Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Gruodžio 5 dieną minima Tarptautinė savanorių diena. Dar 1985 metais JTO pasiūlė pažymėti šią datą, siekiant supažindinti visuomenę su įvairiomis savanorystę skatinančiomis iniciatyvomis bei kviesti žmones dalyvauti savanoriškoje veikloje visuomenės labui. Pažymint šią dieną Lietuvoje, įvertinti ir apdovanoti labiausiai savanorystės srityje 2020 m. pasižymėję, nuveikę bei įkvėpimu kitiems tapę asmenys ir organizacijos. Tarp apdovanotųjų – ir Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas. Aktyvių piliečių fondo apdovanojimas universitetui suteiktas „Už gyvenimo patirties įprasminimą per savanorystę“.

Savanorystės spalvos Medardo Čoboto TAU

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitete, kuris šiemet švenčia savo veiklos 25-metį, savanorystė žėri visomis spalvomis. Be savanorių, aukojančių savo laiką, pastangas, žinias bei įgūdžius, negaunant jokios materialinės naudos, šio universiteto, kuriame vykdomas neformalusis senjorų, vyresnių nei 54 metai, švietimas, veikla būtų neįmanoma. Didžiulė komanda savanorių organizuoja visą vyresnio amžiaus žmonių mokymosi procesą – užtikrina materialinę ir finansinę šios nevyriausybinės (nefinansuojamos) organizacijos mokymosi bazę, sudaro mokymosi planus ir programas, aprūpina lektoriais, organizuoja projektinę veiklą. Savanorių gretose – rektorė dr. Žebrauskienė, prorektoriai Gediminas Dalinkevičius, Aldona Rėksnienė, 12-kos fakultetų dekanai, prodekanai, rektorato nariai, kelios dešimtys grupių seniūnų, kiti savanoriai. Daugybė žmonių iš geros valios, gaudami tik moralinį pasitenkinimą, savanoriauja todėl, kad pateisintų pustrečio tūkstančio universiteto lankytojų (senjorų) lūkesčius įgyti ne tik naujų žinių, bet ir palaikyti socialinius ryšius, pagerinti savo fizinę būklę ir emocinę savijautą. Savanorystės dėka Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitete galima pagilinti savo politikos, ekonomikos, teisės, istorijos, psichologijos žinias, išmokti tausoti sveikatą, išradingai susitvarkyti savo buitį, pagilinti informacinio raštingumo žinias. Šiame universitete senjorai gali išreikšti save literatūros, meno srityse, aplankyti įžymias Lietuvos ir pasaulio vietas. Reikia nepamiršti, kad ir lektoriai paskaitas senjorams skaito neatlygintinai, dalindamiesi savanorystės dovana. Ačiū jiems!

Savanorių meno kolektyvų vadovų dėka senjorai išreiškia save šokių studijoje ir tarptautinius prizus skinančiame kolektyve „Nonna Dance“, chore „Varsa“, ansambliuose „Ave Musica“ ir „Romantikai“, skaitovų grupėje. Mūsų savanorystės patirtį aukštai įvertino Europos Parlamentas, suteikdamas universitetui garbingą Europos piliečio vardą.

Gyvoji patirties laboratorija

Savanoriavimas ypač aktualus pandemijos metu, nes daug vyresnio amžiaus žmonių priversti atsisakyti aktyvaus gyvenimo, socialinių ryšių – mums labai svarbu bendrauti gyvai, jausti vienas kito petį. Siekiant įveikti pandemijos iššūkius ir padėti socialinę, emocinę atskirtį jaučiantiems, pažeidžiamiems senjorams, šių metų rudenį kartu su Tarptautine socialine akademija pradėtas vykdyti projektas „MČTAU savanoris – aktyvaus senėjimo variklis“. Šiuo metu nuotoliniu būdu apmokoma 60 savanorių, kurie galės teikti emocinę pagalbą ir palaikymą universiteto klausytojams. Įkurtas Informacijos centras „Gyvoji patirties laboratorija“, kur vyresnio amžiaus žmonės pagal paskelbtą grafiką galės skambinti ir asmeniškai kalbėtis su parengtais savanoriais pačiomis įvairiausiomis temomis, taip pat jie kviečiami siūlyti savo idėjas ir iniciatyvas.

Savanorystės prasmė susijusi su visų mūsų gyvenimo kokybe – savanoris, įveiklinęs savo patirtį ir žinias, įprasmina savo gyvenimą, o tuo pačiu pagerina žmogaus, kuriam teikia pagalbą, gyvenimo kokybę. Į Europą ateina Sidabrinės ekonomikos banga, ir mes galime būti pavyzdžiu kitiems, prisidėdami prie šio judėjimo.

Savanoriaujame ne tik savo bendruomenėje

MČTAU senjorų savanorystės laukas tęsiasi ir už universiteto ribų. Mūsų universitete įkurtas Atminties klubas, vykdantis kilnią ir šventą misiją – prižiūrėti apleistus, jau artimųjų neturinčių kultūrai nusipelniusių žmonių kapus Rasų kapinėse. Rengiamos kapų tvarkymo pavasarį ir rudenį talkos, sodinamos gėlės, uždegamos Vėlinių žvakės. Prižiūrimi apleisti skulptoriaus Boleslovo Balzukevičiaus, kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos, kunigo Kristupo Čibiro, kunigo J. Ambraziejaus, E. Tiškevičiaus, P. Višinskio, M. Davainio-Silvestraičio, Vilniaus krašto knygnešių ir kitų kultūros veikėjų kapai.

Mūsų savanoriai tvarko Botanikos sodo, Europos parko erdves už suteikiamą galimybę jose rengti mūsų bendruomenės renginius, talkino Lietuvos etninės veiklos centrui, budėdami Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, savanoriavo MO muziejuje.

Įgyvendinant projektą „Senjorai vaikams“ universiteto tautodailininkės mokė į Tarptautinės vaikų gynimo dienos šventę Vingio parke susirinkusius vaikučius liaudies amatų – juostų pynimo, vilnos vėlimo, mezgimo, siuvinėjimo juostelėmis, papuošalų gamybos, apdovanojo juos savo rankų darbo lėlėmis.

Senjorai savanoriai migrantų integracijai

MČTAU bendruomenei įsimintinas vienas pirmųjų tarptautinių senjorų savanorių Grundtvig projektų „Nė dienos be veiklos“, kuris buvo vykdomas kartu su Italijos TAU senjorais 2012–2014 metais.

2017–2019 metais MČTAU kartu su „Soros International House“ ir partneriais Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Suomijoje vykdė tarptautinį projektą „Senjorai savanoriai migrantų integracijai“. Projektu buvo siekiama padėti migrantams ir pabėgėliams geriau integruotis į priimančiąją visuomenę, pasitelkus senjorus savanorius, taip skatinant savanorystę tarp vyresnio amžiaus gyventojų bei mažinant jų socialinę atskirtį ir įsitraukiant į tarpkultūrinį mokymąsi. Senjorai susipažino su tarptautine savanorystės patirtimi. Keletas MČTAU senjorų tapo mentoriais – savanoriais, bendradarbiaujančiais su Lietuvoje besimokančiais studentais iš trečiųjų šalių.

Garbingas apdovanojimas – paskata plėtoti savanorystę

Savanorystė mums, vyresnio amžiaus žmonėms – tai visos mūsų gyvenimo patirties įprasminimas, dar daugiau – tai tiesiog mūsų pašaukimas, gyvenimo būdas, suteikiantis jėgų ir vilties. Mes ištiesiame ranką vieni kitiems, nes nenorime jaustis gyvenimo užribyje. Mes tiesiame pagalbos ranką ir kitiems, vienišiems ar silpnesniems, nes esame sukaupę ne tik žinių ir patirties, bet ir širdies šilumos, kuria norime dalintis. Mūsų siekius geriausiai iliustruoja filosofo Marko Tulijaus Cicerono išmintis: „Jei nori gyventi sau, gyvenk kitiems“. Todėl vyresnio amžiaus žmonių savanorystės įvertinimas, Medardo Čoboto TAU suteikta nominacija „Už gyvenimo patirties įprasminimą per savanorystę“ yra didžiulė paskata visai universiteto bendruomenei dar aktyviau plėtoti savanorišką veiklą.

Apdovanojimų renginys „Savanorystės spalvos. Vakar, šiandien, rytoj“ vyks gruodžio 5 d. nuo 16 val. Renginį moderuos aktorius Eimutis Kvoščiauskas ir VšĮ „Socialinis veiksmas“ vadovė Justina Babušytė. Bus diskutuojama apie savanorystę pandemijos metu, apie moterų dalyvavimą šioje veikloje ir kitais savanorystės aspektais. Renginį vainikuos dviejų seserų „Baltos varnos“ grupės koncertas. Šventės rengėjai – savanorystės srityje dirbanti VšĮ „Socialinis veiksmas“ ir LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Apdovanojimų renginį  stebėkite Facebook platformoje ir naujienų portale www.lrytas.lt

Priimdama šį garbingą apdovanojimą MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė kalbėjo: „Šiemet Tarptautinę savanorių dieną mes, MČTAU senjorai, sutinkame labai džiugiai. Mūsų darbas, mūsų savanoriška veikla įvertinta – esame pripažinti kaip patys aktyviausi savanoriai. Dėkoju vertinimo komisijai, kuri nominavo mūsų universitetą apdovanojimui „Už gyvenimo patirties įprasminimą per savanorystę“. Mes siekiame, kad kiekvienas universiteto savanoris įneštų savo indėlį, dalindamasis gerąja patirtimi ir praturtindamas kitų bendruomenės narių gyvenimus“.

Jadvyga Miniotaitė, MČTAU atstovė spaudai

Savanorystės spalvos. MČTAU archyvo nuotr.

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis