Kalendorius

birželio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

birželio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mokytis, kurti ir dalintis. Toks galėtų būti tautodailės fakulteto veiklos credo. Fakulteto dekanė tautodailininkė Henrika Ivancienė ne tik suburia klausytojus aktyviai veiklai, visada kupina idėjų ir pasiūlymų, suranda, ko naujo išmokti, ką pamatyti ir kur pasirodyti. MČTAU koridorius visada puošia dailiųjų amatų kūrėjų darbai, džiugindami savus ir svečius, sukuriantys kūrybiškų namų atmosferą.

24 06 05 TAUTF 1S

Jau daugeliui žinomi ir atpažįstami spalvingi lietuvių tautinio paveldo gaminiai - Henrikos Ivancienės pintinės juostos. Vilniaus regiono konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas 2023“ H. Ivancienės pintinės juostos įvertintos diplomu ir atrinktos į liepos mėnesį vyksiančią šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės Liaudies dailės parodą „Iš šerdies“.

Gruodžio mėnesį Henrikos Ivancienės šiaudinių sodų paroda surengta Gerosios Vilties bibliotekoje. Dekanė rankdarbių meistrė Henrika Ivancienė džiaugiasi koleges sudominusi šiaudinių sodų rišimu, kurie suprantami kaip darną, grožį, tvarką, stiprybę ir meilę simbolizuojantys ženklai. Praėjusiais metais šiaudiniai sodai buvo įrašyti į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus paveldo sąrašą. Šiaudiniai sodai – tik vienas iš daugelio kūrybingų auksarankių darbų.

Tautodailės fakultetą aktyviai lanko apie keturiasdešimt klausytojų, į fakultetą užsirašiusių buvo beveik šešiasdešimt. Apie praėjusius mokslo metus pasakoja Tautodailės fakulteto dekanė Henrika Ivancienė.

Mokytis

Į užsiėmimus susirenkame ne tik iš miesto, bet ir iš rajono. Darbinė nuotaika puiki, klausytojai darbštūs, energingi, iniciatyvūs. Mokėmės ir mokėme, dalinomės įgūdžiais įvairiausių tautinio paveldo darbų technikomis, lankėme muziejus ir parodas. Kiekvieną pirmadienį, o tapybos fakultatyvo nariai ir penktadieniais susirinkę dirbdavome, aptardavome savo namų darbus, numatydavome, ką toliau veiksime. Siuvinėjome, gaminome interjerines lėles, vėlėme iš vilnos, siuvome skiautinius, pynėme juostas, rišome kalėdinius vainikus, rišome sodus, marginome kiaušinius, rišome verbas, mezgėme, tapėme paveikslus, gaminome papuošalus. Išmoktų darbų mokėme vilniečius. O mes turėjome ne vieną edukaciją, net Kėdainių amatų centre šaukštų skobimo ir dirbinių pynimo iš vytelių.

Kurti ir parodyti. Parodų kalendorius

Per du mokslo metų semestrus suorganizuota daugybė personalinių bei grupinių kūrybos darbų parodų įvairiose Vilniaus miesto erdvėse ir net rajonuose.

Tinkamai paruošę darbų eksponavimui MČTAU galeriją, nepaliekame tuščių erdvių, nuolat čia organizuojame personalines ir grupines parodas, ekspozicijas keičiame kartą per mėnesį. Turėjome svečių parodų: eksponavome Kaišiadorių TAU tapytojų darbus ir dailininkės iš Alytaus J. Buzūnaitės paveikslus.

Esame suorganizavę ar dalyvavę arti 40 personalinių ir grupinių parodų. Svarbiausia tai, kad mūsų ieško, žino, pageidauja mūsų kūrybos, darbų nelaikome namuose. Surengtos parodos galerijoje „Židinys“, „Stiklių“ galerijoje, Žirmūnų seniūnijoje, Centrinės bibliotekos padalinyje Gerosios Vilties bibliotekoje, Karoliniškių bibliotekoje, Verkių ir Pavilnių regioninių parkų informacijos centre, Antakalnio seniūnijoje ir bibliotekoje, Užtrakio ir Trakų dvaruose, Nemenčinės kraštotyros muziejuje.

Rugsėjo mėnesį vyko P. Giliuvienės tapybos darbų paroda MČTAU galerijoje, spalio mėnesį V. Vinciūnienės tapybos ir siuvinėjimo darbų paroda - Gerosios Vilties bibliotekoje, lapkritį - ten pat P. Giliuvienės tapybos darbų paroda. Spalio mėnesį septynių klausytojų darbai eksponuoti galerijoje „Židinys“, lapkritį - R. Keblo tapybos darbai - MČTAU galerijoje. Lapkričio mėnesį H. Vilks tapybos darbai eksponuoti Žirmūnų seniūnijoje, o lapkričio ir gruodžio mėnesį I. Januševičienės tapybos darbų paroda surengta Gerosios Vilties bibliotekoje. R. Ingelevič tapybos darbus matė Nemenčinės kraštotyros muziejaus lankytojai. Sausio – vasario mėnesiais 18 klausytojų eksponavo tapybos darbus MČTAU galerijoje. Vasario mėn vyko V. Makuškienės karpinių paroda Gerosios Vilties bibliotekoje, kovą M. Misiūnienės skiautinių ir tapybos darbai eksponuoti Gerosios Vilties bibliotekoje, o kovo ir balandžio mėnesiais V. Makuškienės karpinių parodą matė Verkių ir Pavilnių regioninių parkų informacinio centro lankytojai. Balandžio- gegužės mėnesiais V. Vinciūnienės ir A. Galdikaitės darbai eksponuojami MČTAU galerijoje, balandžio mėnesį N. Jankevičienės sukurtus delmonus matė Karoliniškių bibliotekoje, ogegužės mėnesį B. Palevičienės sukurtų papuošalų parodos surengtos „Stiklių“ galerijoje bei Trakų Vokės dvare.

Dailės studijos lankytojai nuolat organizuoja savo nutapytų darbų parodas Antakalnio seniūnijos, Antakalnio bibliotekos patalpose.

Dalintis

Su Vilniaus miesto centrinės bibliotekos Gerosios Vilties bibliotekos kolektyvu užsimezgė ypatingas ryšys. Mūsų fakulteto klausytojai nuolat rengia edukacijas įvairiomis rankdarbių technikomis, savo darbais puošėme Naujametinę eglutę, bibliotekos erdvėse nepertraukiamai keitėme savo darbų ekspozicijas – karpinių, siuvinėjimo, šiaudinių sodų, tapybos, skiautinių.

Draugaujame su Kaišiadorių ir Kėdainių trečiojo amžiaus universitetų klausytojais. Lankėmės, dalinomės patirtimi, numatėme tolimesnius susitikimus.

Suorganizavome edukacinę - pažintinę ekskursiją į Kėdainius ir Paberžę.

Pasiekimai

Aštuoni fakulteto klausytojai lapkričio mėnesį pristatė darbus Vilniaus regiono konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas 2023“ , už atskirus darbus buvome įvertinti diplomais. Mano pintinės juostos ir V. Makuškienės karpiniai buvo atrinkti į jubiliejinės Lietuvos dainų šventės Liaudies dailės parodą.

Virginijos Makuškienės karpiniai ir Marijos Misiūnienės tapyba įvertinti kaip tautinio paveldo darbai ir kūrėjos priimtos į Tautodailininkų sąjungą. Dabar mūsų fakultete - aštuoni šios kūrėjų organizacijos nariai.

Antrajame pusmetyje išsikėlę tikslą įsisavinti gaminių iš šiaudų kūrimą, pradėjome domėtis ir mokytis šio įdomaus tautinio paveldo produkto kūrimo. Atrodo, kad šį iššūkį įveikėme ir šiuo metu pradžiamokslių darbus eksponuojame MČTAU erdvėje ant molbertų. Rišime ir ekspoziciją pildysime.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet, birželio 15 d. dalyvausime Tarptautinėje mezgimo dienoje viešose erdvėse, prisidėsime prie organizatorių sumanyto projekto kūrimo.

Kūrybiniai procesai nesibaigia su mokslo metais. Kursime, keliausime, semsimės įspūdžių. Tikimės rudenį susitikti ne tik pailsėję, bet ir kupini naujų idėjų.

Lilija Smalakienė

24 06 05 TAUTF 2S

24 06 05 TAUTF 3S

24 06 05 TAUTF 4S

Tautodailės fakulteto nuotraukos

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis