Šį rudenį mūsų klausytojai, palikę nebaigtą doroti rudens derlių ir kitus įprastus šio sezono rūpesčius, pavargę nuo priverstinio užsidarymo namuose, visu mėnesiu anksčiau pravėrė auditorijų duris. Kai kuriuose fakultetuose jau vyksta paskaitos, atsinaujino projektinė veikla, organizuojamos ekskursijos, fizinio aktyvumo užsiėmimai, į repeticijas renkasi meno kolektyvai, rengiamos tautodailės darbų parodos. Tuo pačiu metu, kaip įprasta – nuo rugsėjo pirmosios, prasidėjo ir naujų klausytojų priėmimas.

Apie prasidėjusius naujuosius 2020–2021 mokslo metus, apie iškilusias problemas, pagrįstas ir tariamas baimes, apie naujoves ir lūkesčius kalbamės su Medardo Čoboto TAU rektore dr. Zita Žebrauskiene.

Šie mokslo metai universitetui, kaip ir visai švietimo bei mokymo sistemai, neįprasti, kupini iššūkių ir nežinomybės. MČTAU tuo pačiu metu, rugsėjo pirmąją, prasidėjo ne tik naujų klausytojų priėmimas, bet ir kai kurių fakultetų klausytojų užsiėmimai, kurie įprasta tvarka būdavo organizuojami nuo spalio 1 d. Kuris procesas šiomis sudėtingomis COVID-19 aplinkybėmis vyksta sklandžiau?

Klausytojai, kurie universitetą lanko ne pirmus metus, nori atsigriebti už laiką, prarastą per karantiną, todėl suskubo į užsiėmimus. Politikos, teisės ir ekonomikos fakultete prasidėjo susitikimai su rinkimuose į LR Seimą dalyvaujančių partijų atstovais, su politologais. Mums svarbu ne tik atlikti savo pilietinę pareigą per rinkimus, mes norime susipažinti su partijų rinkiminėmis programomis, norime suprasti, kaip formuojama politika, kad galėtume teisingai pasirinkti.

Kartu su Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondu bei Lietuvos fitoterapijos sąjunga rugsėjo 9 d. Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriuje surengta konferencija, skirta gamtos mokslų daktarės, garsios žiniuonės, tikros žolynų dukros Eugenijos Šimkūnaitės šimtmečiui paminėti. Konferencijos dalyvius pasveikino sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, LR Seimo narys prof. Algimantas Kirkutis. Daug naujo sužinojom apie vaistinguosius augalus, pasiklausėm mokslininkę pažinojusių žmonių prisiminimų, susipažinom su Botanikos sodo augalais, vaišinomės vaistažolių arbata.

Nauji klausytojai, ateidami užsiregistruoti į universitetą, nustemba buvusio Lietuvos edukologijos universiteto kieme pamatę sportuojančius, šokančius, medituojančius senjorus. Čia kasdien vyksta Sveikos gyvensenos fakulteto fizinių grupių užsiėmimai.

Taigi mūsų veikla jau įsibėgėjo, o tie senjorai, kurie ketino stoti į universetą šiais mokslo metais, kurie ne kartą skambino, rašė, teiravosi, ar universitete vyks užsiėmimai, matyt, vis dar delsia, abejoja, įbaiminti mums, vyresniesiems, primesto „rizikos grupės“ statuso.

Kiek klausytojų, įveikę savo baimes, jau suspėjo įsiregistruoti, kokius fakultetus dažniausiai rinkosi, kokie jų lūkesčiai?

Negalime pasigirti dideliu naujų klausytojų antplūdžiu. Kasmet sulaukdavome iki 500 naujų klausytojų, neretai jiems tekdavo ir eilutėje porą valandų palaukti, nes dokumentų tvarkymas užtrunka. Dabar irgi daug kas skambina, domisi, bet ateiti neskuba. Kaip ir ankstesniais metais tarp stojančiųjų populiariausi Kultūros, Turizmo, Užsienio kalbų, Sveikos gyvensenos fakultetai. Sulaukėme ir gydytojų, ir mokytojų bei dėstytojų, inžinierių, kitų profesijų atstovų, mokytis ateina vis jaunesni, daugiau priimame vyrų. Būsimieji klausytojai domisi galimybe dalyvauti meno kolekyvų, tautodailininkų, literatų veikloje.

Nėra jokio pagrindo baimintis ateiti į klausytojų priėmimo komisiją – registracija vyksta erdviose patalpose, išlaikant didesnį, nei rekomenduojama, atstumą, visi dėvime apsaugines kaukes, esame apsirūpinę dezinfekavimo priemonėmis. Ir visi esame optimistiškai nusiteikę! Nepamirškite asmens dokumentų ir nuotraukos. Naujiems klausytojams įteiksime MČTAU 25-mečio proga išleistą beveik 300 puslapių apimties Almanachą. Tai informatyvus, spalvingas, daugybe nuotraukų iš universiteto veiklos iliustruotas leidinys, kuriame atsispindi prasminga universiteto istorija ir įvairi veikla. Almanachas padės apsispręsti, kokius mokymus ar kitą veiklą pasirinkti.

Anksčiau įstoję klausytojai už šiuos mokslo metus jau gali susimokėti per el. bankininkystę.

Gal menkesnį naujų klausytojų aktyvumą lemia ne tik baimė užsikrėsti naujuoju virusu, bet ir šiais mokslo metais padidėjęs nario mokestis?

Stojamasis mokestis išliko toks pat – jis skirtas paruošti ir atspausdinti informaciniams lankstinukams, klausytojo nario bilietui, kitoms kanceliarinėms išlaidoms. Nario mokestis padidintas todėl, kad šiais mokslo metais turėsime mokėti didesnį nuomos mokestį. Norėdami užtikrinti saugią aplinką, stengsimės užsiėmimus organizuoti mažomis grupelėmis, nuo pat ryto iki vakaro, todėl universitetas priverstas nuomotis daugiau auditorijų. Taip pat reikės samdyti darbuotoją, kuris po kiekvienos paskaitos nuolat valytų, dezinfekuotų auditorijas. Abejoju, ar pavyktų surinkti tiek savanorių, kurie nuolat budėtų prie auditorijos durų.

Jei kas nors abejoja nario mokesčio panaudojimo skaidrumu, kviečiame užsukti ir pasidomėti audito ataskaitomis – jos visiems prieinamos. Be to, universtetas teikia Registrų centrui finansines ataskaitas, kuriose atsispindi kiekvieno jūsų sumokėto euro panaudojimas. Nei aš, kaip ilgametė rektorė, nei prorektoriai, nei dekanai, nei kiti veiklos organizatoriai jokio atlygio už savanorišką darbą negauna. Kasmet vis sunkiau surasti kvalifikuotų lektorių, kurie sutiktų veltui skaityti paskaitas. Ateityje tokių geradarių tikrai nepadaugės, tokie rinkos dėsniai – visi nori, kad už darbą būtų atlyginta.

Kaip sekasi spręsti pačius opiausius, problematiškiausius klausimus, kurie užtikrintų stabilumą, nestabdytų universiteto veiklos plėtojimo – tai apsirūpinimas patalpomis, stabilus valstybinis veiklos finansavimas ar pagalba iš nevyriausybinių institucijų?

Dedame visas pastangas, kad šių problemų sprendimas vyktų aukščiausiu lygmeniu. Liepos mėnesį man, kaip Nacionalinės TAU asociacijos Tarybos pirmininkei, teko dalyvauti LR Vyriausybės kanceliarijoje vykusiame pasitarime, kuriame buvo svarstomos visų šalies TAU perspektyvos. Ieškoti racionalių sprendimų dėl patalpų TAU veikloms užtikrinimo galimybių, dėl tikslinio stabilaus finansavimo užtikrinimo, dėl didesnio dėstytojų motyvavimo ir skatinimo buvo pavesta Švietimo, mokslo ir sporto, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms, kitoms valstybės institucijoms. Susitikome su įpareigotomis institucijomis, sudaryta darbo grupė minėtoms problemoms spręsti. Tikimės operatyvių sprendimų, kol dar neišrinkta nauja valdžia.

O kol kas kaip nuomininkai glaudžiamės buvusio Lietuvos edukologijos universiteto prieglobstyje. Susirankioję išdraskyto LEU išmestus baldus, siuvimo mašinas, pianinus, kitą įrangą per vasarą viską surankiojome, susinešėme, susidėliojome. Kai mus jau sveikino su įkurtuvėmis, mūsų patalpų staiga prireikė Registrų centrui. Teko vėl su visa manta kraustytis į kitą korpusą. Nuoširdžiai dėkoju visiems, kurie pagelbėjo fiziškai ir palaikė morališkai.

Užsiėmimai fakultetuose jau prasidėjo, netrukus jų bus dar daugiau. Į kai kurias paskaitas, konferencijas, projektų užsiėmimus vienoje patalpoje susirenka šimtas ar pusantro šimto klausytojų. Kaip užtikrinsite jų saugumą?

Šiais mokslo metais užsiėmimus organizuosime mažesnėse grupelėse. Tam reikės daugiau nuomotis auditorijų. Tik lektorių reikės surasti daugiau, žinoma tokių, kurie sutiks nemokamai aukoti savo laiką ir pasidalinti savo žiniomis. Planuojame lektorių gretas papildyti, aktyviau įtraukti pačius klausytojus – savo gretose turime ir mokslų daktarų, medikų, pedagogų, psichologų, kitų specialistų.

Pasinaudojome pagalba, teikiama nevyriausybinėms organizacijoms, nukentėjusioms nuo koronoviruso COVID-19 sukeltų pasekmių. Gavome subsidiją, pripirkome apsauginių kaukių, vienkartinių pirštinių, dezinfekavimo priemonių. Kaip jau sakiau, po kiekvieno užsiėmimo auditorijos bus vėdinamos, dezinfekuojamos.

Kol neatšalo orai, kai kurie renginiai vyksta gryname ore. Mokslo metų pradžios šventė spalio 6 d. bus surengta saugioje aplinkoje – rudeniškame Vingio parke. Mūsų meno kolektyvai jau baigia paruošti naują koncertinę programą. Renginio pradžia – 14 val. Spalio 6-osios rytą, 11 valandą visus – ir naujus, ir anksčiau įstojusius klausytojus kviečiame į Šv. mišias, kurias MČTAU kapelionas Vytautas Rapalis laikys Švč. M. Mergelės Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje (Žvėryne, Sėlių g. 17).

Senjorams ypač reikšmingas kontaktinis mokymas, gyvas bendravimas su lektoriumi ir bendraamžiais, bendraminčiais. Jeigu mokytis auditorijose šiais mokslo metais nebus galimybės, ar esate pasirengę dirbti nuotoliniu būdu?

Noriu priminti, kad MČTAU veikla nebuvo visiškai nutrūkusi ir per karantiną, nors tokiai situacijai nebuvome pasirengę. Mūsų interneto svetainėje buvo skelbiami straipsniai (paskaitos) istorijos, politikos, meno istorijos, sveikos gyvensenos ir kitais klausimais, nuotoliniu būdu klausytojai mokėsi užsienio kalbų. Netgi repeticijos buvo organizuojamos nuotoliniu būdu! Tiems, kas nesinaudoja internetu, dažnai skambindavome, stengėmės palaikyti, padrąsinti. Vos palengvinus karantino reikalavimus, pereita prie gyvų susitikimų paskaitose, ekskursijose, parodose, fizinio aktyvumo užsiėmimuose.

Ruošiamės ir bendravimui nuotoliniu būdu. Šiais mokslo metais Informacinių technologijų fakultetui pradėjo vadovauti naujas dekanas, ilgus metus tvarkęs visas informacines sistemas Valstybinėje mokesčių inspekcijoje ir mielai sutikęs pasidalinti savo patirtimi, padėti senjorams nepasiklysti painiame technologijų pasaulyje. Vienas iš prioritetų – mokytis bendrauti įvairiose nuotolinio mokymosi platformose. Laikas parodys, kurios nuotolinio bendravimo platformos senjorams bus patogesnės, prieinamesnės – mokyklose išmėginta „Zoom“, „Google Meet“ ar „MS Teams“. Tokie mokymai jau pradėti organizuoti kartu su asociacija „Langas į ateitį“. Šias videoplatformas galite pamėginti įvaldyti ir savarankiškai – patarimus, kaip jomis naudotis, rasite Nacionalinės TAU asociacijos tinklapyje http://www.tauasociacija.lt/susipazinkime-su-nuotolinio-bendravimo-platforma-ms-teams

Tarkite paskutinį padrąsinantį žodį, kuris padėtų įveikti visas baimes ir drąsiai stoti į universitetą dar šiais mokslo metais ar tęsti anksčiau pradėtus mokslus.

Mes ne dievai, ir pasaulinės pandemijos nesuvaldysim. Bet esame atsakinga karta, be reikalo nerizikuojam, tik nenorim taikstytis su tuo, kad valdžia mus nurašė kaip „rizikos grupę“, o dabar matome, kad klastingas virusas puola ne tik senus.

Visi ko nors bijome. Bet nereikia bijoti gyvenimo. Dabar jis sudėtingesnis, turime išmokti prisitaikyti prie naujų aplinkybių. Juk neveltui mokomės visą gyvenimą. Baimę taip pat galima prisijaukinti ir net kartu su ja sušokti tango. Svarbu, kas ką veda šiame gyvenimo šokyje – baimė mane ar aš baimę.

Kviečiu įveikti savo baimes ir prisijungti prie mūsų bendruomenės. Nepraraskime dar vienerių prasmingo bendravimo ir mokymosi metų, kurių mūsų gyvenimo kraitėje lieka vis mažiau.

Laukiame jūsų atvykstant! http://www.mctau.lt/informacija

Dėjoju už nuoširdų, padrąsinantį pašnekesį.

Kalbėjosi Jadvyga Miniotaitė.