Vasaros reportažas

Pasibaigus 2020–2021 mokslo metams, maloniai pasinėrėme į vasaros glėbį, ragaujame įvairių uogų, šviežių grybų, daugiau valgome žalių daržovių. Įsibėgėjo karštas vidurvasaris, jau ir ilgiausią metų dieną palydėjome

Deja, situacija dėl Covid-19 sergamumo pasaulyje ir pas mus nėra rami. Džiaugiamės, kad Lietuvoje atšaukti karantino reikalavimai, bet kai kuriose šalyse augantis sergamumas kelia baimę. Kasdien laukiame sergamumo suvestinių ir atsidūstame: ,,dar nedaug, tik 25, gal aš nesusirgsiu, gal“...

Nerimą kelia neįprastai karštos dienos. Niekur nepasislėpsi. Tik vanduo mus gaivina ir medžių pavėsis. Tokie temperatūros pokyčiai labai pavojingi mūsų širdies ir kraujagyslių sistemai, ypač tiems, kurie turi padidėjusį kraujo spaudimą, persirgę infarktu ar insultu. Nuolat turime stebėti savo organizmo būklę, gerti daug vandens, atsiradus menkiausiems negalavimų simptomams, kreiptis į gydymo įstaigą. Neužsiimkite savigyda.

Suprantama, nepaisant temperatūrinių kataklizmų, negalima pamiršti visiems taip reikalingo fizinio aktyvumo. Kol kas nėra kasdieninių susitikimų mūsų trenerių organizuojamose mankštose. Tik pirmadienis yra aktyvusis pirmadienis. Mūsų prodekanas Vytautas sąžiningai jūsų laukia kiekvieno pirmadienio 10 valandą universiteto kieme. Močiutės net su anūkais ateina pašokti. Gražu!

Nepamirškite, kad dabar yra puikios sąlygos grūdintis. Neišsigąskite šaltesnio vandenuko, nors po truputį prauskitės vėsesniu vandeniu, pabraidykite upės ar jūros pakraštyje. Laipsniškai ir protingai grūdindami organizmą, sustiprinsite imunitetą.

Tikrai nekartosiu visų sveikos gyvensenos dėsnių, kuriuos teoriškai prisiminsime rudenį, sugrįžę į auditorijas.

Vėl noriu pristatyti jūsų mėgstamą Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro lektorių Remigijų Zumerą, kuris parengė išsamią informaciją apie fizinio aktyvumo svarbą, griuvimų prevenciją bei raumenų jėgos ir pusiausvyros pratimų efektyvumą. Vis tik pasikartosiu: griuvimai yra viena iš aktualiausių senyvo amžiaus žmonių problemų, nes jų pasekmės stipriai sutrikdo žmonių sveikatą, didina jų socialinę izoliaciją ir pablogina gyvenimo kokybę. Pasaulyje daugėjant senyvo amžiaus gyventojų ir ilgėjant gyvenimo trukmei, labai svarbu kuo ilgiau išlaikyti žmonių fizinį aktyvumą, savarankiškumą ir sveikatą kasdienėje veikloje. Tad keletas priminimų, kurie tikrai niekam nepakenks. Įsidėmėkite juos ir darykite kada tik norite:

Sėkmės kasdien mankštinantis!

Gražios ir saugios vasaros! Iki pasimatymo rudenį!

Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė

Rasos Pakalkienės nuotrauka