali būti ginklas, sujaukiantis mąstymą, sukeliantis pyktį, pasėjantis nepasitikėjimą“, – sakė jis. Todėl yra vadinamieji socialinių tinklų karai.

Politikos ekspertas įvardijo ir dar vieną kariavimo būdą – kibernetinius įsilaužimus.

„Didėja kosmoso pajėgumai. Amerikiečiai turi atskiras kosmoso pajėgas, britai pavasarį įkūrė savas, kinai irgi turi, o rusai yra sujungę oro ir kosmoso pajėgas, – apie dar vieną karybos tendenciją sakė D. Šlekys. – Kosmosas irgi yra militarizuojamas“.

Vis dėlto, anot politikos eksperto, karas nėra vien kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos reikalas. „Krašto gynyba yra visų mūsų reikalas – ir studento, ir dėstytojo, ir pensininko, ir verslininko“, – įsitikinęs D. Šlekys. Jis mano, kad būtina rengti pamokas nacionalinio saugumo temomis.

PTE klausytojai ir uždavinėjo klausimus lektoriui, ir reiškė savo nuomonę aptariamomis temomis. Visi susirinkusieji buvo susidomėję paskaita ir jai pasibaigus plojimais dėkojo D. Šlekiui.

MČTAU informacija ir nuotraukos