Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sakoma, kad sulaukęs atitinkamo amžiaus, žmogus pradeda vaikėti. Mes, „alumnais“ tapę ir dar nespėję apsiprasti su nauju statusu, Kultūros fakulteto dviejų grupių senbuviai, susibūrę į „Amoris Vilnensis“ klubą, vadovaujamą Garbės dekanės Aldonos Mikulionienės, pradedam ieškoti savo šaknų. Atsidarius sienoms, dar suspėjome pamatyti kažkiek pasaulio ir gražių vietų, bet vis labiau supranti, kad gražiausia pasauly vieta yra atminty išlikęs vienkiemis prie miško, kur buvo mūsų sodyba.

Karantino metu draudžiama keliauti didelėms grupėms. Netoli nuo Vilniaus mano tėviškė, tad giedrą ir vėsų rugsėjo rytmetį mikroautobusas pajuda Molėtų kryptimi. Smagiai pašokinėję „amerikietiškais kalneliais“ kelyje Molėtai-Alanta, pasukam į Naujasodį, kur mūsų laukia Alantos dvaro rūmai.

Buvę gana turtingi, ypač prie paskutinių šeimininkų Pac-Pamarneckių, dvaro rūmai dabar lankytojus pasitinka iš šių vietų kilusio palaimintojo Teofiliaus Matulionio gyvenimo bei veiklos ekspozicija ir dailininko Vaidoto Žuko darbų galerija. Laikantis apribojimų, muziejaus darbuotoja apie dvaro rūmų praeitį ir dabartį pasakoja lauke, o ekspoziciją apžiūrime nedidelėmis grupelėmis.

Pervažiuojame Alantos miestelį. Ant kalno įspūdinga 1912 m. pastatyta neogotikinio stiliaus dvibokštė bažnyčia, priešais bažnyčią išlikusi XVIII a. smuklė.

Toliau mūsų kelias veda link Girsteitiškio, kur tarpukary turėjo dvarą Nepriklausomybės akto signataras, teisininkas, 10 metų buvęs Kauno miesto burmistru Jonas Vileišis. Vasaromis čia gyveno ir ūkininkavo Vileišio žmona su vaikais, apie tai jauniausioji dukra Rita Vileišytė-Bagdonienė yra parašiusi prisiminimų knygą „Tolimi vaizdai.“ Rašoma, kad nuo dvaro verandos buvo matyti keturi ežerai – Guodis, Salotis, Duobis ir Gilužis. Deja, dvaro pastas po karo neišliko, o mes sustojame prie dviaukščio mūrinio pastato, pastatyto mecenuojant Vileišių šeimai, kur buvo mokykla, į kurią aš 4 kilometrus atkulniuodavau iš savo Garšvėnų. Mokykla nebeveikia, čia dabar Girsteitiškio bendruomenės centras.

Sukame į Balninkus, čia mūsų laukia unikalus stiklo dirbinių muziejus, kurio kolekciją padovanojo buvęs balninkietis, stiklo technologas Kazys Strazdas. Čia eksponuojami Lietuvoje buvusių XVII-XIX a. stiklo manufaktūrų bei XX a. stiklo fabrikų pagaminti dirbiniai. Daugybė eksponatų, išsamus gidės pasakojimas nepaliko abejingų šiam iš tikrųjų unikaliam muziejui. Dar Balninkuose veikia kraštiečių kūrybos ekspozicijos: dailininko Vlado Miškinio, paveikslų, grafiko Stasio Aukštuolio, tautodailininkės Onos Pusvaškytės lino raižinių ekspozicija. Be to, Balninkuose buvome pigiai ir sočiai pamaitintos. Ačiū šeimininkėms.

Toliau kelias veda link Videniškių. Važiuojant per Želvą, atkreipiame dėmesį į želviškio skulptoriaus Vaido Ramoškos sukurtą paminklą Želvoje gimusiam Nobelio premijos laureatui chemikui Aronui Klugui.

Kairėje kelio pusėje lieka XVI a. viduryje kunigaikščių Giedraičių giminės atstovų lėšomis statytos Baltadvario bastioninės pilies, saugojusios senąjį Vilniaus-Rygos kelią, griuvėsiai. XVII a. pradžioje už pilies, ant aukšto Siesarties upės skardžio, buvo pastatyti puošnūs dvaro rūmai.

Už poros kilometrų jau ir Videniškiai, šis vardas rašytinuose šaltiniuose paminėtas 1367 metais. Videniškiai – kunigaikščių Giedraičių tėvonija. Renesansinė šv. Lauryno bažnyčia, datuojama 1618 metais, statyta Martyno Marcelijaus Giedraičio. Labai vertingas bažnyčios vidus, vertingiausia medinė renesansinių formų sakykla, puošta drožinėtomis skulptūromis. Šoninėje koplyčioje kabo nežinomo dailininko tapytas palaimintojo Mykolo Giedraičio atvaizdas.

Šalia bažnyčios stovi XVIII a. vienuolyno pastatas, kuriame apsigyveno Palaimintųjų kankinių atgailos regulinių kanauninkų vienuoliai, dėl baltų abitų vadinti Baltaisiais augustinais. Prieš keletą metų, restauruojant vienuolyną, netikėtai rastos freskos su vienuolyno vyresniųjų atvaizdais, ryškiausias pirmojo Videniškių augustinų provincijolo Ipolito Žepnickio atvaizdas. Šiuo metu vienuolyno pastate įrengtas muziejus.

Nuvažiuota ne taip daug kilometrų, o pamatyta visai nemažai. Oras buvo puikus, vaizdai pro langą gražūs ir atrodo, kad nepatenkintų nebuvo. Bet gal kitiems pavyks atrasti dar daugiau įdomių vietų ir neatrastų lobių.

Vitalija Čereškaitė, Kultūros fakulteto 3 grupės klausytoja

Nuotr. autorės: Filomena Marčiulionienė ir Laimutė Raguliūnienė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis