Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sveikos gyvensenos fakultete

Kiekvieną penktadienį nuo pat rugsėjo pradžios MČTAU būstinės kieme Sveikos gyvensenos fakulteto sporto entuziastų laukia šiaurietiško ėjimo su lazdomis trenerė, Lietuvos olimpinės akademijos referentė olimpiniam ugdymui Ramūnė Motiejūnaitė. Jos vadovaujami senjorai patraukia į valandos žygį po Vilniaus apylinkes.

Įvairūs fizinio aktyvumo užsiėmimai – kol kas lauke – vyksta kiekvieną darbo dienos rytą, plačiau čia

Gerb. Ramūne, malonu Jus vėl matyti penktadieniais MČTAU būstinės kieme belaukiant mūsų universiteto senjorų, pasiruošusių vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis. Kiek metų jau draugaujate su senjorais? Kaip vertinate jų fizinį pasirengimą, entuziazmą?

Tiksliai nepamenu, kiek laiko jau bendrauju su senjorais, manau, gal ketvirti metai. Pirmame susitikime buvo gal apie 50 senjorų, paskui jau išliko tie, kurie mėgsta aktyvesnę fizinę veiklą. Džiugu, kad kelios moterys vaikšto nuo pat pirmųjų užsiėmimų dar ir dabar. Entuziazmą ir fizinį senjorų pasirengimą vertinu labai gerai. Dar, manau, kai kuriems jaunuoliams reikėtų pasitempti. Treniruotėse visada vyrauja gera nuotaika. Aš pati pasikraunu geromis emocijomis dirbdama, žingsniuodama kartu su senjorais.

Kiek dalyvių susirinko į pirmuosius šių metų užsiėmimus? Kokio dydžio grupes įprastai treniruodavote?

Kol kas dar negalime pasidžiaugti dalyvių gausa, nes labai gerai suprantama – geras oras. Daugelis senjorų dar važiuoja į sodus, dirba savo darbus. Dažniausiai treniruojasi iki dešimties senjorų grupės. Nežinau, gal kiti senjorai išsigąsta fizinio krūvio, bet tikrai jie klysta, nes mūsų užsiėmimuose visi dirba individualiai – jeigu nori „paspaudžia“, jeigu nenori, keliauja atskirai.

Kokiu maršrutu paprastai keliaujate su senjorais – tuo pačiu, įprastu keliu, ar kaskart renkatės naujus maršrutus?

Įprastai keliaujame vienu maršrutu, nes užsiėmimui turime vieną valandą. Vaikštome prie Neries – arba link Baltojo tilto, arba link Vingio. Kartais prasieiname ir Žvėrynu. Jau esame susibendravę, tai kartais, kurie neturi lazdų, jas paskolinu, ir dalyviai dar individualiai vaikšto.

Kuo šiaurietiškas ėjimas efektyvesnis už paprastą vaikščiojimą? Kokia jo nauda žmogaus, ypač vyresnio amžiaus, sveikatai?

Šiaurietiškas ėjimas ne tik padeda įveikti nugaros skausmus, kovoti su antsvorio problemomis, turi teigiamą poveikį širdies darbui, bet ir gerina nervų bei imuninę sistemą. Padeda kraujotakos ir kvėpavimo sistemai, gerina plaučių savybę pasisavinti deguonį, stiprina širdies raumenį, mažina kraujospūdį, širdies infarkto ir krešulių susidarymo galimybę bei mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Šiaurietiškas ėjimas stiprina raumenis, sąnarius ir raiščius daro elastingesniais, stiprina kaulus. Prasidėjus rudeniui, tai puiki galimybė sustiprinti imuninę sistemą, pagerinti kraujotaką ir sveikiems pasitikti artėjančius šalčius.
Ir, aišku, tai puiki socializacijos priemonė. Senjorai čia ateina ne tik sportuoti, bet ir pabendrauti.

Ar sudėtinga išmokti šiaurietiško ėjimo technikos?

Šiaurietiško ėjimo technika nesudėtinga. Kiekvienas galime išmokti. Juk mes jau fiziologiškai taip sudėti, kad rankų ir kojų darbas vyksta pakaitomis. Pagrindinė šiaurietiško vaikščiojimo taisyklė – žengiant kaire koja, į priekį statyti dešinėje rankoje laikomą lazdą ir atvirkščiai.

Kokios šiaurietiško ėjimo lazdos tinkamiausios vyresnio amžiaus žmonėms? Ar tos pačios lazdos tinka ir žiemą, kai slidu?

Nėra kažkokių atskirų reikalavimų lazdoms pagal amžių. Jos parenkamos pagal ūgį. Šiaurietiško ėjimo lazdos gal ir tiktų žiemą slidinėti, bet, deja, jos yra žemesnės. Slidinėjimo lazdos turi būti plius minus iki pečių, o šiaurietiško ėjimo lazdos – per delno plotį iki bambos.

Ar visiems, net ir netreniruotiems, tinka tokia sporto rūšis, ar vis tik reikalingas tam tikras sportinis pasirengimas?

Šiaurietiškas ėjimas yra viena iš paprasčiausių ir prieinamiausių fizinio aktyvumo rūšių, tinkančių visiems.

Kokiu paros metu geriausia vaikščioti su lazdomis – ar šiuo sportu geriau pakeisti rytinę kavą, ar vakaro arbatos puodelį?

Tokio atskiro laiko paroje nėra, kada geriausia vaikščioti su lazdomis. Jeigu eisite ryte – tai bus jums mankšta, gerai ir aktyviai pradėsite dieną. Sportuojant vakare – su gera nuotaika baigsite dieną.

Kiek kartų per savaitę rekomenduojama užsiimti tokiu sportu? Kokiomis vietovėmis geriausia keliauti – parke, miške, kalvotose vietose? Kiek kilometrų rekomenduojama nueiti?

Pasaulio sveikatos organizacija suaugusiesiems rekomenduoja bent 30 minučių vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos kasdien. Būtent tokio intensyvumo reguliari fizinė veikla mažina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, antrojo tipo cukriniu diabetu, kai kurių rūšių vėžiu, mažina depresijos ir nerimo simptomus. Kokiomis vietomis vaikščioti, tai jau priklauso nuo žmogaus pomėgių, galimybių bei sveikatos, fizinio pajėgumo. Kiekvienam žmogui per dieną rekomenduojama nueiti 10 000 žingsnių, t. y. 4–5 km. Bet juk galite eiti su lazdomis ne tik kaip į treniruotę, bet ir į parduotuvę, paštą, turgų. Visur, kur tik keliaujate, galite pasiimti lazdas.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbino Jadvyga Miniotaitė

21 09 16 siauriet lazdos mot red

Sveikatos fakulteto nuotraukos

 

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! NEMOKAMOS MANKŠTOS SENJORAMS VILNIAUS KULTŪROS, PRAMOGŲ IR SPORTO RŪMUOSE (ŽIRMŪNŲ G. 1E) PIRMADIENIAIS IR TREČIADIENIAIS NUO 10 VAL. IR NBA AKADEMIJOJE (ŽEMYNOS G. 14) ANTRADIENIAIS NUO 8 VAL. 45 MIN. IR KETVIRTADIENIAIS NUO 8 VAL. 55 MIN.