Kalendorius

birželio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

birželio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Rugpjūčio pradžioje Raseinių rajone, Ariogaloje, Dubysos slėnyje 33-ią kartą vyko tradicinis Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Su Lietuva širdy“. Jame koncertavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) pakviestas Medardo Čoboto trečiojo amžiaus (MČTAU) universiteto ansamblis „Romantikai“.

23 08 14 tremt 7S

Į sąskrydį suvažiavo nesuskaičiuojamas būrys buvusių tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovų dalyvių iš visos Lietuvos. Susirinkę prie Ariogalos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios ir susirikiavę į tvarkingą koloną, miestų ir rajonų delegacijų dalyviai, aidint muzikai ir dainoms, žygiavo į Dubysos slėnį.

Renginio vedėjai režisierius Vilius Kaminskas ir aktorė Virginija Kochanskytė sveikino ir pristatė kiekvieno miesto ar rajono šventinės eisenos dalyvių delegacijas. Eisenos dalyviai, apėję garbės ratą, vėliavas perdavė jauniesiems Ariogalos šauliams. Laukė iškilminga vėliavų pagerbimo ir sąskrydžio vėliavų pakėlimo ceremonija. Buvo keliamos Lietuvos, Ukrainos, Lietuvos poliinių kalinių ir tremtinių sąjungos vėliavos, simbolizuojančios mūsų tautų kovų už laisvę vienybę ir brolybę. Kylant vėliavoms, skambėjo tų šalių himnai.

Šv. Mišias už tremtinius, politinius kalinius ir laisvės kovotojus Dubysos slėnyje aukojo kardinolas, Kauno arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius. Šv. Mišiose giedojo gausus Jungtinis Lietuvos tremtinių choras. Pasibaigus šv. Mišioms, į slėnį atnešta Laisvės ugnis ir įžiebtas sąskrydžio aukuras – Laisvės, Vienybės ir Nepriklausomybės simbolis. Atidarius šventę, sąskrydį sveikino Šakių „Varpo“ mokyklos moksleiviai. Buvo perskaitytas Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas.

Sąskrydžio dalyvius pagerbė ir pasveikino premjerė Ingrida Šimonytė. Sveikinimo žodžius tarė kardinolas Sigitas Tamkevičius, Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys, Raseinių rajono savivaldybės meras Arvydas Nekrošius, LPKTS pirmininkas dr. Gvidas Rutkauskas, svečiai iš Austrijos, Vokietijos, Lenkijos. Po sveikinimų prasidėjo tikra dainų šventė. Iš įvairių Lietuvos vietovių suvažiavę tremtinių chorai, susibūrę į galingą jungtinį chorą, nepaisant sekinančio karščio, ištvermingai ir pakiliai atliko visą dešimtį kūrinių.

Šventėje dalyvavo ir Vilniaus tremtinių choras „Laisvė“, kuriame dainuoja ansamblio „Romantikai“ dalyvė Paulina Šriupšienė. Pasipuošusi tautiniais rūbais, žengė šventinės eisenos vilniečių kolonoje, o jos skambus balsas darniai įsiliejo į jungtinį chorą . Skambėjo pačios gražiausios jungtinio tremtinių choro atliekamos dainos: „Leiskit į Tėvynę“ (harm. L. Abariaus, ž. J. Margalio), „Už Raseinių ant Dubysos“ (m. J. Naujalio, eilės Maironio), „Brangiausios spalvos“ (m. A. Paulavičiaus, aranž. T. Šumsko) ir kt. Pabaigoje, pritariant visiems sąskrydžio dalyviams, Dubysos slėniais nuskambėjo, nuaidėjo daina „Lietuva brangi“ (m. J. Naujalio, eilės Maironio).

Sąskrydyje dalyvavo Lietuvos vyriausybės ir Seimo nariai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovai ir darbuotojai ir kiti garbūs svečiai. Didžiojoje palapinėje vyko susitikimas su Seimo nariais. Veikė LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų parengta paroda ,,Laikom frontą!”. Ši edukacinė kilnojamoji paroda skirta partizanui, politiniam kaliniui, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos ilgamečiui vadovui ir Garbės pirmininkui, Prienų krašto garbės piliečiui, legendinio Lietuvos partizano Juozo Lukšos-Daumanto broliui, dimisijos kapitonui Antanui Lukšai-Arūnui (1923 05 31–2016 01 02) atminti. Europarlamento narys prof. L. Mažylis pristatė parodą „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės".

Diskusijų ir filmų palapinėje vyko susitikimas su Europarlamento nariais Rasa Juknevičiene, prof. L. Mažyliu. Buvo pristatyti dokumentiniai filmai „Juozas Jakavonis – Tigras“ ir „Antanas Lukša - „Laikom Frontą“. Renginio metu buvo galima įsigyti LGGRTC Leidybos skyriaus išleistų istorinės atminties knygų.

Visi nekantriai laukė šventinės popietės koncerto, kuriame dalyvavo sąskrydžio organizatorių pakviesti kolektyvai: MČTAU ansamblis „Romantikai“, „Žvaigždžių kvartetas“ ir Jungėnų kapela „Vėl gegužio žiedai“.

Koncertuoti šiame svarbiame respublikiniame renginyje buvome pakviesti po sėkmingo pasirodymo gegužės 5 d. MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto organizuotoje konferencijoje „Lietuvos tremtinių liudijimai – Europos atminties dalis“. Konferencijoje dalyvavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos nariai. Romantinio muzikavimo ansamblis „Romantikai“ pristatė edukacinę programą „Tremtinių dainos“.

Sužavėti LPKTS atstovai pakvietė ansamblį koncertuoti rugpjūčio 5 d. Ariogaloje Dubysos slėnyje. Netrukus sulaukėme renginio režisieriaus Viliaus Kaminsko skambučio. Jis pranešė, kad esame įtraukti į koncerto programą ir turėsime atlikti šešias partizanų dainas.

Kai universitetas atostogavo, ansamblio „Romantikai“ dalyviai rinkosi į repeticijas. Duris atrakindavo nepailstančioji rektorės padėjėja Vida Jarašiūnienė. O mes vis dainavome ir siekėme tobulybės… Juk pirmą kartą dalyvausime tokiame atsakingame respublikinės reikšmės renginyje!

Kaip gerai, kad turime ansamblio sėkmės talismaną - mūsų gerbiamą ir mylimą MČTAU rektorę dr. Zitą Žebrauskienę. Ji visada su mumis – “ir varge, ir džiaugsme”… Į Ariogalą vykome drauge, mums labai padėjo rektorės palaikymas, jos padrąsinantis žodis, Drauge su mumis važiavo skaitovų grupės dalyvė, poetė Erminija Deviatnikovienė. Kvietėme prisijungti daugiau aktyvistų, bet sutrukdė atostogų metas.

Nudžiugome išvydę sąskrydžio dalyvių tarpe pažįstamus MČTAU klausytojų veidus. Sutikome Literatūros fakulteto dekaną Joną Kirtiklį ir seniūnę Kristiną Sadauskienę, Turizmo fakulteto prodekanę Albiną Varanauskienę, klausytojas Bronę Nainienę, Teresę Svirnelienę. Sužinojome, kad universitetą lanko Lietuvos politinių kalinių bendrijos (LPKTB) pirmininkas Pranas Ulozas, valdybos pirmininkas Stanislovas Ulinskas, valdybos narė Onutė Ulozienė.

Ansamblis „Romantikai“ pirmą kartą lipo į tokią didžiulę sąskrydžio sceną. Pirmą kartą kiekvienas atlikėjas turėjo atskirą mikrofoną. Programos vedėjai Vilius Kaminskas ir Virginija Kochanskytė pristatė kolektyvą. Kiekviena daina buvo skelbiama atskirai:

• „Sėdi motinai ant kelių“

• „Partizanų būrys“

• „Aš verkiau parimus“, ž. Vandos Panavaitės Stankuvienės (originalus tekstas)

• „Du smuikai pravirko vakarėj tyloje“

• „Partizanui Juozui Lukšai – Daumantui

• „Aš čia gimiau“, ž. ir m. Romo Bernoto

Po mūsų pasirodymo scenoje dainavo „Žvaigždžių kvartetas“ iš trijų asmenų su legendiniu atlikėju Valdemaru Frankoniu priekyje. Po to grojo Jungėnų kapela „Vėl gegužio žiedai“.

Ansamblio „Romantikai“ programa ir atlikimas patiko žiūrovams. Sulaukėme daug plojimų, padėkų, pagyrimo žodžių ir prašymų įsigyti mūsų dainų kompaktinį diską. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį planuojant ateities veiklas. Namo važiavome laimingi, sudalyvavę tokiame didingame renginyje, atsakingai atstovavę ir pagarsinę MČTAU.

Esame dėkingi Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydžio „Su Lietuva širdy“ organizatoriams, kurie patikėjo mūsų sugebėjimais ir pakvietė koncertuoti svarbiame visai Lietuvai renginyje. Renginį organizavo LPKTS kartu su LGGRTC, Raseinių rajono savivaldybe, Lietuvos kariuomene, Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos šaulių sąjunga, rekonstruktorių klubu „Partizanas”, Lietuvos nacionaliniu kultūros centru.

Izabelė Janina Bražiūnienė, Meninio ugdymo fakulteto dekanė

23 08 14 tremt 1S

23 08 14 tremt 3S

23 08 14 tremt 4S

23 08 14 tremt 2S

23 08 14 tremt 5S

23 08 14 tremt 6S

Antano Pociūno, Kristinos Sadauskienės ir kitų autorių nuotraukos

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis