Savanorystė

Kaip ir kiekvieną pavasarį, jau beveik dešimtmetį Turizmo fakulteto savanoriai aktyviai renkasi į talkas Vilniaus Universiteto Botanikos sode (Kairėnuose ir Vingio parke), neseniai pradėjo savanoriauti Europos parke. Šių savanoriškų aplinkos tvarkymo talkų pradininkė, įkvėpėja ir organizatorė – Turizmo fakulteto dekanė Teodora Dilkienė.

Jūsų vadovaujamas Turizmo fakultetas – vienas iš pirmųjų, pradėjęs universitete kilnią savanorystės misiją. Ar dar prisimenate pačias pirmąsias talkas – kur jos vyko?

Prisimenu pirmąsias paskaitas Trečiojo amžiaus universitete. Tai buvo 1996-ieji metai. Tuometinis Rektorius, signataras dr. Medardas Čobotas mums, susirinkusiems į jaukią barokinę salę, sakė: „Jūs atėjote čia, nes nenorite pasenti. Tai įrodykit, kad esate aktyvūs savanoriai šiame gyvenimo etape“. Tada net nesusimąsčiau, kokia gili šių žodžių prasmė. Dabar visa savo esybe jaučiu,  kokia svarbi yra ši savanorystės misija, pakeitusi mano požiūrį į  gyvenimą.

Viskas prasidėjo  nuo mažų dalykų – nuo talkų, kai su Turizmo fakulteto klausytojais nutarėme savanoriauti Vilniaus Universiteto Botanikos soduose Kairėnuose ir Vingyje. Kokie laimingi būdavo žmonių veidai, kai po talkos žiūrėdavome į švarutėlę aplinką. Neužmirštami įspūdžiai išliko iki šiandien – prisimenu, kaip 2012 metų spalį VU Botanikos sode Kairėnuose surengėme trijų dienų seminarą „Kelias į aktyvią senatvę“, kuriame dalyvavo visi norintys MČTAU klausytojai. Seminaro metu mokslininkai ir savo srities specialistai skaitė paskaitas, vedė praktinius užsiėmimus, konsultavo ir patarė, kaip sveikai gyventi, kaip kurti bei tvarkyti žaliąsias erdves namų aplinkoje, kurioje būtų gera gyventi.

Seminaro akcentu tapo atminimo suolelis, kurį šia proga pastatėme VU Botanikos sode su užrašu: „Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas, 2012, spalis“. Kokia palaima  pasėdėti ant šio suolelio ir pajausti, kaip gera gyventi!

Ar savanoriaujate Kairėnuose ir šį pavasarį?

Nuo 2012 metų kiekvieną rudenį ir pavasarį savanoriaujame VU Botanikos sode Kairėnuose. Bendradarbiavimo sutarties pagrindu kasmet čia vyksta MČTAU šventės ir kiti renginiai. 2019 mokslo metų uždarymo šventė paliko nepamirštamą įspūdį mūsų svečiams – Maltos TAU senjorams. Pasivaikščioję po Botanikos sodą, kur ilgai fotografavo gėlynus, medžius ir žydinčius krūmus, mūsų svečiai pasakė: „Dabar mes žinome, kur yra ir kaip atrodo Žemėje Rojus“.

 Kairėnuose planuojamos talkos gegužės 12 ir 17 dienomis.

 

Sena, laiko patikrinta partnerystė Turizmo fakultetą sieja su VU Botanikos sodu „Vingis“, kuriame ne kartą vyko MČTAU mokslo metų pabaigos šventės ir Turizmo fakulteto renginiai. Ar jau surengėte talką ir Vingio parke? Kokius darbus atlikote?

VU Botanikos sode „Vingis“ savanoriauti pradėjome daug anksčiau, nes šio padalinio direktorė dr. Regina Juodkaitė kartu su mumis keliavo pasižvalgyti po tulpių laukus Olandijoje. Neįmanoma pamiršti direktorės dėkingų akių ir nuoširdaus AČIŪ talkai pasibaigus ir atsisveikinant. Taip pat neįmanoma pamiršti paskutinės Turizmo fakulteto Užgavėnių šventės, kuri vyko 2020 vasario mėn.

Gegužės 4 d. I-sios grupės senjorai (15 žmonių) tvarkė teritoriją, rinko prilaužytas medžių šakas. Botanikos sodo Vingio skyriuje planuojamos dar dvi talkos – gegužės 12  ir 14 dienomis.

 

Turizmo fakultetą ir Europos parką taip pat sieja bendradarbiavimo sutartis. Ar dažnai ten savanoriaujate ir ką senjorai gauna mainais už savo nuoširdžias talkas?

Kad šalia Vilniaus, tik 19 km. nuo miesto, yra Europos parkas – visi žinome. Bet kad jis toks didelis (55 ha) ir kad jame yra eksponuojama skulptūrų daugiau kaip iš 100 įvairių pasaulio šalių – nežinojome. Prieš metus sudaryta bendradarbiavimo sutartis leido mums lankyti Europos parką perkant bilietą už mažiausią kainą. Nepamirštamos buvo  III-iosios grupės „naujokų“ krikštynos 2020 metais rudenį. Tad šiemet į talką užsiregistravo per 20 šios grupės senjorų, kurie pasiskirstė į atskiras grupes, kad saugiai galėtų padėti išvalyti mišką nuo prilaužytų medžių šakų. Dar spėjome pamatyti lenkų menininko Jerzio Kedzioro skulptūrų parodą „Balansas medžių viršūnėse“, kuri dėl karantino liko neišvežta. 

Talkos Europos parke – gegužės 11 d.  ir 14 d.

 

Jūs pati asmeniškai esate savanorystės idėjų ir praktikos pradininkė MČTAU. Savanoriaujate ne tik su Turizmo fakultetu. Vykdant „Grundtvig“ savanorystės projektą jums teko savanoriauti kartu su Lietuvoje viešėjusia italų savanorių grupe. Turbūt, dar neišblėso prisiminimai?

2011 metais pirmą kartą teko dalyvauti „Grundtvig“ savanorystės projekte Rumunijoje. Labai patiko, daug sužinojau, dar daugiau pamačiau. Sužavėjo rumunų žmonės ir ypatingas senųjų tradicijų puoselėjimas. Grįžusi dalyvavau ruošiant projektą su Italijos senjorais. Pavyko gauti finansavimą ir 2013 m. MČTAU penkių žmonių delegacija 21 dieną savanoriavo Feraros mieste Italijoje. Lygiai tiek dienų teko koordinuoti šešių senjorių iš Italijos savanorystę Lietuvos Nacionaliniuose parkuose ir Botanikos soduose.

Ką jums pačiai reiškia savanorystė? Ar rekomenduotumėte senjorams aktyviau savanoriauti?

Visa MČTAU veikla yra pagrįsta savanorystės principu. Senjorai savanoriai be materialaus atlygio dalyvauja įvairiose veiklos srityse, geranoriškai aukoja savo laiką, energiją ir nesavanaudiškai dalinasi profesine patirtimi.

Savanorystė – tai tik vienas mano aktyvaus gyvenimo būdų. Esu gamtos vaikas. Dalyvauti žygių maratone „133 km. aplink Vilnių“ man yra tikras iššūkis. Svajoju apie keliones, todėl labai  laukiu karantino pabaigos.

Priminkite, kokiuose objektuose ir kokiomis dienomis bus organizuojamos pavasarinės talkos. Gal prie jų norės prisijungti ir senjorai iš kitų fakultetų.

KVIEČIAME VISUS REGISTRUOTIS IR DALYVAUTI TALKOSE

VU BS „Vingis“ –  gegužės 12 ir 14 dienomis

Registruoja Vytautas, 8 608 22382

VU BS Kairėnuose –  gegužės 12 ir 17 dienomis.

Registruoja Aldona, 8 611 3195

 

Europos parke –  gegužės 11 ir 14 dienomis.

Registruoja Regina, 8 650 22357.

KVIEČIAME VISUS REGISTRUOTIS IR DALYVAUTI AKTYVAUS POILSIO STOVYKLOSE

Registruoja prodekanė Lina Dilbienė, tel. 8 645 41168,   

Dėkoju už pokalbį ir linkiu gerų, nuotaikingų talkų.

Kalbėjosi Jadvyga Miniotaitė

Turizmo fakulteto nuotraukos