Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Diskutuokime

Mums, Trečiojo amžiaus universitetų klausytojams, kaip ir visai vyresniajai kartai, rūpi sveiko, pozityvaus senėjimo problemų atskleidimas, įvertinimas ir jų sprendimas, todėl visi universiteto fakultetai aktyviai įsitraukė į Europos Komisijos Žaliojoje knygoje dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“ iškeltų klausimų svarstymus ir diskusijas.  

Diskusijas inicijavo MČTAU Gyvosios patirties laboratorija. Apie tai buvo rašyta  universiteto svetainėje:

http://www.mctau.lt/678-pozityvus-senejimas-diskutuokime

http://www.mctau.lt/672-zalioji-knyga-del-senejimo-dalyvaukime-ek-diskusijose

Gyvosios patirties laboratorija iš universiteto klausytojų sulaukė daug įvairių pasiūlymų, įžvalgų. Dėkojame visiems, pasidalinusiems savo nuomone. Su MČTAU klausytojų pasiūlymais galite susipažinti čia: pdf icon 32 gauti atsakymai

Gyvosios patirties laboratorijos ekspertai, tęsdami Žaliojoje knygoje dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“ iškeltų pozityvaus senėjimo klausimų aptarimą, kovo 23 d. dalyvavo diskusijose su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistais. Diskusijos tikslas – aptarti priemones, skirtas vyresnio amžiaus darbuotojų dalyvavimui darbo rinkoje, pasitarti dėl pagyvenusių žmonių savanorystės rėmimo, dėl jaunimo savanoriškos veiklos kartu su vyresnio amžiaus žmonėmis.

Diskusijose dalyvavo: Steponas Kulbauskas, ministerijos vyriausiasis patarėjas vyresnio amžiaus asmenų politikos klausimais; Inga Liubertė, Darbo rinkos skyriaus patarėja, atsakinga už  vyresnio amžiaus asmenų nedarbo problemų sprendimą; Justina Lukoševičiūtė, Nevyriausybinių  organizacijų skyriaus patarėja  savanoriavimo klausimais.

Susipažinome su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdoma politika, sprendžiant vyresnio amžiaus žmonių nedarbo problemas ir organizuojant savanorišką veiklą, toliau diskutuojame šiais klausimais ir rengiame siūlymus ministerijai, kurioje iki balandžio 9 d. yra vykdoma viešoji konsultacija dėl Plėtros programų projektų. Daugiau galima pasiskaityti:

 https://socmin.lrv.lt/lt/administracine-informacija/planavimo-dokumentai/pletros-programos

Gyvosios patirties laboratorijos ekspertai kovo 26 d.  surengė diskusijas su Lietuvos socialinių mokslų centro direktoriumi prof. dr. Boguslavu Gruževskiu. Buvo aptartos Žaliosios knygos 1–4  klausimuose keliamos problemos:

1. Kaip sveiko ir aktyvaus senėjimo politika gali būti skatinama nuo mažens ir per visą gyvenimą? Kaip užtikrinti ilgesnę vaikų ir jaunimo gyvenimo trukmę?  Kokią paramą ES gali suteikti valstybėms narėms?

 2. Kokios yra svarbiausios kliūtys  mokytis visą gyvenimą? Kuriame gyvenimo etape svarbiausia pašalinti šias kliūtis? Kaip reikėtų tai spręsti  kaimo ir atokiose vietovėse?

3. Į kokias novatoriškas politikos priemones, skirtas vyresnio amžiaus darbuotojų dalyvavimui darbo rinkoje pagerinti, reikėtų atsižvelgti atidžiau?

4. Ar reikia daugiau politikų įsitraukimo ir veiksmų ES lygmeniu, kurie remtų vyresnio amžiaus verslumą? Kokio tipo parama reikalinga ES lygmeniu ir kaip galime remtis sėkmingais jaunų ir vyresnių verslininkų socialinių inovacijų pavyzdžiais?

Prof. B. Gruževskis pasidalijo savo įžvalgomis, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje,  ilgėja gyvenimo trukmė ir keičiasi amžiaus grupių proporcijos – smarkiai didėja vyresnio amžiaus gyventojų dalis. Lietuvoje ryškėja dar viena tendencija: mažėjanti vyrų gyvenimo trukmė, dažniausiai dėl alkoholizmo ir savižudybių. Profesorius pasiūlė strategines ugdymo kryptis (emocinio kapitalo, savirealizacijos bei socializacijos, profesinio rengimo, viso gyvenimo karjeros konsultavimas) bei strategiją ilgesnės gyvenimo trukmės apsaugai (gyventojų sveikatos profilaktika ir kontrolė, reabilitacijos įstaigų prieinamumas, specializuoti IT mokymo centrai savivaldybėse, senjoro mokymosi krepšelis). B. Gruževskis  pateikė siūlymą – reikalinga ES direktyva dėl privalomo 65+ atstovų organizacijų dalyvavimo priimant įvairių lygių valdžios sprendimus.

Iki balandžio 21 dienos Gyvosios patirties laboratorija apibendrins visus gautus pasiūlymus apie Žaliojoje knygoje dėl senėjimo „Skatinti kartų solidarumą ir atsakomybę“ iškeltus klausimus ir pateiks savo rekomendacijas Europos Komisijai, Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei kitoms institucijoms. Tikimasi, jog tai padės užtikrinti sisteminį Europos Sąjungos ir Lietuvos institucijų požiūrį į senėjimo procesą ir senėjančios visuomenės problemų sprendimą.

Gyvosios patirties laboratorijos informacija

 21 03 31 st pixabay book 20

Asociatyvi pixabay.com nuotrauka

 

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

BALANDŽIO 19 D. 12 VAL. A7 AUD. ĮVYKS PASKAITA-DISKUSIJA SU KOVO 11-OSIOS AKTO SIGNATARU, SEIMO NARIU EUGENIJUMI GENTVILU. KVIEČIAMI VISI NORINTIEJI