Sausio 25 d., per Vilniaus 698-ąjį gimtadienį, Vilniaus meras Remigijus Šimašius nuotoliniu būdu susitiko su Šv. Kristoforo apdovanojimų laureatais, tarp kurių ir mūsų universiteto rektorė dr. Zita Žebrauskienė, apdovanota šia garbinga nominacija už nuopelnus Vilniaus senjorams. 

Šv. Kristoforo apdovanojimas labiausiai nusipelniusiems vilniečiams teikiamas jau 23 kartą. Kaip ir kasmet, garbingiausias miesto apdovanojimas skirtas dešimčiai  savo srities profesionalų. Šiemet jie atrinkti iš 95 kandidatų. „Už įkvėpimą sužinoti ir noro mokytis visą gyvenimą puoselėjimą Šv. Kristoforo statulėle apdovanojama Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto rektorė dr. Zita Žebrauskienė. Prieš 25 metus įkurtame universitete nuo pat pradžių dirbanti socialinių mokslų daktarė telkia ne tik Vilniaus senjorus, bet ir įkvepia kitų miestų garbingo amžiaus žmones turiningai leisti laisvalaikį, išlikti darbingais ir žingeidžiais visą gyvenimą“, – rašoma Vilniaus m. savivaldybės pranešime spaudai .

Susitikimas su Vilniaus meru

Per ilgą istorinį laikotarpį Vilnius matė ir patyrė daug: nepaisant daugybės iššūkių, miestas augo, stiprėjo ir keitėsi. Pastaruoju metu tenka įveikti didžiulį pandemijos iššūkį, tačiau kartu su sunkmečiu pasireiškė ir  kūrybiškumo proveržis, gebėjimas iššūkius paversti galimybėmis. „Visi šie įvykiai ir juose dalyvavę žmonės rašė ir teberašo Vilniaus istoriją, – dar iki laureatų susitikimo laišku kreipdamasis į Rektorę teigė Vilniaus meras. – Svarbiausia, kad turime ryžto viską įveikti, esame be galo darbštūs ir atsidavę. Ypatingai džiaugiuosi, kad šiuo sunkiu laiku Jūs nenustojote vilties, kūrėte ir siekėte geriausių rezultatų, tad vilniečiai pelnytai pastebėjo Jūsų talentą, laimėjimus, ir tai yra pati geriausia gimtadienio dovana miestui! Vilnius išties praturtėjo – didžiuojamės, jog šiemet esate išrinkta Šv. Kristoforo apdovanojimų laureate už nuopelnus Vilniaus senjorams. Ačiū, kad kartu kuriame pasididžiavimo vertą Vilnių“!

Į virtualų susitikimą buvo pakviesta dešimt Šv. Kristoforo apdovanojimo laureatų – mokslo, medicinos, sporto, pramogų pasaulio atstovų. Jiems išsakyta padėka už miesto puoselėjimą ir garsinimą visame pasaulyje. „Sunkesniu periodu geri darbai tampa dar ryškesni, o pagarbos vertos asmenybės dar labiau matomos. Džiaugiuosi, kad Vilnius – puikių, spalvingų ir kūrybingų žmonių miestas“, – susitikime kalbėjo sostinės meras  Remigijus Šimašius.

Tradiciškai dešimt Šv. Kristoforo statulėlių turėjo būti įteiktos Vilniaus rotušėje vykstančio iškilmingo renginio metu, tačiau apdovanojimų ceremonija nukelta į saugesnį gyviems susitikimams laiką –  Šv. Kristoforo, Vilniaus globėjo dieną, liepos 25-ąją.  „Didžiuojuosi dar vienu įspūdingu Šv. Kristoforo apdovanojimų laureatų sąrašu – asmenybėmis, kurie kūrė, tyrė, telkė ir dalijosi ne tik nepaisydami praėjusių metų iššūkių, bet ir vis siekdami mažinti mūsų patiriamus išbandymus. Nekantrauju sulaukti dienos, kai galėsiu kiekvienam padėkoti asmeniškai“, – sakė Šv. Kristoforo apdovanojimų komiteto komisijos pirmininkė, Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė. 

Priimdama Šv. Kristoforo apdovanojimą MČTAU rektorė Z. Žebrauskienė kalbėjo: „dėkoju Vilniaus m. savivaldybei ir Vilniaus merui už tokį garbingą apdovanojimą. Tačiau dar labiau dėkoju visai universiteto bendruomenei, visiems veiklos organizatoriams – savanoriams, nes tik mūsų visų bendro ir nuoširdaus darbo dėka įnešėme reikšmingą indėlį į Vilniaus senjorų mokymosi ir gyvenimo kokybės gerinimo procesą. Šv. Kristoforo apdovanojimas – tai ne mano nuopelnų, o viso universiteto ilgametės turiningos veiklos įvertinimas“.

Ir universitetui, ir Vilniaus senjorams

Šv. Kristoforo nominacijai MČTAU rektorę dr. Zitą Žebrauskienę pristatė universiteto bendruomenė, praėjusiais 2020-aisiais metais atšventusi savo veikos 25-metį.

Z. Žebrauskienė kartu su Nepriklausomybės akto signataru dr. Medardu Čobotu aktyviai dalyvavo kuriant Trečiojo amžiaus universitetą – nevyriausybinę organizaciją, vykdančią vyresniųjų suaugusiųjų neformalaus švietimo ir mokymo veiklą, ir jau daugiau kaip 8-eri metai yra šio universiteto Rektorė. Universitetas atlieka ypač svarbų vaidmenį senstančioje visuomenėje, suteikdamas galimybę vyresnio amžiaus žmonėms pagerinti savo bendrąsias kompetencijas, įgyjant įvairių žinių, sudaro sąlygas patenkinti bendravimo ir saviraiškos poreikius. Universiteto veiklą aukštai įvertino Europos Parlamentas, suteikdamas garbingą Europos piliečio vardą.

 Dvylikoje MČTAU fakultetų mokosi daugiau kaip du tūkst. vyresniojo amžiaus vilniečių. Vadovaujant Z. Žebrauskienei išaugo Trečiojo amžiaus universiteto žinomumas, kasmet pritraukiantis iki 500 naujų klausytojų, pagerėjo mokymosi proceso kokybė, atsirado naujų aktyvių mokymosi formų, aktyviai vykdomi respublikiniai ir tarptautiniai projektai, į kuriuos įsitraukia vis daugiau Vilniaus senjorų. Rektorės pastangų, pedagogo talento ir kūrybiškumo dėka MČTAU kuria reikšmingą pridedamąją vertę Vilniaus senjorų gyvenime – didina jų užimtumą, kuria socialinius santykius, padeda puoselėti tradicijas ir kartų bendrystę, gerinti savo fizinę ir dvasinę sveikatą, ugdo naujus įgūdžius, skatina aktyviai savanoriauti ir jaustis visaverčiais miesto piliečiais.

Z. Žebrauskienė aktyviai dalyvauja visuomeninėje komisijoje „Vilnius – draugiškas miestas senatvei“, kitose Vilniaus m. visuomeninėse organizacijose, ir savo aktyvia, altruistiška veikla prisideda prie kokybiško, turiningo, oraus Vilniaus senjorų gyvenimo.

Z. Žebrauskienės visuomeninė veikla neapsiriboja Vilniaus senjorų mokymu ir švietimu. Ji nuo 2015 metų yra Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos tarybos Pirmininkė. Asociacija sujungė 48 šalies Trečiojo amžiaus universitetus su daugiau nei 14 tūkst. jų klausytojų, ir sėkmingai įgyvendina prioritetine valstybės sritimi paskelbtą mokymosi visą gyvenimą koncepciją. 

Ar viską žinome apie savo Rektorę

Zita Žebrauskienė gimė 1943 m. Luokės miestelyje (Telšių r.) politinio kalinio šeimoje. 1967 m. baigė Vilniaus pedagoginio instituto Gamtos-geografijos fakultetą ir liko dirbti institute. Sukūrė technologijų mokytojų specialybę, išleido šešias kuruojamas laidas, apibendrinusi mokslinius tyrimus ir pedagoginio darbo patirtį apgynė socialinių mokslų (edukologijos) daktarės disertaciją iš mokytojų rengimo srities. 

Nuo 1996 iki 2013 metų Z. Žebrauskienė dirbo švarumo centro „Joglė“ direktore, derindama verslininkės karjerą, visuomeninę veiklą ir pedagoginį darbą, kuriam atidavė 42-ejus metus. Z. Žebrauskienė ir dabar skaito paskaitas Vilniaus bei kitų Trečiojo amžiaus universitetų senjorams.

Universiteto bendruomenė nuoširdžiai sveikina savo Rektorę garbingo apdovanojimo proga, linkėdama sveikatos, jėgų, motyvacijos rūpinantis universiteto plėtra, kokybiškesne veika, turiningesniu kiekvieno universiteto klausytojo gyvenimu.

MČTAU inf.