Kalendorius

sausio   2021
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Viename iš 12-kos fakultetų

Sveikos gyvensenos fakultetas 2020 metais vykdė tęstinį projektą ,,Sveikos gyvensenos ugdymas bei lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnių išaiškinimas ir savikontrolės principų mokymai”. Projekto tikslas – didinti fakulteto klausytojų sveikatos raštingumą, skatinti jų fizinį aktyvumą, gerinti psichoemocinę sveikatą, mokyti sveikos mitybos ir lėtinių neinfekcinių ligų savikontrolės metodų.

Šių metų pradžioje fakultetas pradės vykdyti naują projektą „Amžius ne riba – patirk judėjimo džiaugsmą“, kuris padės išvengti vyresnio amžiaus žmonių susižalojimų, traumų ir fizinio pasyvumo problemų.

Fizinis aktyvumas sulaukus vyresnio amžiaus

2020 m. vasario 5 d. Vilniaus kolegijos salėje organizuotas sveikatinimo forumas ,,Reikia išmokti sveikam išlikti (Vydūnas)”. Daugiau nei dviem šimtams forumo dalyvių buvo atliekami sveikatos tyrimai. „Sanus“ centro specialistai vertino forumo dalyvių fizinę sveikatą ir atliko segmentinę kūno masės analizę, kuri parodė kūno svorį, riebalų, kaulų ir raumenų masę, metabolinį amžių ir kt. Specialistai taip pat atliko pirminį fizinės būklės vertinimą, kurio metu stebėjo kūno pusiausvyros ir koordinacijos testus. Kineziterapeutai teikė naudingų patarimų, kaip lavinti testuojamas fizines ypatybes (kūno pusiausvyrą, koordinaciją bei lankstumą).

Geros savijautos centras „Sanus“ organizavo individualius fizinio aktyvumo užsiėmimus, vedė grupines ir individualias mankštas, konsultavo mitybos ir kineziterapijos klausimais, atliko fizinės būklės vertinimus ir segmentinę kūno masės analizę, darė gydomuosius ir kitus masažus, sudarė mitybos ir treniruočių planus. Užsiėmimuose dalyvavo daugiau kaip 500 žmonių. Dėl šalyje paskelbto karantino buvo priverstinai sustabdyta projekto ,,Fizinis aktyvumas vyresniame amžiuje“ veikla. Geros savijautos centras ,,Sanus” birželio ir liepos mėn. atnaujino veiklą ir tęsė projekto užsiėmimus.

Atsakinga partnerystė

Tobulinant sveikos gyvensenos įgūdžius, ieškota įvairesnių bendradarbiavimo formų. Socialiai atsakinga partnerystė vyksta tarp Vilniaus kolegijos ir MČTAU. Vilniaus kolegijos studentai atliko taikomosios konsultacinės veiklos darbą „Pagyvenusių ir vyresnio amžiaus asmenų maitinimosi, įskaitant įmitimą, ir maitinimosi įpročių vertinimas“, tyrimo rezultatai buvo išanalizuoti ir pristatyti auditorijoje. Vaisingas bei abiems pusėms naudingas bendradarbiavimas tęsiamas su Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto studijų programos „Dietetika“ studentais. Būsimieji dietistai, atlikdami praktiką nuotoliniu būdu, konsultavo MČTAU klausytojus sveikatai palankios gyvensenos klausimais, rekomendavo, kaip pasigaminti sveikesnių maisto produktų namų sąlygomis, rengė ir pritaikė valgiaraščius, konsultavo kitais tinkamos mitybos klausimais.

Mankštos gryname ore

Sveikos gyvensenos fakultetas nuo 2020 m. rugsėjo 1 d., dar neprasidėjus mokslo metams, kasdien organizavo fizinio aktyvumo užsiėmimus lauke – sportinių šokių pagrindų treniruotes, sveikatingumo mankštą, judesio terapijos užsiėmimus, šiaurietišką ėjimą su lazdomis, jogos užsiėmimus, sąmoningo kvėpavimo mokymus. Universiteto klausytojai gali pasirinkti tinkamą mankštą pagal fizinį pajėgumą, sveikatos būklę ir amžių. Parenkant tinkamą fizinį krūvį, atsižvelgiama į amžių, lytį, svorį, bendrą organizmo pasirengimą, lėtines ligas, žmogaus motyvaciją. Suintensyvintas virtualus bendravimas MČTAU interneto svetainėje, įkurta Facebook paskyra MČTAU Sveikata.

Griežtos COVID-19 karantino sąlygos neleido organizuoti tradicija tapusios Pasaulinės sveikatos dienos, kurią rengdavome Vingio parke.

Naujas projektas: šokti galės visi!

Nauju projektu „Amžius ne riba – patirk judėjimo džiaugsmą“, kurį 2021 metų pradžioje įgyvendins Sveikos gyvensenos fakultetas, sieksime padėti išvengti vyresnio amžiaus žmonių susižalojimų, traumų ir fizinio pasyvumo problemų. Kiekvienam projekto dalyviui sudarysime galimybę stiprinti raumenis, lavinti pusiausvyrą, eiseną ir kitas organizmo funkcijas.

Viena iš dažniausių problemų, sulaukus vyresnio amžiaus, yra griuvimai. Moksliniai tyrimai rodo, kad trečdalis vyresnių kaip 65 metų asmenų nesėkmingai griūva ne rečiau kaip kartą per metus. Dažniausiai, įvykus tokioms netikėtoms traumoms, sužalojama galva, lūžta kaulai, kuriuos reikia imobilizuoti, kūną nusėja mėlynės. Dėl to ne tik blogėja vyresnio amžiaus žmonių sveikata ir gyvenimo kokybė, bet ir atsiranda gydymo išlaidų.

Senstant žmogui neretai sutrinka pusiausvyros mechanizmas, todėl eisena tampa nestabili. Projekto dalyviai bus mokomi stiprinti raumenis, taisyklingiau vaikščioti. Vyks fizinio aktyvumo ir pajėgumo treniruotės bei užsiėmimai šokių entuziastams. Užsiėmimų metu bus naudojama tam tikra šokio judesio technika, kuri apima įvairius šokių stilius, „Tai Chi“ ir gydomąsias technikas. Todėl šokti galės visi, bet kokio amžiaus ir fizinio pajėgumo žmonės.

Beje, fizinis aktyvumas gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, žmogus atsipalaiduoja, gerėja jo psichoemocinė sveikata, aktyvėja kraujotaka, koreguojama kūno laikysena, stiprinama imuninė sistema, gerinama pusiausvyra, stiprinami raumenys, padedama atsikratyti antsvorio, gerinama laikysena, lankstumas bei koordinacija.

Sekite mūsų informaciją apie užsiėmimų pradžią ir prisijunkite prie nuotolinio mokymo. Tai suteiks jėgų išgyventi pasaulį apėmusį sunkmetį.

Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė

2021 01 09

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis