Projekto įgyvendinimas

Aktyvių MČTAU atstovų grupė lankėsi Kaune ir viešėjo Vytauto Didžiojo universitete (VDU), ten dalyvavo paskaitoje ir diskusijoje tema „Lietuvos pilietinė visuomenė: ar pakankamai bendrauja ir susikalba įvairių kartų atstovai?“

Paskaitą VDU Sociologijos katedros vedėja doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė, o senjorai diskutavo, komentavo, reiškė savo nuomonę. Buvo kalbama apie tai, iš kur atsiranda daug atspalvių turinčių skirtingumų visuomenėje, apie įvairus pilietinės visuomenės aspektus, kodėl atsiranda kartų skirtumai, dalyvaujant ar nedalyvaujant pilietinėje visuomenėje.

Buvo įdomu sužinoti apie adaptacijos visuomenėje būdus, tokius, kaip prisitaikymas arba konformizmas, novatoriškumas, ritualizmas, atmetimas arba atsiskyrimas ir maištas.

Dėstytoja paaiškino, kad valdymo aspektas – tai būdai, kaip piliečiai atstovaujami politinėse institucijose ir biurokratijoje, o pilietiškumo aspektas – tai piliečių galimybės ir būdai paveikti sprendimų priėmimą ir valdysenos kryptį.

J. Bučaitė-Vilkė pateikė įvairių tyrimų duomenų. Įdomu, kad pagal „Eurostat“ duomenis, pasitikėjimas politinėmis, teisinėmis ir policinėmis institucijomis pagal amžiaus grupes nėra didelių skirtumų. Lektorė konstatavo, kad yra ryšys tarp pasitikėjimo institucijomis ir pasitenkinimo gyvenimu, jei vienas rodiklis aukštesnis, kitas – taip pat. Pagal daugelį duomenų, Europos Sąjungos kontekste Lietuva yra apie vidurį.

Tačiau pagal duomenis apie tai, kiek dažnai susitinkama su artimaisiais, mūsų šalis yra grafiko pabaigoje.

„Eurostat“ duomenimis, gyvenimo kokybės vertinimas vyresnio amžiaus žmonių grupėje yra žemesnis, negu kitose.

Vis dėlto J. Bučaitė-Vilkė mano, kad galima daryti išvadą, jog apskritai daugelis rodiklių dėl pilietinio ar socialinio dalyvavimo įvairiose amžiaus grupėse yra panašūs, nors gali būti vertybinių skirtumų, susijusių su atskirais klausimais, tarkime, darbo, šeimos, religijos ir taip toliau. Lektorė pažymėjo: „Tarp kartų yra daugiau panašumų, negu skirtumų.“

Šis renginys - paskaita ir diskusija tema „Lietuvos pilietinė visuomenė: ar pakankamai bendrauja ir susikalba įvairių kartų atstovai?“ - vyko pagal Nacionalinės TAU asociacijos projektą “Senjorai savanoriauja ir dalijasi patirtimi su jaunimu“, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

MČTAU informacija

Rasos Pakalkienės nuotraukos