Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) jau sukaupė nemažą dalyvavimo tarptautiniuose projektuose patirtį. 2012-2014 m. MČTAU sėkmingai dalyvavo tarptautiniame senjorų savanorių Grundtvig projekte „Nė dienos be veiklos“. Šiuo metu MČTAU kartu su partneriais Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje ir Suomijoje įgyvendina ES ERASMUS+ finansuojamą 24 mėnesius truksiantį tarptautinį projektą „Senjorai savanoriai migrantų integracijai” (SVMI).

Neseniai baigtas dar vienas įdomus tarptautinis projektas, apibendrinta jo patirtis, kuria ir norime pasidalinti su savo kolegomis. MČTAU kaip partneris dalyvavo 2016-2017 m. vykusiame tarptautiniame projekte „Žadinkime blėstančią atmintį“ (Old Memory Shake“ OLMES). „Nordplus Aduts“ remiamas projektas buvo įgyvendinamas kartu su partneriais iš Estijos ir Suomijos. Projekto tikslas – lavinti, žadinti vyresnio amžiaus žmonių atmintį. Projekte buvo naudojamasi Estijos, turinčios 30 sertifikuotų šios srities specialistų, patirtimi. Projekto vadovė – Estijos atstovė Tinna Tambaum, projekto koordinatorė Lietuvoje – Regina Dovidavičiūtė.

2016 m. rugsėjo 2 d. Talino universitete vykusiame įžanginiame seminare Estijos nevyriausybinė organizacija, dirbanti su vyresnio amžiaus žmonėmis, supažindino projekto koordinatorius su projekto tikslais, uždaviniais, detalia tolesnių užsiėmimų programa.

2016 m. lapkričio mėnesį Vilniuje vyko penkių dienų tarptautiniai senjorų atminties lavinimo kursai, skirti vyresnio amžiaus žmonių atminties treniravimo mokytojams. Šie kursai orientuoti į skirtingas vyresnio amžiaus žmonių tikslines grupes – sveikus senjorus, žmones, turinčius atminties sutrikimo problemų bei asmenis, sergančius senatvine demencija. Kursų tikslas – patobulinti profesionalius atminties treniravimo mokytojų įgūdžius, kad jie, mokydami kitus, pagerintų vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę.

Vienos savaitės kursai pagrįsti Čekijos Atminties lavinimo bendruomenės (Czech Society for Memory Training) ir Smegenų pramankštinimo Brain Jogging (CSMTBJ) metodologija. Kursus pravedė Estijos NGO 65B specialistai – sertifikuoti atminties treneriai Anu Jonuks, Reet Trei ir Riina Enke.

Kursai sudomino ne tik Trečiojo amžiaus universiteto klausytojus, bet ir socialinius darbuotojus, savanorius iš dienos centrų, mokytojus, bibliotekininkus, psichologus bei kitus, kurie suvokia darbo su vyresnio amžiaus žmonėmis žavesį ir poreikį. Į kursus susirinko 26 įvairaus amžiaus ir išsilavinimo klausytojai. Mokymai vyko anglų kalba.

Kursų dalyviai buvo supažindinti su vyresnio amžiaus žmonių atminties ypatumais, atminties praradimo priežastimis, užmaršumo teorijomis, mnemonika, kategorizacija, LOCI technika ir kitais atminties lavinimo būdais. Užsiėmimų metų teorija buvo derinama su praktinėmis atminties lavinimo pratybomis. Klausytojai, kasdien intensyviai dirbdami po aštuonias valandas, mokėsi, kaip įsiminti vardus ir veidus, telefono numerius, gimtadienius, pirkinių sąrašus ir kitą informaciją, grupuojant skaičius, taikant pirmosios raidės strategiją, apibūdinančių žodžių sistemą bei įvairias asociacijas. Kursų dalyviai mokėsi kurti istorijas, kurios padeda įsiminti net ilgiausius, iš dešimčių skaitmenų susidedančius skaičius, taip pat mokėsi pratimų susikaupimui, koordinacijai ir kūrybiškumui pagerinti, sensorinei ir ilgalaikei atminčiai treniruoti.

18-ka kursų klausytojų, išlaikiusių egzaminą-testą, gavo sertifikatą ir metodines priemones, kurios padės dirbti savarankiškai, t. y. vesti vyresnio amžiaus žmonių atminties treniravimo seminarus. Viena šių kursų klausytoja, Loreta Andziulienė, įgytų žinių pagrindu jau pati organizavo užsiėmimus Širvintų senelių namų senjorams. Kiti projekto dalyviai žinias pritaiko savo kolegų, artimųjų aplinkoje.

Analogiškas vienos savaitės atminties treniravimo seminaras vyko ir Suomijoje. Jį taip pat pravedė sertifikuoti Estijos šios srities specialistai.

Didžiausias tarptautinio OLMES projekto pasiekimas – kartu su partneriais iš Estijos ir Suomijos parengta elektroninė darbinė knyga vyresnio amžiaus žmonių atminties ugdymui, atsižvelgiant į kiekvienos šalies kultūrinius ir kalbinius ypatumus. Visi projekto dalyviai labai aktyviai patys kūrė atminties treniravimo ir palaikymo pratimus, rinko užduotis iš įvairių literatūros šaltinių. Projekto partneriai 2017 m. kovo 3 d. susitiko Vilniuje, Martyno Mažvydo bibliotekos susitikimų salėje. Susitikimo tikslas – aptarti lietuvių surinktas užduotis ir pratimus, kurie bus panaudoti rengiant Lietuvai, Suomijai ir Estijai adaptuotą mokomąją medžiagą vyresnio amžiaus žmonių atminties lavinimui. Parengtą elektroninę knygą ir pratimų rinkinius galima rasti adresu: https://www.theseus.fi/handle/10024/142274

Socialiniai projekto partneriai Estijoje – bendrovė SENTAB parengė mobiliąsias APP programėles, skirtas senjorams praktikuotis individualiai. Projekto dalyviai testavo šias labai patrauklias, įgalinančias treniruotis užduotis.

Viso projekto metu daug dėmesio buvo skiriama projekto sklaidai. Informacija buvo skelbiama Lietuvos spaudoje, MČTAU interneto svetainėje, o kiekviena savaitinio seminaro diena buvo pristatoma MČTAU Facebook tinkle. Projektas buvo plačiai nušviečiamas ir Estijos bei Suomijos informavimo priemonėse.

Kviečiame ir kitus šalies trečiojo amžiaus universitetus drąsiau imtis tarptautinių projektų.

Plačiau : https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/142274/Laurea%20julkaisut%2090.pdf?sequence=17&isAllowed=y

Jadvyga Miniotaitė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis