Gruodžio 19 d. Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto Diskusijų klubas susirinko rudeniniam ataskaitiniam pašnekesiui. Pokalbiai vyko nestandartinėje aplinkoje – Bernelių užeigoje. Tai suteikė naujų spalvų ir guvumo pokalbių eigai. Jau pirmosiomis minutėmis kažkas sušuko nemėgstąs Gabrieliaus Landsbergio, nes anas esąs pasipūtęs. Žinoma, laikantys jį pavyzdiniu partijos lyderiu, ryžtingai protestavo. Nežinia kuo tai būtų baigęsi, bet trisdešimties žmonių apsėstas stalas ilgas ir toliau kaip už trijų metrų mažai kas girdėjosi. Be to, dauguma tuo metu buvo įbedę nosis į meniu, o pasisotinę tapo taikesni, tad ši tema nesulaukė tęsinio.

Tokiai šiek tiek nenuspėjamai įvykių eigai Diskusijų klubo vadovas vedėjas Vitalius Skaržinskas buvo paruošęs pagaliuką su plunksnomis. Kam teks pagaliukas, tas privalės pasakyti vertingą mintį. Esą tai indėnų tradicija. Tikrai, rimtų, nelabai ir visiškai nerimtų, vertingų minčių netrūko. Linksmi veidai nuotraukoje tai liudija, nors ant stalo stypso tik vienišas liūdnas vos įžiūrimas alaus buteliukas.

Visiems priimtina mintis – pasitenkinimas klubo veikla ir jo reikalingumu. Klubo surengtų diskusijų čia nevardinsime, jas rasime MČTAU svetainės Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto puslapyje. Diskutantai panašaus amžiaus ir gyvenimo patirties, bet tai nereiškia, kad visi vienodai vertina įvykius – iš čia ir susitikimų įdomumas.

Kita mintis – diskusijų temos turėtų būti asmeniškai jautrios. Tarkim, Brexit gali ateityje turėti labai nemalonių pasekmių, bet tai įvyks tyliai, šliaužiančiai, ir mūsų nuomonės šiam procesui neturi absoliučiai jokios įtakos, todėl neįdomios. Kitas reikalas – gausūs rinkimai Lietuvoje 2019 metais. Reikia žinoti, ką žiniasklaida skelbia apie kandidatus, bet, deja, ta informacija dažnokai palaistoma įvairiais konkurentų užsakytais prarūgusiais padažais. Kiek galima spręsti iš per kelis metus nugirstų tarpusavio pokalbių ir klube pareikštų nuomonių, klubo nariai visumoje nėra komercinių TV rengiamų šou-diskusijų žiūrovai. Jie kitos nuomonės savininką linkę palenkti į savo pusę faktais, o ne įžeidinėjimais „mentas“, „kalkoznikas“, „tvartelis“. Taigi, nuomonėmis apie kandidatus verta pasidalinti, galbūt, argumentai vers susimąstyti ir atiduoti balsą už vertesnįjį. O gal ir savo šeimą įtikinti. Pavasarį klubas numato keletą susitikimų su kandidatais į prezidentus. Energinga klubo naujokė Jurgita priminė, kad įdomesnės diskusijos būtų, jeigu daugiau žmonių paruoštų savo pasisakymus iš anksto ir kad atskiri dalyviai gintų savo pozicijas. Suktai klausinėjančiųjų kandidatus pakaks, bandysim kandidatui ginti įterpti „velnio advokatą“, kaip viduramžiais.

Studentai visada studentai, nors jau pensininkai būtų. Stengiasi nepersidirbti, todėl nieko nuostabaus, kad vengia pakelti ranką Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto Diskusijų klube dairantis žmonių, bent kiek susijusių su politika, švietimu ir galinčių paruošti temą. Gal tik vienas du – ekonomistai. Tik, kai klubo vedėjas nutaiko savo skvarbų kaip yla žvilgsnį į įtartiną veidą, žvilgsnio perdurta auka kukliai prisipažįsta – teko vos kokius 40 metų šiek tiek susidurti su ekonomika, ar mokytojauti nuo 1903 m. Skęstančiųjų gelbėjimas pačių skęstančiųjų reikalas. Patirties yra, minčių yra, kolektyvas draugiškas ir niekas nesijuoks, neverta minčių brandinti iki 2050 metų, kai daugumai klubo narių jos jau bus visiškai nesvarbios.

Fakulteto dekanas Rimantas Radžiūnas, kaip visada, negailėjo kritikos diskusijų kokybei, linkėjo diskutuoti neblogiau, kaip „LRT forumų metu“, pergyveno, prikaišiojo, aiškino, jaudinosi, ragino, skatino.

Jei dar pridėsime keletą vasarą ir rudenį, kol dar buvo šilta, organizuotų pasiplūduriavimų baidarėmis, klubo veikla pirmąjį 2018/2019 mokslo metų pusmetį buvo ne vien informatyvi, bet ir smagi. Kas be ko, kiekvieną sykį kas nors murktelėjo vandenin, bet klubas – solidžių žmonių sambūris, todėl šlapias povyzas bendraplaukiai (nuo žodžio plaukti) gelbėjo tragiškai rimtais veidais, kad tik šlapučiai neperšaltų. Kur tu, jaunyste, kai gręžiantiems kelnes tekdavo ne vien pagalba, bet ir juokas bei pasišaipymai.

Egidijus Juodis

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 216 kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETUI – 25-ERI!