Kalendorius

birželio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

birželio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Iškilmingu renginiu Kalnų parke užbaigti 29-ieji MČTAU mokslo metai. Tačiau auditorijos dar neištuštėjo, vyksta repeticijos, paskutinės paskaitos, kai kurių fakultetų veikla persikėlė į kitas erdves, o kūrybiškų planų užteks visai vasarai. Apie prabėgusius mokslo metus, kuo jie buvo ypatingi, apie senjorų lūkesčius pasitinkant MČTAU 30-mečio jubiliejų pasakoja universiteto rektorė dr. Zita Žebrauskienė.

24 06 04 rektore 1S

- Jūs kartu su universitetu nuo pat jo įsikūrimo – nueitas ilgas jau beveik trijų dešimtmečių kelias. Kaip pasikeitė universitetas, kaip keitėsi jo vaidmuo vyresnio amžiaus žmonių gyvenime?

- Nuo 1995-ųjų universitetas nuėjo ilgą kelią, o veiklos mastai tiesiog nepalyginami. Pradėję nuo kelių fakultetų ir kelių šimtų klausytojų, dabar turime 2500 klausytojų, besimokančių 12-koje fakultetų. Šiais mokslo metais universiteto gretas papildė per 600 naujų klausytojų. Ir mokomės savo patalpose! Pirmą kartą pradėdami mokslo metus kartu su Tarptautine pagyvenusių žmonių diena minėjome ir Besimokančių senjorų dieną, kuri mūsų pastangų dėka įrašyta į LR Seimo Atmintinų dienų sąrašą.

MČTAU praėjusių mokslo metų veiklą geriausiai iliustruoja keli skaičiai: surengta 3170 užsiėmimų, suorganizuota 400 ekskursijų, surengta 159 parodos. Vis didesnį mastą įgauna projektinė veikla, o projektai, iniciatyvos, užgimę MČTAU, apima vis daugiau šalies trečiojo amžiaus universitetų. Džiugu, kad išaugo universiteto žinomumas, populiarumas, mes inicijavome konferencijas Prezidentūroje, Seime, dedame daug pastangų siekiant teisiškai reglamentuoti trečiojo amžiaus universitetų veiklą. Mūsų autoritetu ir įdirbiu remiasi valstybinės institucijos, sprendžiančios vyresnio amžiaus žmonių socialines ir sveikatos problemas.

- Kokie buvo pastarieji, 29-ieji MČTAU mokslo metai – kuo jie ypatingi, kuo įsimintini?

- Sunku išvardyti visus įsimintinus renginius, pasiekimus. Neseniai pasirašytas susitarimas su Lietuvos mokslų akademija, kuris įgalins pakelti užsiėmimų lygį ne tik MČTAU, bet ir kituose šalies TAU. Mūsų universitete lankėsi Latvijos senjorus vienijančių organizacijų atstovai – jie sėmėsi patirties, kaip sukurti Latvijoje trečiojo amžiaus universitetų tinklą. Mūsų meno kolektyvai pelno apdovanojimas įvairiuose konkursuose, o Sveikos gyvensenos fakulteto Šokių mankštos grupės dalyvavo Tarptautinėje šokio dienoje Lukiškių aikštėje. Politikos, teisės ir ekonomikos fakultetas surengė ne vieną susitikimą su kandidatais į Prezidentus. O ir visi kiti mūsų fakultetai savo veiklą organizuoja vis išradingiau.

Nepamirštame ir savo buvusių klausytojų. Suburta savanorių grupė, kuri, vykdydama projektą „Trečiojo amžiaus universitetas aktyvaus senėjimo akademija“, teikia savanorišką pagalbą buvusiems klausytojams, jau negalinčiais pasirūpinti savimi. Savanorės tvarko gėlynus prie mūsų būstinės, žinoma, tęsiama ir Rasų kapinių, Botanikos sodo, kitų miesto erdvių tvarkymo talkų tradicija.

- Kokie projektai, sukurti Medardo Čoboto TAU, pastaruoju metu įtraukė ir kitus šalies TAU?

- MČTAU ir Nacionalinės TAU asociacijos veikla vis labiau persipina, vis daugiau bendrų renginių. Daugelį šalies TAU įtraukė mūsų universiteto parengtas tęstinis projektas „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti“. Per Lietuvą nuvilnijo kūrybinės dirbtuvės, kuriose TAU klausytojai buvo mokomi formuluoti ir teikti pasiūlymus savivaldybėms dėl geresnio senjorų gyvenimo.

Jau antrus metus tęsiasi projektas „Žvelk giliau“, kuris ypač aktualus patiriantiems psichikos sveikatos sunkumų. Šios iniciatyvos koordinatorius, MČTAU prorektorius Gediminas Dalinkevičius subūrė psichikos sveikatos ambasadorių grupę, surengė susitikimus su jais Trakuose, Elektrėnuose, Molėtuose, pravedė mokymus.

Dalyvauti Politikos, teisės ir ekonomikos bei Kultūros fakultetų projekto „Vamzdis, politika ir senjorai“ renginiuose pakviesti Šakių TAU senjorai – kartu bus siekiama susipažinti su postmoderniuoju menu.

Jau šeštą kartą surengtoje Pasaulinėje sveikatos dienoje Vingio parke dalyvavo Anykščių ir Zarasų TAU sveikuoliai. Su šalies trečiojo amžiaus universitetais glaudžiai bendradarbiauja MČTAU Turizmo, Tautodailės, kiti fakultetai.

- Auditorijų durys pamažu užsiveria, bet MČTAU veikla nenutrūksta ir vasarą?

- Daugelis fakultetų tęsia savo veiklą ir vasarą. Turizmo fakulteto entuziastai dar vis studijuoja Žemaitijos regioną, keliaus po Islandiją, Slovakiją, bus tęsiama ir sveikatingumo stovyklų Birštone, Druskininkuose, Šventojoje tradicija. Šokių studijos šokėjos ruošiasi keliauti į šokių festivalį Kroatijoje. Literatai jau ruošia naują savo kūrybos rinkinį. Tautodailininkės birželio 15 dieną dalyvaus Pasaulinėje mezgimo dienoje Kairėnų botanikos sode bei rengs savo darbų parodas kitose erdvėse. Dar rengiamos paskaitos apie meno filosofiją norintiems susipažinti su moderniuoju menu. Visai neseniai Kairėnų botanikos sode įvyko projekto „Institucinių gebėjimų stiprinimas“ renginys, kuriame dalyvavo dekanai ir kiti rektorato nariai.

- Šiais mokslo metais įdiegta klausytojų duomenų apskaitos programa. Ar ji pasiteisino, ar klausytojai jau įprato prie tokios naujovės?

- Lankomumo kontrolė iš pradžių sulaukė ir kai kurių klausytojų nepritarimo ar net pasipiktinimo. Bet dabar jau įprastas vaizdas, kai prieš kiekvieną paskaitą nuskenuojamas specialus brūkšninis kodas, suteiktas kiekvienam klausytojui, susimokėjusiam nario mokestį. Tai leidžia fiksuoti klausytojų lankomumą „čia ir dabar“, generuoti ataskaitas apie klausytojo lankytas paskaitas, dalyvių skaičių paskaitose pagal temas, fakultetus ir kt.

Iš tikrųjų mes negaudome „zuikių“, nors jų dar ir pasitaiko. Duomenų apskaita palengvino administracijos darbą, išsprendė mokesčių surinkimo nesklandumus, leido kaupti įvairius klausytoją identifikuojančius duomenis ir jais remiantis tobulinti universiteto veiklą.

- Ir Jūs pati, ir prorektorius G. Dalinkevičius dėjote daug pastangų, kad Seime būtų priimtas įstatymas, teisiškai reglamentuojantis trečiojo amžiaus universitetų veiklą, garantuojantis mūsų veiklos finansinį stabilumą. Tačiau Seime sudaryta darbo grupė rengia „Vyresnio amžiaus žmonių politikos įstatymą“. Mes, besimokantys senjorai, „sumesti krūvon“ su kitom pagyvenusių žmonių organizacijomis, kurios tesugeba dejuoti dėl mažų pensijų. Ar naujajame įstatyme bus deramai reglamentuota ir TAU veikla?

- Pasiekėme, kad jau atkreiptas dėmesys į trečiojo amžiaus universitetų veiklą. Tikimės, kad TAU ras deramą vietą šiame įstatyme, sudarant teisinę bazę TAU veikloms organizuoti.

- Ar jau suplanuoti MČTAU 30-mečio renginiai, ko gali tikėtis klausytojai?

- MČTAU 30-mečiui numatome sukurti filmuką iš MČTAU istorijos, parengti trijų dešimtmečių veiklos almanachą, suorganizuoti konferenciją, pakviečiant visus šalies TAU ir valdžios atstovus. Spalio 1 d. organizuosime šventę Nacionalinėje filharmonijoje, iškilmingai pradėsime 30-uosius mokslo metus. Numatome rengti MČTAU klausytojų darbų parodas įvairiose erdvėse Vilniuje ir kituose miestuose.

- Ko palinkėtumėte klausytojams laukiant kitų, jubiliejinių mokslo metų?

- Linkiu visiems sveikatos, susitelkimo, gero nusiteikimo, būti žingeidžiais, aktyviais optimistais, MČTAU patriotais.

- Kokia bus Jūsų pačios vasara? Pastarieji metai atnešė Jums daug rūpesčių šeimoje ir paženklino skaudžia netektimi. Kur semiatės stiprybės, kas padeda išlikti darbingai ir toliau visas jėgas atiduoti senjorų švietimo organizavimui?

- Dėkoju MČTAU bendruomenei už paramą sunkią valandą ir jaučiu pareigą skirti savo sugebėjimus, visas jėgas mūsų veiklai plėtoti ir tinkamai sutikti universiteto 30-metį.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbino Jadvyga Miniotaitė

24 06 04 LRT 1S

24 06 04 13S

24 06 04 4S

24 06 04 3S

24 06 04 rektores apdovanojimas 03

MČTAU archyvo ir Rasos Pakalkienės nuotraukos

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis