Viename iš 12-kos fakultetų

Lėtinės ligos – XXI a. pandemija 

Negalėdami susitikti auditorijose dėl griežtų antrojo karantino reikalavimų, Sveikos gyvensenos fakulteto klausytojai jau trečią mėnesį kiekvieną antradienį susitinka virtualiai, paskaitose–diskusijose. Užsitęsusi COVID-19 viruso sukelta pandeminė situacija – tai rimtas mūsų bendruomenės psichologinio atsparumo išbandymas. Tačiau mes iki šiol nenutraukėme mūsų bendravimo, netapome abejingesni vieni kitiems. Vis ieškome glaudesnių sąlyčio taškų, kurie padėtų išgyventi šį sunkmetį. Šiais mokslo metais bendravome su daugeliu įdomių lektorių – infektologais, epidemiologais, virusologais, mitybos specialistais, kurie suteikė informacijos pačiais svarbiausiais dabar rūpimais klausimais.

Fakultetas, jau 26-erius metus vykdantis tęstinį edukacinį projektą „Sveikos gyvensenos ugdymas ir mokymai apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnių išaiškinimą ir savikontrolės principus“, stiprina MČTAU senjorų sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo įgūdžius bei įpročius. Ne paslaptis, kad senstant didėja sergamumas įvairiomis lėtinėmis ligomis. Šių ligų paplitimo didėjimas, kai kurių mokslininkų nuomone, yra vadinamas XXI amžiaus pandemija. Sveika gyvensena padeda išsaugoti ir stiprinti sveikatą. Todėl ir toliau numatome seminaruose nagrinėti sveikos gyvensenos ugdymo, sveikos mitybos, žalingų įpročių prevencijos nuostatas bei organizuoti mokymus apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnių išaiškinimą ir savikontrolės principus.

Subalansuota ir sveika mityba – sveikos gyvensenos pagrindas

Vienas iš pagrindinių sveikos gyvensenos principų – sveika ir subalansuota mityba, kuri lemia žmogaus sveikatą ir savijautą bei aprūpina žmogų energija, gyvybinei organizmo veiklai reikalingomis maistinėmis, veikliosiomis medžiagomis, taip pat užtikrina normalią raidą, nuolatinį kūno ląstelių atsinaujinimą. Seniai žinoma, kad fiziologinių organizmo poreikių neatitinkanti mityba gali būti antsvorio ir nutukimo priežastis, skatinanti įvairias lėtines neinfekcines, ypač kraujotakos sistemos bei onkologines ligas. Tik atitinkanti organizmo fiziologinius poreikius, paremta sveikos mitybos piramidės principais ir specialistų rekomendacijomis, sveika mityba bus iš tikrųjų sveikatinanti. Pagal mokslininkų rekomendacijas, pusryčiai turi būti sotesni negu vakarienė, pietūs – sočiausias valgymas. Beje, vakarienė turėtų būti ne tokia kaloringa kaip pusryčiai.

Iš anksto kviečiame 2021 m. balandžio 20 d. dalyvauti paskaitoje–diskusijoje ,,Pusryčiai – geros dienos pradžia“, kurią praves mūsų mėgstamas lektorius, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prof. Rimantas Stukas.

Jau dveji metai socialiai atsakinga partnerystė sieja Vilniaus kolegiją ir MČTAU. Vilniaus kolegijos bendruomenė 2021 m. kovo 26 dieną 14.00 val. visus kviečia į mokslinį-praktinį seminarą „Dietiniai patiekalai pasninko ir švenčių metu“, kuris vyks nuotoliniu būdu Microsoft Teams aplinkoje. Mokymų metu bus aptartos lietuvių pasninko ir švenčių maisto gaminimo tradicijos, moksliškai paaiškinta dietinio maisto sąvoka, dietinių patiekalų vartojimo svarba sveikatai, jų gaminimo ypatumai. Mokysimės pasigaminti dietinių patiekalų, skaičiuoti patiekalų maistinę ir energinę vertę. Pasidalinsime skaniausių ir sveikiausių valgių ruošimo ypatybėmis, prisiminsime, ko mus kažkada mokė mamos ir močiutės.

Fizinio aktyvumo užsiėmimai

Puikiai žinome, kad fizinis aktyvumas yra svarbus visų amžiaus grupių asmenims. Fizinis krūvis teigiamai veikia savijautą, nuotaiką, laikyseną, padeda išvengti priešlaikinės mirties ir nutukimo, mažina širdies nepakankamuo simptomus, normalizuoja padidėjusį kraujo spaudimą. Atliekant fizinius pratimus stiprėja ne tik sensomotorinė sistema, bet ir imuninė, centrinė nervų, endokrininė, širdies ir kraujagyslių sistemos. Griuvimai ir jų profilaktika yra viena iš aktualiausių senyvo amžiaus žmonių problemų. Apie tai jau kalbėjome ir dar kalbėsime. Tai neišsenkanti tema mums visiems.

Sveikos gyvensenos fakultete fizinio aktyvumo užsiėmimai organizuojami kasdien, nes tai – vienas svarbiausių gyvensenos veiksnių, stiprinančių fizinį pajėgumą, sveikatą ir didinančių gyvenimo įvairovę. Kaip visada, pirmadieniais, universiteto kieme prodekanas Vytautas Vaitkus kviečia pašokti užsigrūdinusius, nebijančius šalčio, lietaus bei vėjo ir mylinčius sportinius šokius žmones. Sąmoningo kvėpavimo terapijos mokymai – tai vienas efektyviausių būdų, valdantis emocinę būseną. Taisyklingai kvėpuodami gauname daugiau deguonies, kuris būtinas kiekvienai kūno ląstelei. Sveikatingumo trenerė Rasa Paulauskienė moko sąmoningo kvėpavimo technikos kvėpavimo terapijos užsiėmimuose nuotoliniu būdu pirmadieniais. Pirmadieniais ir ketvirtadieniais patyrusi jogos specialistė Laima Janulienė moko nesudėtingos, tačiau efektyvios gyvenimo kokybę gerinančios jogos technikos. Antradieniais prieš paskaitą–diskusiją į patyrusios sporto instruktorės Jevgenijos Pavliuk sveikatinimo mankštą susirenka norintys sveikai judėti. Trečiadieniais mus vilioja Ingrida Merkinienė. Žavimės nauju projektu „Amžius ne riba – patirk judėjimo džiaugsmą“, kuriame fiziniai pratimai stiprina raumenis, lavina pusiausvyrą, eiseną ir kitas organizmo funkcijas. Šiaurietiško ėjimo lazdomis dėka reguliuojamas kvėpavimas, gerinamas širdies ir kraujagyslių sistemos darbas. Kviečiame penktadienais dalyvauti šiaurietiško vaikščiojimo užsiėmimuose, kuriuos organizuoja Lietuvos olimpinės akademijos referentė olimpiniam ugdymui Ramūnė Motiejūnaitė.

Facebook paskyrą ,,MČTAU Sveikata“ užregistravome praėjusiais metais. Mūsų skyrelį atidžiai prižiūri administratorė Sigita Eimutienė. Visi fizinio aktyvumo užsiėmimai organizuojami per FB. Labai smagu skaityti jūsų atsiliepimus, padėkas mūsų treneriams. Toks virtualus, neįprastas bendravimas tarsi suartina mus, tarsi pajuntame greta esanį tokį patį senjorą, žingeidų visoms naujovėms ir pokyčiams.

Būsimi susitikimai

Noriu pasidžiaugti, kad visi aktyviai dalyvaujame skiepijimosi nuo COVID-19 programoje. Nemaža dalis mūsų jau pasiskiepijo ir jaučiasi žymiai saugesni. Laukiame karantino apribojimų sumažinimų, laukiame kontaktinių susitikimų auditorijose, sporto salėse bei sporto aikštynuose. Neabejoju, kad greitai taip ir bus.

Tradiciškai 2021 m. balandžio 17 d. Vingio parke paminėsime Pasaulinę sveikatos dieną. Sukvietę Lietuvos Trečiojo amžiaus universitetų klausytojus, mankštinsimės, organizuosime šiaurietiško vaikščiojimo lazdomis turnyrą bei kitus sportinius žaidimus. Bendrausime gerdami arbatą ir gardžiuosimės grikių koše.

Šylančio klimato pokyčiai kelia problemų aplinkai ir žmogaus sveikatai, todėl 2021 m. gegužės 11 d. Vilniaus universiteto Botanikos parko Vingio skyriuje organizuosime konferenciją ,,Klimato kaitos pokyčiai ir žmogaus sveikata“. Konferencija bus surengta kartu su VU Hidrologijos ir klimatologijos katedra, Aplinkos apsaugos ministerija, VšĮ ,,Žaliosios politikos institutu“, VšĮ ,, Darnaus vystymosi centru“.

Pavasario saulutė jau šildo snaudžiančius gėlynus, atokaitose prisiglaudusias žibutes ir ragina kiekvieną mūsų pradėti kažką naujo, svarbaus ir mielo širdžiai: džiaukimės, dalinkimės gera nuotaika ir tikėkime, kad visos negandos greitai praeis!

Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė

MČTAU archyvo nuotraukos