Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Žmonės ir darbai

Apie Medardo Čoboto TAU ekspertų klubo veiklą girdime jau nuo 2019 metų, jau nemažai nuveikė ir Patirties laboratorija, savo veiklą pradėjusi kaip Gyvosios patirties laboratorija. Apie Patirties laboratorijos nuveiktus darbus, tolimesnės veiklos kryptis, apie diskutuotinas aktualias temas pasakoja šios Laboratorijos įkūrėjos ir vadovės Laima Tuleikienė ir dr. Loreta Štelbienė.

 

Sveikiname po poros metų aktyvios veiklos pagaliau išsirinkus Patirties laboratorijos vadovus ir linkime sėkmingos veiklos visos TAU bendruomenės labui.

L. Štelbienė: Dėkojame už sveikinimus. Bendru sutarimu L. Tuleikienė išrinkta Patirties laboratorijos vadove. R. Kalinina informuos apie Laboratorijos darbą Facebook“o paskyroje, o aš (L. Štelbienė) būsiu Patirties laboratorijos seniūne.

Priminkite, nuo ko viskas prasidėjo – kaip gimė pati idėja diskutuoti apie aktualias pozityvaus senėjimo problemas, siekti aktyvesnės senjorų įtraukties į viešąją politiką ir sprendimų priėmimą?

L. Tuleikienė: 2019 m. buvo vykdomas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Turiningas senjorų gyvenimas 2019 metais“. Siekiant vyresnio amžiaus žmonių atstovų dalyvavimo valstybės ir savivaldybių institucijų sudarytose konsultacinėse tarybose, komisijose, darbo grupėse, buvo organizuojamas paskaitų ciklas „Rengiamės aktyviai dalyvauti valstybės valdyme“. Mokymams pasibaigus, susibūrė bendraminčių grupė, kuri supranta, kad pasaulyje vykstantis gyventojų senėjimas yra fundamentinis procesas, kurio sustabdyti neįmanoma, bet galima į tai pažiūrėti kitaip: senjorus visuomenėje galima priimti, išgirsti bei įdarbinti jų patirtį, žinias. Kitose ES šalyse jau dažnai naudojamas terminas „sidabrinė ekonomika“, kuriamos šalių „senėjimo strategijos“, ir teiginys, kad seni žmonės negali išmokti nieko naujo, yra visiška netiesa. Todėl Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitete, kuriame yra milžiniška įvairios patirties sankaupa, ir buvo įkurta Patirties laboratorija. Visi klausytojai buvo kviečiami siūlyti naujas iniciatyvas, idėjas, diskutuoti senjorams rūpimais klausimais, inicijuoti projektus.

L. Štelbienė: Tikrai džiaugiamės šių mokslo metų pradžia, nes kontaktiniame susitikime dalyvavo pakviesti nauji klausytojai, ir turim gerą nuojautą, kad dauguma sėkmingai įsijungs į Patirties laboratorijos veiklą.

Daugiau apie Patirties laboratorijos misiją, tikslus, vertybes ir veiklos kryptis galima sužinoti MČTAU interneto svetainėje (https://www.mctau.lt/ideju-centras/patirties-laboratorija).

Sakoma, ginče gimsta tiesa. Kiek laiko diskutuojate kartu su ekspertais, valdžios institucijų atstovais, kol kokią nors temą/problemą „išleidžiate į gyvenimą“?

L. Štelbienė: Diskusijų trukmė priklauso nuo temos platumo. Pavyzdžiui, apie Žaliąją knygą tarpusavyje diskutavome beveik keturis mėnesius. Visi MČTAU fakultetai teikė savo atsakymus į pateiktus klausimus. Į diskusiją įtraukėme ir kitus šalies Trečiojo amžiaus universitetus. Buvome pasikvietę ir ekspertus, norėdami pasitikrinti, ar einame teisingu keliu. Visi suformuluoti atsakymai į pateiktus Žaliosios knygos klausimus buvo sugrupuoti į tuos, kuriuos teikėme ES ir tuos, kuriuos pateikėme mūsų Vyriausybei.

Deja, toks klausimas kaip Senjorų tarybos, tikriausiai užims daugiau laiko. Sunkiai sekasi teikti pasiūlymus ir Vilniaus miesto savivaldybės komisijai „Vilnius – draugiškas senatvei miestas“. Gal dar ne visai išsamiai išdiskutuota problema, ir dabar su naujais Laboratorijos klausytojais šią temą gvildensime atsižvelgdami į vyresnio amžiaus gyventojų poreikius.

L. Tuleikienė: Kai kurie klausimai sprendėsi labai greitai. Pavyzdžiui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija mums atsiuntė Susitarimo „Dėl bendradarbiavimo formuojant ir įgyvendinant aktyvaus senėjimo ir vyresnio amžiaus asmenų socialinės įtraukties politiką“ projektą. Patirties laboratorija pateikė pastabas, o rengėjai į jas atsižvelgė (https://www.mctau.lt/images/content/21-naujienos/PDF/21-10-01_Susitarimas_del_itraukties.pdf.).

Panašiai atsitiko su Susitarimu dėl Lietuvos švietimo politikos (2021–2030). Mes pamatėme susitarimo projektą viešoje erdvėje, pateikėm pastabas dėl Trečiojo amžiaus universitetų, rengėjai atsižvelgė į mūsų pasiūlymus (https://lrv.lt/uploads/main/documents/files/Susitarimas%20d%C4%97l%20Lietuvos%20%C5%A1vietimo%20politikos.pdf).

Kita vertus, 2020 metų pradžioje buvom pradėję diskusiją su Vilniaus sav. Tarybos atstovais dėl senjorų įsitraukimo į savivaldos reikalus, bet diskusijas nutraukė karantinas. Tikiuosi, dar grįšime prie šio klausimo.

Kokie vaisiai jau užsimezgė iš ekspertų diskusijų? Plačiai aptarinėjote Europos Komisijos Žaliąją knygą dėl senėjimo. Ar surinkti pasiūlymai nukeliavo į Lietuvos, ES institucijas? Ar galime tikėtis, kad TAU bendruomenės išsakytos mintys padės pakeisti požiūrį į senėjimo procesą ir senėjančios visuomenės problemų sprendimą?

L. Štelbienė: Viskas keičiasi ne taip greitai. Džiaugiamės, kad mūsų pasiūlymai buvo priimti ir į kai kuriuos iš jų, tikimės, tikrai bus atsižvelgta.

L. Tuleikienė: Taip, diskusija dėl Europos Komisijos Žaliosios knygos dėl senėjimo buvo labai sėkminga. Visų pirma, kadangi diskusija vyko griežto karantino sąlygomis, tai mes išmokome diskutuoti elektroninėje erdvėje. Savo siūlymus pateikėme Europos Komisijai bei Lietuvos institucijoms. Mūsų pasiūlymai buvo priimti Lietuvos Respublikos Seimo ES reikalų komitete (buvau pakviesta dalyvauti komiteto posėdyje ir pristatyti savo siūlymus) bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (pakvietė dalyvauti projekte, kurį ministerija vykdo kartu su EPBO Comprehensive review of policies to facilitate active ageing in Lithuania“).

Viena iš diskusijų temų – Senjorų tarybos, apie jas nemažai diskutavote ir Laboratorijoje, ir su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistais. Diskusijų rezultatai atsispindi spalio 1 d. pasirašytame keturių ministerijų ir šešių senjorų organizacijų susitarime. O ar prie kurios nors savivaldybės jau sudaryta Senjorų taryba?

L. Tuleikienė: Kol kas tai įrašyta tik ministerijų ir senjorų organizacijų susitarime. Mūsų tikslas, kad nuostata dėl Senjorų tarybų atsirastų Vietos savivaldos įstatyme. Tai, matyt, laukia dar daug darbo.

L. Štelbienė: Norime priminti, kad keliaudami su renginiais po regioninius Trečiojo amžiaus universitetus, tikrai sulaukiame didelio susidomėjimo Senjorų tarybomis. Šiuo metu jos yra įkurtos Kaune, Klaipėdoje ir ką tik Visagine.

Kokiomis naujomis temomis Patirties laboratorijoje ketinate diskutuoti artimiausiu metu?

L. Štelbienė: Manau, kad toliau gilinsimės į jau gvildenamas problemas, o jei atsiras naujų temų – tikrai reaguosime.

L. Tuleikienė: neseniai patvirtinome veiklos kryptis 2021/2022 m.:

1) Stebim senėjimo politiką formuojančius ES ir Lietuvos dokumentus, o esant reikalui diskutuojam, teikiam siūlymus. Pvz. ES Žalioji knyga dėl senėjimo; Konferencija apie ES ateitį;

2) Tęsiam bendradarbiavimą su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kai bus įsteigta vyresnio amžiaus žmonių (toliau – VAŽ) taryba, padedam mūsų atstovui, keliam klausimus, teikiam siūlymus;

3) Tęsiam bendradarbiavimą su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Stebim pasirašyto partijų susitarimo dėl Švietimo politikos įgyvendinimą, diskutuojam, siūlome;

4) Siekiam keisti visuomenės požiūrį į VAŽ, ieškom informacinių rėmėjų, rengiam projektus;

5) Teikiam siūlymus MČTAU rektorei dėl Vilniaus sav. visuomeninė komisijos „Draugiškas senatvei miestas“ veiklos.


Viena iš naujai siūlomų išdiskutuoti temų – klimato kaita. Daug kam atrodo, kad tai globali problema, kurios sprendimu užsiima pasaulio politikai, mokslininkai, įtakingi veikėjai. Kuo mes, vyresnioji karta, galime/turime prisidėti prie šios problemos sprendimo, kaip tai gali paveikti kiekvieno iš mūsų ar mūsų palikuonių gyvenimą?
 

L. Štelbienė: Manau, kad mes, vyresnieji, turėtume daugiau žinoti apie klimato kaitą, sukeliamas problemas ir kaip jos paveiks mūsų ir mūsų vaikų, anūkų gyvenimą. Todėl galvojame parengti kelis straipsnius, remiantis užsienio spauda, apie klimato kaitą žvelgiant iš įvairių gyvenimo „kampų“. Po to norėsim pasikviesti pokalbiui ir mokslininkus, su kuriais diskutuotume apie klimatą.

L. Tuleikienė: Manau, kad tai labai aktualus klausimas. Tikiuosi, kad į diskusiją įsitrauks ir visi MČTAU fakultetai.

Patirties laboratorija įkurta prie Medardo Čoboto TAU, bet siekiate įsitraukti ir į Nacionalinės TAU asociacijos veiklą, surengėte strateginio planavimo mokymus Asociacijai priklausančių TAU vadovams. Ar turite ir daugiau planų aktyviai dalyvauti diskutuojant apie visų šalies TAU uždavinius, problemas, perspektyvas?

L. Tuleikienė: Dar šiemet pakviesime MČTAU Rektorato narius, dekanus, kolektyvų vadovus padiskutuoti apie universiteto ateitį ir parengti strateginį planą.

L. Štelbienė: Manome, kad galime glaudžiau bendradarbiauti su visais TAU, nes Asociacija vienija apie 16 tūkst. Lietuvos vyresnio amžiaus gyventojų, ir tai yra pakankama jėga nuveikti reikšmingus darbus, keičiant visuomenėje požiūrį į vyresnio amžiaus žmones.

Kokias nuostatas sieksite įrašyti LR Vyriausybės, Seimo dokumentuose, kurios įgalintų Trečiojo amžiaus universitetus tapti dar patrauklesniu ir paveikesniu judėjimu Lietuvoje?

L. Tuleikienė: Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje numatyta įdiegti senjorų tobulėjimo krepšelius, kuriuos kiekvienas priešpensinio ir pensinio amžiaus asmuo galės panaudoti, siekdamas tobulėti ar kelti kvalifikaciją (medijų raštingumas, skaitmeniniai įgūdžiai, užsienio kalbos, kultūrinės kompetencijos, meninis ugdymas ir kt.). Todėl diskutuosime ir teiksime siūlymus dėl šios nuostatos įgyvendinimo.

L. Štelbienė: Reikia keisti visuomenės požiūrį į senstantį žmogų, pastebėti jo patirtį ir suteikti galimybes jam veikti.

Norime visiems priminti, kad esame Lietuvos visuomenės nariai, kad biologinis žmogaus amžius susideda iš kelių etapų ir todėl nereikia mūsų „integruoti“ į visuomenę, nes mes joje esame.

Dėkoju už pašnekesį.

Kalbino Jadvyga Miniotaitė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! NEMOKAMOS MANKŠTOS SENJORAMS VILNIAUS KULTŪROS, PRAMOGŲ IR SPORTO RŪMUOSE (ŽIRMŪNŲ G. 1E) PIRMADIENIAIS IR TREČIADIENIAIS NUO 10 VAL. IR NBA AKADEMIJOJE (ŽEMYNOS G. 14) ANTRADIENIAIS NUO 8 VAL. 45 MIN. IR KETVIRTADIENIAIS NUO 8 VAL. 55 MIN.