Birželio 8 dieną Vingio parke į šventinį renginį susirinko Trečiojo amžiaus universitetų sporto ir sveikos gyvensenos entuziastai. Jau trečią kartą, pradedant 2018-aisiais, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) pakvietė  TAU bendruomenę paminėti Pasaulinę sveikatos dieną, kurios šių metų šūkis –  ,,Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“.

Renginio iniciatorė ir organizatorė – MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė Viktorija Montvilienė.

Šventiniai sveikinimai siekiantiems sveikai gyventi

Renginyje dalyvavo MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto klausytojai, svečiavosi Prienų TAU ir TAU Panevėžio fakulteto klausytojų delegacijos. Šventinę nuotaiką savo stilingais šokiais ir dainomis sukūrė mūsų mažieji bičiuliai – Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos mokinukai kartu su mokytoja Elena Rakauskiene ir šokių vadove Jūrate Krupiene.

Nors Pasaulinė sveikatos diena minima balandžio 7 d., tačiau dėl COVID-19 pandemijos šios dienos minėjimą teko nukelti į birželio mėnesį, o praėjusiais metais dėl karantino apribojimų šio gražaus, jau tradicija tapusio renginio teko visai atsisakyti. Tačiau, kaip teigė renginio dalyvius pasveikinusi PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, senjorai sveikatos dieną gali švęsti nors ir kasdien, nes sveikata yra didžiausias mūsų turtas, todėl džiaugiamės galėdami būti kartu ir dalintis gera nuotaika. „Jungtinės Tautos 2021–2030 metus paskelbė sveiko senėjimo dešimtmečiu, todėl ypatingas dėmesys bus skiriamas vyresnio amžiaus žmonėms, siekiant palaikyti jų orumą, sveiką gyvenseną“, – kalbėjo I. Zurlytė.

Daugiau pozityvumo, sveiko gyvenimo be vaistų palinkėjo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius Romualdas Sabaliauskas, kurio nuomone, geriausias sveikatintojas ir diagnostikas yra pats žmogus.

Renginio dalyvius pasveikino MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė, Tarptautinės socialinės akademijos direktorė Angelė Bajorienė, MČTAU Literatūros fakulteto dekanas Jonas Kirtiklis.

Garbinga MČTAU vėliava į sveikatingumo šventę buvo ne įnešta, kaip įprasta, o įvežta – ją atlydėjo MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto sportinių šokių kolektyvo vadovas Vytautas Vaitkus su savo šokėjomis. Kolektyvas sušoko jau tradicija tapusį nuotaikingą kantri stiliaus šokį. V. Vaitkaus vadovaujami sportinių šokių entuziastai į šokių pamokas rinkdavosi kiekvieną pirmadienį net ir žiemą, per karantiną, žada šokti ir visą vasarą.

Aikido klubo trenerė Irina Kušlevič pristatė šiuolaikinį Rytų kovos meną, sukurtą 20 a. pradžioje kaip vieną gražiausių Japonijos kovos menų, kuris stiprina kūną ir augina pasitikėjimą. Treniruodamiesi žmonės išmoksta ne tik apsiginti, bet ir teisingai judėti, kvėpuoti, sukoncentruoti dėmesį ir atsipalaiduoti. Aikido ypač naudingas vyresnio amžiaus žmonėms, nes treniruotėse mokomasi saugiai kristi ir atsikelti. Klubo sportininkai pademonstravo įvairaus amžiaus grupių aikido technikos ypatumus.

Kokia gi sveikatingumo šventė be mankštos?

MČTAU treneriai supažindino su įvairiomis mankštomis ir pakvietė visus pajudėti. Sveikatingumo mankštos ypatumus pagal Tai Chi metodiką pristatė trenerė Jevgenija Pavliuk, sąmoningo kvėpavimo mokė trenerė Rasa Paulauskienė. NIA šokio judesio techniką (Neuromuscular Integrative Action), apimančią įvairius šokių stilius, kovos menus bei padedančią pamiršti blogą nuotaiką pademonstravo trenerė Ingrida Merkininkė. Jogos trenerė Laima Janulienė paaiškino, kaip jogos užsiėmimai padeda atpalaiduoti įtampą, o sporto treneris Tomas Radišauskas paragino senjorus dažniau praktikuoti ėjimą su šiaurietiškomis lazdomis, nes tai stiprina ištvermę.

Kartu su sporto treneriais renginio dalyviai mokėsi savarankiškai atlikti nesudėtingus raumenų jėgos lavinimo, tempimo, kvėpavimo, koordinacijos bei pusiausvyros pratimus. Mankšta suteikė energijos,  pakėlė nuotaiką ir, tikimės,  paskatino toliau tobulinti judėjimo įpročius.

Norintys galėjo pasinaudoti Geros savijautos centro SANUS teikiama pusiausvyros įvertinimo paslauga bei pasikonsultuoti su  kineziterapeutais, kurie teikė naudingų patarimų, kaip lavinti kūno pusiausvyrą, koordinaciją, lankstumą.  

TAU – už teisingesnį ir sveikesnį pasaulį!

Nors į sveikatingumo renginį ,,Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“ buvo kviečiami visi 45 į Nacionalinę TAU asociaciją susibūrę Trečiojo amžiaus universitetai, į šventę atvyko tik senjorų delegacijos iš Prienų ir Panevėžio. Ankstesniuose Pasaulinės sveikatos dienos minėjimo renginiuose dalyvaudavo keleriopai gausesnis ir svečių, ir MČTAU klausytojų būrys. Galbūt, dar ne visi TAU klausytojai pasiskiepiję, o gal vis dar negali atsikratyti klastingo viruso baimės.

Renginio dalyviams sveikinimo žodį tarė TAU Panevėžio fakulteto rektorė Zita Kazlauskienė, atlydėjusi į Vingio parką daugiau nei tris dešimtis sveikos gyvensenos entuziastų. Renginio organizatoriams panevėžiečiai atvežė originalią „sveiko maisto“ puokštę ir glėbį nuoširdžių linkėjimų. Z. Kazlauskienė papasakojo apie glaudų TAU bendradarbiavimą su Panevėžio Visuomenės sveikatos biuru: senjorai aktyviai dalyvauja sveikatos stiprinimo programoje, išklausytas 10 paskaitų ciklas įvairių ligų prevencijos klausimais. Panevėžio TAU aktyviai dalyvauja visuose miesto sveikatinimo renginiuose, konkursuose.

Į renginį Vingio parke atvyko Prienų TAU klubas „Versmenė“, susikūręs prieš 22 metus. Klubas jungia 70 aktyvių amžėjančių žmonių, savo veikloje vadovaujasi „3 M“ – tai Mintis, Mankšta, Maistas. Prieniškių delegacijos vadovė, TAU tarybos narė Gražina Mikušauskaitė juokavo, kad lengviau būtų pasakyti, ko klubas nedaro, negu išvardyti visas jo veiklas. Klubo nariai klausosi paskaitų apie sveiką gyvenseną, rengia pėsčiųjų, piligriminius, dviračių žygius, maudynes, sveiko maisto šventes, šoka linijinius šokius, dalyvauja savanorystės talkose, įvairiuose projektuose, miesto sveikatingumo renginiuose. Klubo „Versmenė“ nariai, pasipuošę spalvinga apranga, pradžiugino sudainavę klubo himną – tikrą sveikatos odę, kuria kvietė „sieloj niekad nepasenti ir rieškučiomis džiaugsmą semti...“

Daugelis šalies Trečiojo amžiaus universitetų šiemet aktyviai jungiasi į sveikatinamojo fizinio aktyvumo vyresnio amžiaus žmonėms programą, kurią įgyvendina Lietuvoje veikiantys 48 Visuomenės sveikatos biurai. Tikimės, kad bendromis pastangomis sukursime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį mums visiems!

MČTAU informacija

Rasos Pakalkienės nuotraukos