Politikos, teisės ir ekonomikos fakultete

Numatytas susitikimas su žinomu žurnalistu-tarptautininku Vykintu Pugačiausku, jo paskaita apie Europos Sąjungos (ES) teisės viršenybės problemas Lenkijoje ir Vengrijoje, žadėjo būti įdomus ir intriguojantis. Ir tikrai – į susitikimą atėjo nemažai MČTAU klausytojų. Žurnalistas pagrindinį dėmesį skyrė įvykiams Lenkijoje. Ir ne veltui – sužinojome, kuo tai gresia mums, Lietuvai.

Tie, kurie nors truputį domisi tarptautine, ES politika, jau iki paskaitos žinojo (ir paskaitos metu tai buvo patvirtinta), kad:

- didelio masto šalies – Lenkijos teisinės sistemos pertvarka sukėlė didelį ES šalių narių, ypač ES senbuvių susirūpinimą. Jų nuomone, ši reforma prieštarauja pagrindiniams ES principams ir vertybėms: teismų nepriklausomumui, ES įstatymų viršenybei;

- kai kurie iš ES narių pareiškė, kad bus blokuojamos Varšuvai skirtos išmokos iš bloko ekonomikos gaivinimo fondo, jeigu šios šalies pozicija nepasikeis;

- jau dabar taikomos finansinės sankcijos Lenkijai;

- ypač aštriai Lenkiją kritikuoja Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Italijos premjeras Mario Draghi.

Lenkijos vadovai nesutinka nė su vienu ES lyderių kaltinimu ir, savo ruožtu, kaltina ES lyderius uzurpuojant nacionalinių valstybių valdymą.

Paskaitos metu V. Pugačiauskas sudėjo nerimo taškus ant „i“. Kadangi pagrindiniai teisiniai sprendimai Lenkijoje priimti aukščiausiu lygiu – Konstitucinio tribunolo, o ES iš principo (pagal ES Konstituciją) negali sutikti su jais, dabartiniu momentu lieka viena išeitis – Lenkiją pašalinti iš ES. Jeigu taip, neduok Dieve (!), atsitiktų, Lietuva taptų sala – geopolitine, ekonomine ir, svarbiausia, saugumo bei karine prasme. Jau dabar tris Baltijos valstybes su pagrindine ES teritorija jungia tik pavojingai siauras – 100 km Suvalkų koridorius, Lenkijai išėjus iš ES, ir jo neliktų. Kaip vaizdingai, bet teisingai pasakė žurnalistas, Lietuvoje keistųsi viskas, pradedant obuolių (mėsos, statybinių medžiagų ir t. t.) kainomis, baigiant geležinkelio ir elektros jungtimis bei šalies gynyba (NATO sąveika su Baltijos šalimis). Mes, Lietuva (ir Latvija bei Estija), liktume vieni, apsupti Rusijos ir Baltarusijos.

Po šios įdomios ir labai naudingos paskaitos žurnalistas atsakė į klausytojų klausimus ir komentarus.

Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto informacija ir nuotraukos