Žmonės ir darbai

Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) Socialinės psichologijos fakulteto dekanės Danguolės Kasperavičienės veikla prasidėjo nuo iššūkių, nes laikotarpis sudėtingas – Lietuvą ir pasaulį apėmė koronaviruso pandemija. Vis dėlto buvo įdomių patirčių, fakultete įsteigtas saviugdos klubas „Mes“, jau planuojami kiti mokslo metai. „Veiklos yra daug: bendrauti, derinti, skambinti, susirašinėti, patarti ir paskatinti atsiskleisti, nes daug žmonių sustingo ir užsidarė“, –  sako D. Kasperavičienė.

Baigėsi pirmi mokslo metai, kai esate Socialinės psichologijos fakulteto dekanė. Kaip sekėsi fakultetui šiuo nelengvu koronaviruso pandemijos ir karantino laikotarpiu?

Ilgam atmintyje išliks pirmieji mano, kaip dekanės, metai. Manau, jie buvo pilni iššūkių ne tik man, bet ir fakulteto klausytojams. Mokėmės ir išmokome naudotis naujomis technologijomis. Per šiuos karantininius mokslo metus nuotoliniu būdu kiekvieną mėnesį organizavome po paskaitą. Klausėmės  Sveikos gyvensenos, kitų fakultetų rengiamų paskaitų. Manau, kad mokslo metai buvo nors ir nelengvi, bet turiningi. Žinia, kad klausytojai mieliau dalyvautų „gyvose“ paskaitose. Viliuosi, kad ateinantys mokslo metai bus aktyvesni ir veiklesni.

Kokias sritis apima socialinė psichologija?

Socialinė psichologija apima ne tik kitų žmonių, bet ir savo paties suvokimą bei vertinimą. Nagrinėja elgesio ypatybes, kai žmogus tampa tam tikros grupės, bendruomenės nariu. Tai plati ir gili tema…

Kuo naudingas Socialinės psichologijos fakultetas mūsų universiteto klausytojams? Fakultete įsteigtas saviugdos klubas „Mes“. Kokie šio klubo siekiai ir planuojama veikla?

Žmogus yra sociali būtybė, jam pasireikšti bei atsiskleisti reikia aplinkos, kitų žmonių ir bendravimo… Mes negalime gyventi tik dėl savęs, mus sieja daug įvairių gijų. Karantino metu užsidarėme, bendravome tik telefonu, elektroniniu paštu. Pamąstėme ir įsteigėme saviugdos klubą „MES“. Tie, kurie domisi ir kaupia emocinį intelektą, ieško harmonijos savyje, yra empatiški ir geranoriški kitų atžvilgiu – šis klubas jiems. Jis veiks nuo rudens, nuo naujųjų mokslo metų. Šiuo metu aptarinėjame veiklos planą ir jį paskelbsime.

Prieš kiek laiko atėjote į MČTAU ir kodėl nusprendėte, kad tai naudinga? Turizmo fakultete buvote grupės vadovė. Kuo įdomi ši veikla?

Dėl sveikatos būklės išėjusi į pensiją, nepraradau noro dalintis žiniomis ir dar jų įgyti ar susirasti naujų veiklų. Taip atsiradau MČTAU Turizmo fakultete. Tapau I-os grupės kuratore, įsitraukiau į Patirties laboratorijos veiklą. Universiteto rektorė dr. Zita Žebrauskienė prikalbino mane ir paskyrė Socialinės psichologijos fakulteto dekane. Man tai –  didelė atsakomybė ir iššūkis, nes pirmieji veiklos metai tokie netradiciniai.

Anksčiau dirbote Švietimo ir mokslo ministerijoje, kokias sritis teko kuruoti ir kas jūsų darbe buvo svarbiausia?

Žinote, įgytos jaunystėje žinios, kurias gavau baigusi VU Istorijos fakultetą, daug padėjo profesiniame darbe Architektūros muziejuje. Bet gyvenimas permainingas, 1991 metais viskas pasikeitė. Dirbau Vilniaus kolegijoje, vėliau Švietimo ir mokslo ministerijoje Studijų departamente (dabar – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija). Joje dirbdama pajutau, kad norėčiau sužinoti  daugiau, todėl 1998 metais gyniausi profesijos edukologijos magistrą. Tos žinios visus 18 metų man padėjo nuoširdžiai bendrauti su kolegomis, kolegijų vadovais, dėstytojais ir studentais.

Esate veiklus žmogus. Ką dar norėtumėte pasiekti, patirti?

Veiklos yra daug: bendrauti, derinti, skambinti, susirašinėti, patarti ir paskatinti atsiskleisti, nes daug žmonių sustingo ir užsidarė. Tas karantino metas padarė daug  žalos,  ypač psichologinei savijautai.

Ką mėgstate veikti laisvalaikiu, kokių turite pomėgių?

Perskaičiau ir sau pritaikiau vieną ispanišką posakį „Todo es posible si lo intentas“ – viskas yra įmanoma, jei bandysite. Tai ir bandau.... Naujos knygos, nauji mezginiai, papuošalai iš akmenukų... Nedidelės kelionės su šeima, mylimais anūkais, sese ir broliais... Norėčiau dažniau, bet vis tas  karantinas.

Daugiau informacijos apie Socialinės psichologijos fakulteto veiklą skaitykite ČIA

Kalbino Rasa Pakalkienė

Asmeninio archyvo nuotrauka