Gruodžio pradžioje Garbės narių klubo vadovės Elenos Sakavickienės pakviesti į amfiteatrinę auditoriją rinkosi ne tik klubo nariai, bet ir kiti savo sveikatai neabejingi MČTAU bendruomenės nariai. Prof. med. m. dr. Dalius Jatužis (VU KMJ Neurologijos ir neurochirurgijos klinika), Lietuvos insulto asociacijos prezidentas bei Šiaurės šalių insulto asociacijos draugijos pirmininkas ir gydytoja neurologė Aleksandra Ekkert susirinkusiems perskaitė paskaitą „Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, pirmieji jo požymiai ir klinika“.
Prof. D. Jatužis atkreipė dėmesį, kad insultu serga ir nuo jo miršta ne tik senyvi žmones. Insultas yra antroji pagal dažnumą mirties priežastis tarp vyresnių kaip 60 metų asmenų ir penktoji 15– 59 metų amžiaus grupėje. Nors insultas yra liga, kurios galima išvengti, sergamumas ja nuolat auga. Tai lemia visuomenės senėjimas, nesveika mityba, rūkymas, fizinio aktyvumo stoka. Pasak pranešėjo, aukštas kraujospūdis, nutukimas, padidėjęs chlolesterolio kiekis didina tikimybę susirgti insultu. Pirmieji insulto požymiai: staigus veido, rankos ar kojos nejautrumas, ypač vienoje kūno pusėje, regėjimo, eisenos, pusiausvyros sutrikimai, stiprus galvos skausmas.
Pranešėjas, apibūdindamas insultus sakė, kad insultas būna dviejų tipų: išeminis insultas (85 proc.visų insulto atvejų) ir hemoraginis.
Neurologė Aleksandra Ekkert, pratęsdama prof. D. Jatužio pranešimą, įspėjo: įtarus, kad žmogų ištiko insultas, būtina skubiai kviesti greitąją pagalbą, nes gydymo sėkmę lemia pirmosios valandos, vadinamos „aukso valandomis“. Kuo greičiau ligonis bus nuvežtas į ligoninę, tuo geresnis bus gydymo rezultatas. „Modernaus gydymo dėka vis daugiau pacientų, patyrusių insultą, ne tik išgyvena, bet ir išvengia grėsmingų gyvybei ir sveikatai pasekmių“, – optimistine gaida paskaitą baigė gydytoja Aleksandra Ekkert.
Ir koks buvo visų nustebimas, kai po paskaitos auditorijos scenoje pasirodė iškilmingai pasipuošęs Santaros klinikų medikų choras! Medikų atliekamos dainos visus sužavėjo subtilumu, nuoširdumu. Jie taip dainavo, tarsi nebūtų matę jokių vargų – nei insulto paguldytų, nei kitokių negandų ištiktų žmonių, o ir jie patys tarsi niekada nebūtų atsidūrę aklavietėje ar susirgę.
Medikų choro atliktos dainos buvo palydėtos audringais stovinčios publikos plojimais. Ilgai atmintyje išliks įdomus, prasmingas ir kartu jaudinantis susitikimas su medikais – tokie renginiai prakalbina širdį ir jausmus, suartina MČTAU bendruomenės narius, padeda pamiršti kasdienėje rutinoje atsirandančius rūpesčius ir vargus.
Dėkodama pranešėjams ir choristams MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskinė kalbėjo: „Šis susitikimas į mūsų širdis įliejo tiek daug džiaugsmo ir vilties, kad išnyko visi buitiniai rūpesčiai, nuovargis, stresas ir kiti negalavimai, palikdami kiekvieno širdyje tik pačias gražiausias emocijas“.
Garbės narių klubo vadovė Elena Sakavickienė apdalino Santaros klinikų medikus mūsų universiteto tautodailininkių, žinomų menininkių Honoratos Vilks ir Birutės Mickevičienės autoriniais suvenyrais. „Tebūnie Dievo palaiminti tie mus gelbstintys daktarai“, – pagalvojo ne vienas klausytojas, iš jaukios auditorijos eidamas į pavojingai slidžią ir tamsėjančią gatvę .

MČTAU informacija



Vidos Kniūraitės ir Emilijos Martinaitytės nuotraukos