Rektorato naujienos

Rugpjūčio 17 dieną MČTAU rektoratas po vasaros atostogų susirinko aptarti pasirengimo 27-iesiems mokslo metams. Apie tai, kokios naujovės laukia esamų ir naujų klausytojų, kokie bus 2021–2022 mokslo metai, kokius iššūkius teks įveikti, kalbamės su universiteto rektore dr. Zita Žebrauskiene.

Įprastai užsiėmimai prasidėdavo spalio mėnesį. Kada šiais mokslo metais prasidės paskaitos ir kiti renginiai?

Kai kurie fakultetai savo veiklą pradės jau nuo rugsėjo 1 dienos. Antai, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė Viktorija Montvilienė jau suplanavo rugsėjo ir spalio pradžios užsiėmimus. Ateinančius registruotis naujus klausytojus universiteto būstinės kieme pasitiks sportuojantys, šokantys šio fakulteto senjorai – fizinio aktyvumo užsiėmimai vyks kiekvieną dieną. Šie užsiėmimai nebuvo nutrūkę ir per karantiną. Nuo rugsėjo 7 dienos šiame fakultete prasidės paskaitos, jos vyks kiekvieną antradienį. Klausytojai susitiks su prof. Sauliumi Čaplinsku, prof. Pranu Šerpyčiu, gydytoja epidemiologe Aušra Bartuliene ir kitais lektoriais. Spalio 5 dieną visi norintys sveikai gyventi bus kviečiami į konferenciją apie netradicinę mediciną, ji vyks Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriuje.

Nuo rugsėjo vidurio į užsiėmimus rinksis ir kitų fakultetų klausytojai.

Net ir vasarą kai kuriuose fakultetuose veikla nebuvo nutrūkusi. Turizmo fakultetas rengė sveikatingumo stovyklas Birštone, Druskininkuose, netrukus didesnė nei šimto klausytojų grupė vyks į stovyklą Šventojoje. Kultūros fakultetas rengia edukacines išvykas. Tautodailininkės pagal ES finansuojamą projektą „Po vienu dangumi“ mokėsi keramikos meno paslapčių. Šokių studijos visi trys kolektyvai stovyklavo Alantoje, mokėsi naujų šokių, tobulino jau išmoktus.

Kokių naujų veiklų, iniciatyvų klausytojai gali tikėtis šiais mokslo metais?

Visi fakultetai turi kūrybinių minčių. Literatūros fakultetas ketina rengti savo išleistų knygų muges su knygų pristatymais, kviečia mugėse dalyvauti ir universiteto tautodailininkus su savo kūriniais. Kultūros fakulteto Menų istorijos katedra parengė naujas dailės bei operos ir baleto programas. Turizmo fakultetas rugsėjo 28 dieną ruošiasi pagerbti fakultetą lankančius 80-mečius, o jų apie pusantro šimto. Meninio ugdymo fakultetas rengiasi poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms. Užsienio kalbų, Informacinių technologijų fakultetai įsijungs į Inovacijų ir kompetencijų ugdymo instituto pasiūlytą projektą „Po vienu dangumi“.

Informacinių technologijų fakultetas įgyvendins iniciatyvas, gimusias iš tarptautinio projekto „Kaip senjorai tobulina skaitmeninius gebėjimus Šiaurės ir Baltijos šalyse“. Remiantis suomių patirtimi, fakultete sudaryta mentorių grupė, kurios nariai mokysis patys, o vėliau rūpinsis savo kolegų skaitmeniniu mokymu ir konsultavimu. Norintys pagilinti savo kompiuterinį raštingumą klausytojai kviečiami užpildyti anketą ir nurodyti, kokių žinių jiems trūksta.

Remiantis norvegų patirtimi fakulteto dekano Ovidijaus Gabrėno iniciatyva bus kuriama virtualios realybės laboratorija, kurioje senjorai galės žaisti kompiuterinius žaidimus ir pabendrauti.

Daugiau iniciatyvų, tikslingesnio, kryptingesnio darbo tikiuosi iš Buities kultūros, Tautodailės, Istorijos fakultetų dekanų.

Daugelis suplanuotų universiteto renginių dėl karantino buvo nukelti. Ar tikimasi juos surengti šiemet?

Mums nepavyko net iškilmingai atšvęsti MČTAU 25-mečio, todėl rugsėjo 30 dieną mokslo metų pradžią ketiname pasitikti šventiniu renginiu, galbūt Filharmonijoje, kad galėtume pasidžiaugti tuo, kad nepalūžome net per karantiną, išmokome mokytis virtualiai ir esame pasirengę ryžtingai peržengti  27-ųjų mokslo metų slenkstį ir mokytis kontaktiniu būdu.

Rugsėjo 25 dieną pagaliau surengsime dėl karantino atidėtą trečiąją senjorų „Šokių pynę“. Joje dalyvaus 13-kos Trečiojo amžiaus universitetų šokių kolektyvai ir trys mūsų universiteto šokių studijos kolektyvai. Renginys vyks Vilniaus kultūros, sporto ir pramogų rūmuose. Šokių studijos vadovė Valerija Stričkienė su savo šokėjomis jau atliko paruošiamuosius darbus ir yra pasirengę sutikti 240 šokėjų iš visos Lietuvos, kurie sušoks 34 šokius. Pirmąjį šokių festivalį globojo tuometis premjeras Saulius Skvernelis (plačiau čia ir čia), antrąjį – pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Universitetas prašo, kad trečiąjį senjorų šokių festivalį globotų ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Universiteto darbo sėkmė priklauso nuo veiklos organizatorių, nuo aktyvios, darnios, susitelkusios komandos. Ar joje numatoma pasikeitimų?

Komanda praktiškai nesikeičia, visi dekanai, prodekanai pasiryžę įveikti visus iššūkius ir problemas. Yra pasikeitimų Politikos, teisės ir ekonomikos fakultete: atsistatydinus vos metus fakultetui vadovavusiai dr. Jurgitai Rotomskienei, dekanu paskirtas prodekanas dr. Vitalius Skaržinskas. Jurgita įsijungia į projektų rengimo grupę, kartu su ja darbuosis nauja prodekanė Rūta Kniūkštienė. Keisis kai kurių fakultetų tarybų nariai, seniūnai. Džiaugiuosi, kad nuo dabar turėsime šeimyninį dekanų duetą – Violetą ir Vitalių Skaržinskus, kurie vadovaus Kultūros ir Politikos fakultetams.

Visiems dekanams greta MČTAU veiklos reglamente numatytų uždavinių iškilo ir naujų problemų – jie turi išsiaiškinti, kiek jų fakultetuose yra nesiskiepijusių, kuo anksčiau, per rugsėjo ir spalio mėnesius surinkti nario mokestį bei sumažinti skolininkų skaičių. Apgailestauju, kad kai kurie klausytojai dalyvavo nuotolinėse paskaitose nesumokėję mokesčių, aiškindami, kad nemoka, nes nelankė gyvų paskaitų. Bet ir organizuojant nuotolinį mokymą, išlaidos mums liko tos pačios – patalpų nuoma, komunaliniai mokesčiai, technikos įsigijimas, ryšiai ir kt. Papildomai tenka mokėti užsienio kalbų dėstytojams, dirbantiems pagal individualios veiklos pažymą. Su tam tikromis išlaidomis susijusi ir meno kolektyvų veikla. Todėl tikiuosi didesnio sąmoningumo, geranoriškumo, pagarbos tiems, kas organizavo universiteto veiklą karantino metu ir yra pasirengę toliau aukoti savo laiką ir energiją. Dekanams iš tiesų tenka didelė atsakomybė, jie atsako už viską, kas vyksta jų vadovaujamuose fakultetuose.

Ar keisis naujų klausytojų priėmimo tvarka, nario  ir stojamojo mokesčio dydis?

Naujų klausytojų priėmimas prasidės rugsėjo 1 dieną – jų laukia įdomūs užsiėmimai 12-koje fakultetų, saviraiškos galimybės meno kolektyvuose, savanorystės misijose, projektinėje veikloje. Šiais mokslo metais mokesčiai nesikeis – stojamasis administravimo mokestis naujiems klausytojams – 10 eurų, metinis mokestis – 30 eurų, o norintys mokytis užsienio kalbų papildomai kas mėnesį turės mokėti 10 eurų dėstytojams.  

Kviečiame papildyti mūsų gretas, ateiti su naujomis idėjomis – esate visi laukiami. Vienintelė svarbi sąlyga – laukiame tik pasiskiepijusių, nes užsiėmimuose galės dalyvauti tik turintys galimybių pasą. Jeigu kam nors kyla problemų išsiimti galimybių pasą, ateikite registruotis su kitu dokumentu – vakcinacijos išrašu, šeimos gydytojo išduotu dokumentu, kad esate persirgę COVID-19 liga. Vėliau mūsų specialistai jums padės atsisiųsti galimybių pasą į telefoną ar atsispausdinti.

Labai atsakingai tikrinsime visus – antivakserių nelaukiame, esame sąmoninga, atsakinga bendruomenė, rūpinamės savo ir kolegų sveikata, nenorime dar kartą patirti karantino apribojimų ir liūdnos izoliacijos, nes joks nuotolinis mokymasis neatstos gyvo ryšio auditorijoje. Asmeniškai nepritariu tiems „su šakėm“ grasinantiems eiti pensininkams, kurie viskuo piktinasi, užuot pasiskiepiję ir paieškoję galimybių susitvarkyti skiepus patvirtinančiais dokumentais. Iš universiteto bendruomenės tikiuosi supratimo, susiklausymo ir palaikymo. Tik nuo mūsų sąmoningumo priklauso, ar galėsime mokytis auditorijose.

Pats jautriausias klausimas – ar naujaisiais mokslo metais turėsime patalpas, kuriose galėsime mokytis, kurti, bendrauti?

Čia labai skaudus klausimas. Iki Naujųjų metų dar turėsime kur rinktis – Registrų centras pratęsė nuomos sutartį. Nuo kitų metų tikimės įsikurti tame pačiame kieme, tačiau, nepaisant didžiulių mūsų pastangų, pažadai stringa įvairiose valdžios institucijose.

Nesinorėtų „mitinguoti“, tikimės, kad būsime išgirsti, kad Mokymosi visą gyvenimą idėja bus palaikyta realiais sprendimais, o ne tuščiais žodžiais. Kai tik turėsime gerų naujienų, iškart pasidalinsime su visa bendruomene.

Iki susitikimo naujaisiais, 2021–2022 mokslo metais!

Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Jadvyga Miniotaitė

Rektorato posėdžio stopkadrai