Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Padvelkus rudeniui, Gerosios Vilties bibliotekoje surengta pirmoji personalinė Tautodailės fakulteto klausytojos Gražinos Banevičienės tapybos paroda „Rudens dvelksmas“. Sveikiname parodos autorę, vasaros pabaigoje atšventusią 65-mečio jubiliejų, linkėdami jai sėkmės ir kūrybinio įkvėpimo. 

Su Gražina kalbamės ne tik apie tapybą, bet ir apie daugybę kitų jos pomėgių – fotografiją, dainą ir šokį, apie begalę jos visuomeninių, savanoriškų veiklų.

Jau daug metų matydavome jūsų tapybos ir kitokius kūrybinius darbus Tautodailės fakulteto parodose. Neseniai MČTAU bendruomenei padovanojote personalinę tapybos parodą „Rudens dvelksmas“, kuri buvo eksponuojama Gerosios Vilties bibliotekoje. Kada pradėjote tapyti, kas buvo jūsų mokytojai? Kas buvo įkvėpimo šaltinis – juk jūsų profesija ir darbas policijos sistemoje buvo „toli nuo meno“?

Dirbdama Vidaus reikalų sistemoje ne kartą dalyvavau respublikiniuose sąskrydžiuose, kultūrinėje, meninėje veikloje. Apie tapybą niekada negalvojau. Pirmasis bandymas tapyti gimė 2015 m., kai svečiavausi pas jaunėlę dukrą JAV. Su dukra dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse, kur, padedant profesionaliai dailininkei, visi piešėme vieną paveikslą. Noras save išbandyti naujoje nepatirtoje veikloje atvedė į MČTAU Tautodailės fakultetą. Dvejus metus tapybos pagrindų mokėmės ir patirties sėmėmės pas nuoširdžią J. Vienožinskio dailės mokyklos mokytoją dailininkę Aldoną Jankauskienę, kuri pagelbėdavo mums savo nuoširdžiais praktiniais patarimais, paguosdavo ir nuramindavo, jei nesisekdavo. Labai smagu prisiminti tas džiugias, širdžiai mielas bendrystės akimirkas, kurių rezultatais dalinuosi su Jumis savo pirmojoje personalinėje tapybos parodoje.

Parodoje pristatomuose darbuose vyrauja gamtos tematika. Ar labiausiai ir mėgstate tapyti gamtą, kaip rašė Jonas Aistis: „Laukas, kelias, pieva, kryžius / Šilo juosta mėlyna“? Ar tapote ir žmones, daiktus?

Esu kaimo vaikas, gimiau gamtos apsuptyje, gražiame ežerų krašte Ignalinos rajone. Gyvenu šalia miško, mėgstu gėrėtis spalvingais nuolat besikeičiančiais gamtos vaizdais, todėl man „prie dūšios“ gamtos tematika. Gamta – mano namai. Esu nutapiusi keletą natiurmortų, porą darbų su žmonėmis. Karantino metu buvau susidomėjusi fraktalų piešimu. Tam nereikia ypatingų gebėjimų, bet labai gerai nuima įtampą ir „sugeria“ laiką. Dabar dažnai tuo užsiimame su anūkėliais. Rimtesniems darbams dar tikriausiai nepribrendau.

Mokėtės daugybės įvairiausių technologijų Tautodailės fakultete, tarp jų ir skirtingų tapybos technikų. Savo akimis mačiau, kaip piešėte net ant vandens. Kokią techniką dar norėtumėt išbandyti, kas geriausiai leidžia išreikšti save, savo požiūrį, jausmus?

Smalsumo vedina dar norėčiau išbandyti tapybą ant stiklo, ant tekstilės, dažnai kyla įvairiausių minčių ištapyti bent vieną kambario sieną, tik vis pritrūksta laiko ir drąsos... Norėčiau išbandyti karpinių meną, išmokti nusipinti gražią tautinę juostą. Daug dar yra įdomių neišbandytų veiklų ir technikų.

Vasarą lankėte ir keramikos mokymus. Ar pavyko prakalbinti molį?

Vasarą dalyvavau MČTAU projekte „Po vienu dangum“. Dvi savaites bandėme prakalbinti molį, prisijaukinti jį, susidraugauti su juo. Šio meno mus mokė keramikė Rasa Balčiūtė. Nuoširdžių jos pastangų dėka pasigaminome įvairių gražių ir praktiškų keramikos gaminių. Įdomu buvo matyti, kaip iš paprasto molio gabalėlio pamažu gimsta vazelė, puodelis kavai ar paukščiukas. Vėliau su moliu dar teko padraugauti „Artotekos“ rengiamuose užsiėmimuose. Nuostabi patirtis.

Sena jūsų aistra – ir fotografija, vis „pagaunate“ kokį nors įdomų kadrą tai vakarėjančiame Vilniuje, tai kažkur gimtinėje, ar užfiksuojate kokią nors renginio akimirką. Kada pradėjote fotografuoti?

Dar mokyklos laikais, jaunųjų fotografų būrelyje fotoaparatu „Smena-15“ pradėjau gaudyti juodai baltus kadrus. Fotoaparatą kaip trofėjų turiu iki šiol. Puikiai prisimenu, kaip patamsiais ryškindavome ir fiksuodavome nuotraukas. Vėliau dovanų gavau „muilinę“, kuria jau buvo galima išgauti spalvotas fotografijas, dar vėliau – dukra atidavė savo „Nikon'ą“, kuriuo taip ir neišmokau gerai naudotis. Na, o dabar – besikeičiančiame informacinių technologijų laike jau kiekvienas gali puikiai fotografuoti išmaniaisiais telefonais. Mėgstu pagauti gražias, tikras, nesuvaidintas akimirkas, užfiksuoti įdomius momentus. Kartais pavyksta.

Į kokį MČTAU renginį benueičiau, visur „pasivaidena“ Gražina – dainuojate „Romantikų“ grupėje, mokotės įvairiausių technologijų Tautodailės fakultete, buvote aktorė Vaidybos studijoje, savanoriaujate Atminties klube, dalyvavote universiadose. Ko dar nepaminėjau? Kaip sugebat „išdalinti“ save tokiai daugybei įvairių ir skirtingų veiklų?

Dar dalyvauju įvairių klubų veikloje: priklausau kraštiečių „Švenčionijos klubui“, Ingridos Merkininkės „Laimingų vaikščiotojų klubui“, esu fantastiško Gražinų – Adomo Mickevičiaus dukterų – klubo narė (vadovė – žurnalistė, etnologė, tautosakininkė Gražina Kadžytė), esu Lietuvos policijos veteranų asociacijos narė. Dar mokausi šokių meno pas Valeriją Stričkienę MČTAU Šokių studijoje, aktyviai dalyvavau nemokamuose „Artotekos“ užsiėmimuose, kur iš natūralių medžiagų gaminome smilkalus, kvepalus, vonios burbulus, šampūną, piešėme ant šilko, gaminome sapnų gaudykles, stiklo papuošalus. Su „Artotekos“ komanda dalyvavau savanoriškoje veikloje Neįgaliųjų centre. Nuotoliniu būdu per ZOOM programą dalyvauju Vilniaus m. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro Sveikatos stiprinimo skyriaus „Savęs pažinimo grupės, taikant dailės terapiją“ veikloje bei VSB projekte „Išlaisvink nugarą“. Šiuo metu mieste yra daug įvairiausių įdomių veiklų bei nemokamų renginių, reikia tik noro. O jeigu labai nori, tai ir gali!

Nuolat besiblaškanti tarp daugybės pomėgių ir skirtingų veiklų, visur ir visada esanti – tikra moteris-orkestras. Ar lieka laiko šeimai, kurios dalis, kiek žinau, JAV, o kita dalis atsidavusi profesionaliam dviračių sportui?

Šeima yra mano tvirtovė, mano stiprybė. Kai esu reikalinga ir kviečiama, padedu prižiūrėti Vilniuje gyvenančios dukros šeimos 8-erių ir 5-erių metų anūkėlius. Rimtų varžybų ar maratonų metu su anūkais būname svarbiausia jų palaikymo komanda. Dviračius pamėgę anūkėliai taip pat dalyvauja varžybose. Drauge keliaujame į žygius, po miškus, įvairius Lietuvos kampelius, lankome močiutes, 92-us metus skaičiuojančią promočiutę (anytą). Turiu silpnybę – kepti pyragus. Anūkams labai patinka bobutės kepti pyragai. Su jaunėlės dukros šeima JAV informacinių technologijų dėka bendraujame labai dažnai (netgi dažniau, nei su vilniete). O anūkėliai jau dideli: 18-ka ir 6-eri. Labai ilgiuosi jų, prasidėjęs karantinas sutrukdė pernai planuotą mano kelionę. Jeigu Dievas duos, pagerės pandeminė situacija, kitąmet jie atvažiuos trumpam į Lietuvą.

Grįžkim prie parodos. Tai buvo ne tik Gražinos kaip dailininkės prisistatymas bendruomenei, bet, ko gero, ir pati gražiausia dovana pačiai sau neseniai atšvęsto jubiliejaus proga (nors 65-eri mūsų universitete – dar labai kukli sukaktis). Kokių emocijų pačiai sukėlė pirmoji paroda?

Kaip rašė A. Zalatorienė, norėčiau suskaičiuot akimirkas džiugias, ir žmones, su kuriais susitikau.

Norėčiau pasakyt, kad vis dar myliu juos ir už Gerumą padėkot kažkam...

Noriu iš visos širdies padėkoti už nuoširdžią pagalbą, paskatinimą, palaikymą dailininkei Aldonai Jankauskienei, MČTAU rektorei dr. Zitai Žebrauskienei, Tautodailės fakulteto dekanei Irenai Jonkuvienei, Gerosios Vilties bibliotekos vadovei Birutei Kurapkienei, priglaudusiai mano darbus po jaukiais savo šventovės skliautais. Nuoširdus ačiū Garbės prorektoriui Romanui Paulauskui, bendraminčiams, bendražygiams, „Romantikams“, kraštiečiams, draugams, kurie, nepabūgę prasto oro ir virusų, dalyvavo mano pirmosios parodos atidaryme. Buvo labai gera visus susitikti, matyti nuoširdžias šypsenas, apsikabinti, pasidžiaugti, pabendrauti, pabūti drauge. Ačiū visiems už šiltus sveikinimo žodžius, mielas dainas, už palaikymą. Laiko nesustabdyt – džiaukimės kiekviena diena, kiekviena akimirka, bendraukim, draugaukim, dalinkimės patirtimi su kitais. Nes viskas, ką duodam, sugrįžta mums patiems su kaupu...

Kokia bus kita Gražinos paroda – piešimo, keramikos, tapybos ant šilko, fotografijos? Kokių dar turite užslėptų talentų?

Labai norėčiau ateityje surengti fotografijų parodą. Turiu slaptų svajonių, gal ir talentų kokių atsirastų, bet tegul kol kas tai lieka paslaptis.

Dėkoju už nuoširdų, bičiulišką pašnekesį.

Kalbino Jadvyga Miniotaitė

Vaizdo įrašas apie parodą

21 11 20 paroda 7

21 11 20 paroda 2

21 11 20 paroda 8

21 11 20 paroda 5

Tautodailės fakulteto nuotraukos

 

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis