Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Literatūros fakultete

Vienas ieško pribuvėjos savo mintims,

kitas –  žmogaus, kuriam jis gali padėti

 pagimdyti jas. Taip prasideda pokalbis                                                                                                                 

F. Nyčė

Taip prasidėjo literatūriniai pokalbiai

Vadovaujantis MČTAU misija ir tikslais – integruoti į visuomenę vyresniojo amžiaus žmones, skatinti jų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime, kelti žinių bei kultūros lygį, šių mokslo metų planuose buvo numatyta veikla keliomis kryptimis. O tikslų apibrėžime daug vietos buvo skiriama betarpiškam kontaktiniam bendravimui. Buvo tikimasi programą realizuoti. Įvyko pirmasis fakulteto susirinkimas. Rizikuodami atvyko maždaug trečdalis lankytojų. Deja, šiais mokslo metais šis susirinkimas buvo ir paskutinis. Radijas, televizija kartojo mantrą: rizikingo amžiaus gyventojai, saugokitės, be reikalo neikite iš namų – jums susirgti Covid-19 yra ypač pavojinga! Ir mes saugojomės.

Truputis statistikos: 41 klausytojas – Literatūros fakulteto sąrašuose, 15 – sumokėjo nario mokestį, 2 – Garbės dekanai, 3 – Garbės nariai.

Kadangi 80 proc. fakulteto narių priklauso rizikos grupei, keliauti autobusais į MČTAU, kad pasimokytume nuotolinio darbo pagrindų, buvo rizikinga. Todėl veikla nukrypo į telefoninius pokalbius Sidabrinės linijos principu ir paskaitų klausymus, pasinaudojant kompiuteriu, kuriuos, beje, turi maždaug tik pusė fakulteto klausytojų. Muziejai, bibliotekos, draugijos ir MČTAU fakultetai pasiūlė per penkis karantino mėnesius apie 200 paskaitų įvairia tematika.

Daugelis aktyvesnių klausytojų nepasidavė nerimui, o atsidavė kūrybai. Nuveikta nemažai: vasario mėnesį išleista fakulteto kūrybos rinktinė „Minčių keliais“. Nijolei Kudabienei išleidus knygą ,,Laiškai mano bendraamžei“, buvo suorganizuotas knygos pristatymas. MČTAU interneto puslapyje pasisakė Romualdas Šimkūnas (,,Ar nori būti laimingas?“), Filomena Marčiulionienė (,,Laikas užsiimti savimi“), Elvyra Valaitienė (,,Laiškas knygos autorei“).

Nuoširdžiai dėkojame už moralinę ir materialinę paramą rektorei dr. Zitai Žebrauskienei, taip pat Gražinai Boguslauskienei, Filomenai Marčiulionienei, padėjusioms paruošti rinkinį, bei bendradarbiavusiai su leidykla Nijolei Kudabienei.

Esu dėkingas įdomių meditacinių ir gilios filosofinės prasmės kupinų eilėraščių, poetiškos sielos autorei Vigilijai Adomavičienei už įstabias įžvalgas, skirtas mano esė ,,Tai neišdyla“.

Fakulteto seniūnė Nijolė Kudabienė:  „Praėjusių metų gruodį BMK leidykloje išleidau savo pirmąją knygą „Laiškai mano bendraamžei“. Kovo viduryje „Ridsales“ leidykla išleido antrąjį mano knygos leidimą. Įsitraukiau į MČTAU ekspertų grupę prie Patirties laboratorijos. Fakulteto tarybos narė Nijolė Riaubaitė kartu su Alfredu Naktiniu, Romualdu Šimkūnu eilinį kartą dalyvavo septintajame Lietuvos labdaros ir paramos fondo „Baltasis balandis“ Respublikiniame prozininkų konkurse „Balta paukštė“ su savo kūriniais. Kovo mėnesį MČTAU interneto svetainėje buvo patalpintas Nijolės Riaubaitės rašinys ,,Senyvo žmogaus pamąstymai: lova ar kušetė“?

Pateikiu keletą Literatūros fakulteto lankytojų asmeninių pastebėjimų apie šiuos mokslo metus.

Trečią dešimtmetį leidžiamų knygų šturmuotojas Leopoldas Stanevičius: „per šiuos dvejus nelengvus metus išleidau šešias savo knygas“.

Erminija Devetnikovienė: „Išleidau knygą „Runos“. Išsamią recenziją apie šią knygą į interneto svetainę parašė Aldona Ambrukaitienė. Dar šiais metais planuoju išleisti  penktą poezijos knygą –  „Skrendantis  medis“, be to, nutapiau keletą paveikslų. Ir džiaugiuosi kiekviena diena“!

Romualdas Šimkūnas kartu su bendraautoriumi Edvardu Medumi parašė straipsnį ,,Vaiskrūmių selekcininkas Ryliškis iš Ryliškių“ į Utenos laikraštį ,,Indraja“.

Bronė Nainienė: „Karantino laikotarpis be visų minusų turi ir pliusų – yra daugiau laiko susimąstymui, kūrybai. Kūryba leidžia užsimiršti, todėl tampa lengviau gyventi karantino sąlygomis. Vien „koronos“ tema sukūriau penkis eilėraščius, kitomis temomis – 17 eilėraščių. Dalyvavau Humoristinių eilėraščių konkurse „Humoro medis 2021“, kuris vyko Anykščių raj. savivaldybės Liudvikos ir Stanislavo Didžiulių Viešojoje bibliotekoje. Konkurse taip pat dalyvavo Erminija Devetnikovienė ir Alfredas Naktinis“.

Alfredas  Naktinis: „Išleidau dvi natų knygas, kurias parengiau kartu su kompozitoriais. Savo literatūrinę kūrybą taip pat paskelbiau fakulteto almanachuose ir spaudoje“.

Kristina Sadauskienė: „Nuolat siunčiu kolegoms informaciją, gaunamą iš Valstybės pažinimo centro, Vilniaus centrinės bibliotekos, MČTAU svetainės, perduodu mūsų literatų kūrybines naujienas, informaciją, gaunamą iš kitų šaltinių. Palaikėme ryšius su Lietuvos tremtiniais, LPKT bendrija ir likusiais Sibire – su Krasnojarsko regionine lietuvių tautine autonomija. Jos Pirmininko pavaduotojui Sauliui Sidarui kartu su dekanu Jonu Kirtikliu išvertėm iš rusų kalbos į lietuvių kalbą straipsnį ,,Sibiro Madona“. MČTAU interneto svetainėje buvo išspausdintas straipsnis ,,Literatūros fakulteto ir Krasnojarsko lietuvių bičiulystė“. Palaikome glaudų ryšį su Lietuvos knygnešio draugijos pirmininke socialinių mokslų daktare Irena Kubiliene. Kuriu ir MČTAU literatų metraštį. Į MČTAU svetainę yra patalpintas mano straispsnis „Išeinanti karta“, parašytas dalyvaujant tarptautiniame projekte ,,Human Times“ (,,Žmonių laikai“).

Regina Urbanavičienė: „Viruso sukelta pandemija pakeitė žmonių įpročius. Kiek ligų, kančių ir netekčių jau teko mums patirti. Į amžiną atilsį tik mintyse palydėjome mielą mūsų Vandutę  Mikoliūnienę... Karantino metu aš, kaip ir daugelis, laiką leidau namuose, skaitydama knygas ir vis teberašydama anūkų dienoraščius. Dieve, padėk mano šeimai ir visai vargšei pandemijos apimtai planetai ištverti visus sunkumus, įveikti viruso sukeltas ligas ir vėl sugrįžti į taip laukiamą, įdomų ankstyvesnį gyvenimą, leisk visiems  literatams vėl džiaugsmingai susitikti“.

Jaudinantis Vandos Lunienės atsiliepimas: „Sveiki. Ačiū už Jūsų darbus, kurie suburia mus į veiklą. Aš buvau užsiėmimuose tik du kartus ir likau sužavėta Jūsų veikla, visų noru būti reikalingiems.  2020 metai man buvo nesėkmių metai – diagnozuota klastinga liga, bet šiuo metu gydymas vyksta sėkmingai ir, tikiuosi, ruduo man ir visiems mums bus palankus veiklai ir susitikimams. Gerų atostogų, gerų orų. Iki susitikimų rudenį“.

Ką atėmė ir ką davė karantinas?

Taip, mes negalėjome pasikviesti įdomių lektorių, negalėjome susitikti, pažvelgti vienas kitam į akis, padiskutuoti. Negalėjome niekur išvykti ar nueiti. Turėjome nuolat su tam tikra baime saugotis užkrato. Tai, be abejo, praradimas. Tačiau dauguma (bent jau 25 fakulteto nariai, įvardinti šviesą išvydusios rinktinės „Minčių keliais“ turinyje) kūrė eilėraščius, rašė prozą arba rašė dienoraščius.

Telefoniniuose pokalbiuose su fakulteto senjorais esu citavęs mokslininkų mintis apie teigiamą rašymo įtaką smegenų darbui ir, pagaliau, sveikatai. Daugelis iš mūsų rašo dienoraštį, kad užrašytų viską, kas įvyko per dieną, išlietų popieriuje išgyvenimus ir išsaugotų idėjas ateičiai. Mes žinome, kad dienoraštis padeda greičiau susitvarkyti su nemaloniais įvykiais, išgyventi kartėlį ir stresą. Bet tai ne viskas. Teksaso universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad dienoraščio rašymas skatina T-limfocitų spartesnę gamybą. Tai imuninės ląstelės, kurios padeda organizmui kovoti su infekcijomis. Galima drąsiai pasakyti: Literatūros fakulteto senjorai karantino metu gerai pagalando savo pagrindinius terapijos įrankius – išsikalbėjimą bei rašymą. Suprantame: vienas iš banginių, ant kurio laikosi žmogaus elgesys, yra pastangos nesąmoningai kartoti veiksmus, kurie sukelia teigiamas emocijas.

Daugelis fakulteto  klausytojų yra pakankamai išprusę ir žinojo arba intuityviai jautė rašymo privalumus. Užtat labai įdomūs buvo pokalbiai temomis: „Kodėl pavydas ir skausmas yra valdomi tos pačios smegenų srities?“, „Kodėl meilė kartais taip greitai virsta neapykanta?“ ir kt.

Daugiau apie Literatūros fakulteto veiklą 2020–2021 mokslo metais skaitykite ČIA

Jonas Kirtiklis, Literatūros fakulteto dekanas

21 06 13 ap pixabay open book 1428428 1920 

Pixabay.com nuotrauka

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! KOVO 19 D. 10.00–14.00 VILNIAUS KOLEGIJOS AKTŲ SALĖJE TREČIAME AUKŠTE (STUDENTŲ G. 39A, VILNIUS) MČTAU SU PARTNERIAIS RENGIA FIZINĖS SVEIKATOS VERTINIMO FORUMĄ „MOKYKIMĖS NEGRIŪTI“, KURIO DALYVIAI GALĖS SUŽINOTI SAVO FIZINĮ PAJĖGUMĄ