Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Diskutuokime

Medardo Čoboto TAU Gyvosios patirties laboratorijos ekspertai balandžio 8 d. buvo pakviesti dalyvauti Nacionalinės TAU asociacijos (toliau – Asociacija) vadovų susitikime. Zoom Meeting platformoje vykusiame renginyje dalyvavo 50 žmonių iš daugelio Trečiojo amžiaus universitetų. Susitikimą moderavo Asociacijos Tarybos pirmininkė, MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė.

Greta kitų klausimų susitikime buvo aptartas Asociacijos vaidmuo ir indėlis, rengiant rekomendacijas Europos Komisijai dėl klausimų, iškeltų EK Žaliojoje knygoje dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“.

Gediminas Dalinkevičius, Asociacijos vykdantysis direktorius, pristatė susitikimo dalyviams EK Žaliojoje knygoje dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“ iškeltų klausimų aptarimo, rekomendacijų rengimo Europos Komisijai svarbą, sprendžiant senėjančios visuomenės problemas, taip pat ir kuriant šalies Trečiojo amžiaus universitetų, kaip vieningo, kūrybiško judėjimo ateitį. Daugelis Žaliojoje knygoje keliamų klausimų, anot G. Dalinkevičiaus, atitinka šalies TAU veiklas ir siekius – tai dėmesys senjorams, jų aktyvesnis integravimas į skaitmeninių technologijų pasaulį, bendradarbiavimo tarp kartų paieškos. „Jeigu visi pasiūlymai būtų priimti ir pateikti kaip EK direktyvų dokumentas, mes galėtume juo remtis, kreipdamiesi į LR Seimą, kitas institucijas, kad būtų priimti vyresnio amžiaus žmonių švietimą reglamentuojantys teisės aktai, numatytas finansavimas“, – kalbėjo G. Dalinkevičius.

Dr. Loreta Štelbienė, MČTAU Gyvosios patirties laboratorijos ekspertė, supažindino susitikimo dalyvius su EK Žaliąja knyga dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“: pateikė demografinius Europos visuomenės senėjimo duomenis, aptarė svarbiausias senėjančios visuomenės problemas, jų sprendimo būdus. Primename, kad Gyvosios patirties laboratorijos iniciatyva Žalioji knyga buvo išversta į lietuvių kalbą, patalpinta MČTAU svetainėje čia.

Surengtas Žaliosios knygos aptarimas, kuriame aktyviai diskutavo visi MČTAU fakultetai, gauti net 89 pasiūlymai, rekomendacijos – su jais galite susipažinti čia.

Surengtos Gyvosios patirties laboratorijos ekspertų diskusijos su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos socialinių mokslų centro specialistais. Šiuo metu, kaip informavo L. Štelbienė, visi pasiūlymai apibendrinami ir ruošiamos rekomendacijos pateikti Europos Komisijai. Rekomendacijos turi būti pateiktos iki balandžio 21 d.

Daug reikšmingų pasiūlymų dėl Žaliosios knygos pateikė ir respublikinio susitikimo dalyviai.

Kauno TAU direktorė prof. Nijolė Večkienė atkreipė dėmesį į senjorų ilgalaikio savarankiškumo ir ilgalaikės priežiūros subalansavimą. Taip pat siūlė suformuluoti pasiūlymą LR Vyriausybei rasti galimybių plėtoti senjorų kompetenciją skaitmenizavimo procese, ypač regionuose. Kalbant apie naujas infrastruktūras, reikia atkreipti dėmesį į Trečiojo amžiaus universitetų sukauptą Mokymosi visą gyvenimą infrastruktūrą.

Zarasų TAU direktorė Nadiežda Matušova atkreipė dėmesį į opią problemą: informacinės technologijos – įvairios senjorams būtinos platformos, pvz. e-sveikata ir kt., taip pat patys skaitmeniniai įrenginiai nepritaikyti ir nepatogūs vyresnio amžiaus žmonėms. Tai ypač aktualu karantino laikotarpiu, kai senjorams reikia registruotis dėl įvairių gydymo ir socialinių paslaugų.

Regina Dovidavičiūtė pasiūlė siekti, kad Erasmus+ programoje būtų numatyta paprogramė vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms arba senjorų savanorystės projektams bei numatytas atskiras finansavimas. Regina taip pat pasiūlė atkreipti EK dėmesį dėl investavimo į išmaniuosius įrenginius, susijusius su ilgalaike globa ir priežiūra. Sprendžiant vienišumo problemą svarbu skatinti pilietinių nevyriausybinių organizacijų plėtrą.

 Sedos TAU direktorė Genoveita Gricienė pasiūlė pritaikyti aplinką senjorams kaimo vietovėse; plėtoti kaime socialines paslaugas; plačiau taikyti elektrines susisiekimo priemones; pritaikyti senjorams mainų programas; įvesti orų pensijų minimumą; atsilaisvinusiose universitetų auditorijose ir mokyklų klasėse steigti Senjorų akademijas; plėtoti skaitmeninio bendravimo prieinamumą kaimo vietovėse.

Taip pat buvo pasiūlyta siekti, kad rajonų Švietimo centrai priimtų į savo globą TAU ir kt.

Susitikime su šalies TAU vadovais nutarta pasiūlymus Europos Komisijai ir Lietuvos institucijoms  teikti Nacionalinės TAU asociacijos vardu.

Pasiūlymus Europos Komisijai iki balandžio 21 d. galima teikti ir asmeniškai lietuvių kalba.

Gyvosios patirties laboratorijos informacija 

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis