Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Žmonės ir darbai

MČTAU Tautodailės fakulteto klausytojas, gydytojas chirurgas Rimantas Keblas, buvęs ilgametis Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius, dabar savo laisvalaikiu ir pomėgiais dalijasi su fakulteto klausytojomis. R. Keblas šį pavasarį Gerosios Vilties bibliotekoje surengė antrąją personalinę tapybos darbų parodą.

 

Gerbiamas Rimantai, Jūs Tautodailės fakultete esate vienintelis vyras. Kodėl pasirinkote, rodos, niekaip su profesija nesusijusį Tautodailės fakultetą? Kas paskatino tokį Jūsų sprendimą?

Tokį mano pasirinkimą paskatino žmona (ji ilgametė MČTAU šokių studijos „Nonna Dance“ narė) ir noras įgyvendinti poreikį kurti. Kažkaip pagalvojau, kad Tautodailės fakultetas kaip tik man, net neįtardamas, kad ten būsiu vos ne vienintelis vyras. Nuo paauglystės turėjau poreikį ką nors daryti savo rankomis, meistrauti, taisyti, ardyti, siūti ir gal kiek piešti. Tautodailė – ne tik mezgimas, audimas ar rankdarbiai, manau, tai bet kokia saviraiškos veikla.

Žinau, kad jau seniau domėjotės tapyba. Kokie keliai vedė į šią meno šaką, kas buvo Jūsų  mokytojai, kokie tapytojai Jus žavi?

Taip, man visą laiką knietėjo pabandyti tapyti. Nepasakyčiau, kad esu tapybos fanatas ar žinovas. Tiesiog man patinka tapyti, jausti dažų kvapą, balto lapo jaudulį… O pradėjau visai atsitiktinai. 1986–1991 metais dirbau Vilniaus miesto trečiosios ligoninės chirurginio skyriaus vedėju. Šalia ligoninės savo kūrybines dirbtuves turėjo įsirengęs dailininkas Vygandas Paukštė, su kuriuo artimai bendravau. Po darbo dažnokai užsukdavau pasiplepėti ir pasigrožėti kūrybos procesu. Vieną dieną jis ir sako: „užteks vėpsoti, imk drobę, dažus, teptukus ir pradėk pats!“. Taip ir pradėjau. Negalėčiau įvardyti, kokie konkretūs  tapytojai labiausiai mane žavi. Man patinka daugelis – vienų spalvos, kitų kompozicijos, trečių nežabota fantazija…. Iš senųjų dailininkų žaviuosi Klodu Monė (Claude Monet), Vincentu  van  Gogu (Vincent van Gogh).

Kur Jūs eksponavote savo darbus, gal teko dalyvauti kituose miestuose ar už respublikos ribų?

Netikėtai pimoji mano darbų paroda įvyko užsienyje. 1994 m. rugpiūčio mėn. 24–31 dienomis, kartu su Lietuvos liaudies meno draugijos Vilniaus skyriaus nariais dalyvavau parodoje Osterodėje, Vokietijoje. Tai buvo pirma ir vienintelė mano kelių darbų paroda iki pat 2017 metų. Darbas Vilniaus miesto Klinikinės ligoninės vadovo pareigose nepaliko laiko tapybai. 2016 m., išėjęs į pensiją,  įstojau į MČTAU Tautodailės fakultetą ir pabandžiau įgyvendinti savo seną svajonę – tapyti. Akademine prasme dailės mokslų nesimokiau, tačiau poreikis tapyti su amžiumi tik stiprėjo. Dalyvavau trijose kolektyvinėse MČTAU Taudodailės fakulteto parodose: 2017 m. Karininkų ramovėje, 2018 m. parodoje „Minties ir spalvų dialogas“ galerijoje „Verdenė“, 2019 m. parodoje „Įprasmintas laikas“ Karininkų ramovėje. 2020 m. spalio 10–30 dienomis dalyvavau konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas 2020“ Druskininkuose. 2020 metų liepos 23 d. Žemės ūkio ministerijos patalpose surengiau pirmą personalinę savo tapybos darbų parodą.

Malonu, kad šį kartą surengėte asmeninę parodą Gerosios Vilties bibliotekoje. Kokius darbus atrinkote šiai parodai ir ką norite  pasakyti lankytojui?

Tai mano  antroji mini personalinė paroda, surengta Tautodailės fakulteto dekanės Irenos Jonkuvienės ir bibliotekos direktorės Birutės Kurapkienės iniciatyva. Negaliu pasigirti produktyvumu. Atrinkau man mielus ir mano žmonai labiau patikusius darbus. O lankytojams norėčiau pasakyti: nesvarbu kiek tau metų, jei yra noras – bandyk.

Esu girdėjusi, kad Jūs mėgstate padirbėti su metalu, kad Jūsų rankoms paklūsta ir medis. Iš kur tie pomėgiai, ką esate pagaminęs?

Namiškiai dažnai mane pravardžiuoja „Jurgelis meistrelis“. Dažnai imuosi man neįprastų darbų. Lengviau ir paprasčiau būtų nusipirkti ar užsakyti profesionalui. Surinkau keletą dviračių, pasigaminau velomobilį. Kadangi su žmona mėgstame keliauti, pagaminau mini kemperį su miegamom vietom ant automobilio stogo, mini virtuve ir dar papildomom miegamom vietom pačiame automobilyje, jau nekalbant apie daug reikalingų ir nelabai rekalingų daiktų.

Ką Jūs manote apie teigiamą meno poveikį vyresnio amžiaus žmonėms, jų asmenybei, sielos bei kūno tvirtybei?

Po gulinčiu akmeniu vanduo neteka. Nesvarbu, ką ir kiek veikiame, svarbu kad veikiame. Tai ir yra teigiamas poveikis asmenybei, sielai bei kūno tvirtybei.

Jūs Tautodailės fakultete vienintelis vyras. Kaip Jums sekasi bendrauti su visu pulku Tautodailės fakulteto klausytojų, ką iš jų gyvenimiškos patirties ar jų kūrybos gaunate ir ko norėtumėte joms šiuo nelengvu pandemijos metu palinkėti?

Šių puikių moterų būryje jaučiuosi gerai (matyt, pasenau). Jos tikros darbštuolės, kūrybingos,  geranoriškos, nenuilstančios. Jų kūryba miela, jaudinanti, kiekvienos vis kitokia. Noriu visoms palinkėti sveikatos, jėgų tęsti ir pabaigti pradėtus darbus.

Dėkoju už nuoširdų pokalbį.

Kalbėjosi Irena Jonkuvienė, Tautodailės fakulteto dekanė

Irenos Jonkuvienės nuotraukos

Reportažą „Nauja realybė – naujos formos“! iš virtualios Rimanto Keblo parodos Gerosios Vilties bibliotekoje žiūrėkite ČIA 

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! NEMOKAMOS MANKŠTOS SENJORAMS VILNIAUS KULTŪROS, PRAMOGŲ IR SPORTO RŪMUOSE (ŽIRMŪNŲ G. 1E) PIRMADIENIAIS IR TREČIADIENIAIS NUO 10 VAL. IR NBA AKADEMIJOJE (ŽEMYNOS G. 14) ANTRADIENIAIS NUO 8 VAL. 45 MIN. IR KETVIRTADIENIAIS NUO 8 VAL. 55 MIN.