Kalendorius

sausio   2021
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Vyresnio amžiaus žmonėms skirtu projektu „Technologinė kūryba trečiojo amžiaus universitete“, kurį Medardo Čoboto TAU vykdo kartu su partneriais – Kauno TAU ir VšĮ „Kūrybinių technologijų akademija“, siekiama išmokyti senjorus technologinės kūrybos bei tobulinti jų skaitmeninius gebėjimus. Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Vienas iš projekto tikslų – išmokyti senjorus saugiau elgtis internete. Šio projekto užsakymu asociacija „Langas į ateitį“ sukūrė specialią internetinę mokymosi priemonę „Kaip saugiau ir išmaniau elgtis internete“, kuri padės projekto dalyviams nesudėtingu būdu susipažinti su saugiu skaitmeninių technologijų vartojimu. Saugaus elgesio internete pamokos paskelbtos MČTAU interneto svetainės skyriuje „Informacinių technologijų fakultetas“  ir fakulteto facebook, su jomis galės susipažinti visi universiteto klausytojai.

Asociacijos „Langas į ateitį“ pamokose supažindinama su duomenų apsauga internete, mokoma, kaip saugiai bendrauti socialiniuose tinkluose, naudotis elektroninėmis paslaugomis. Po kiekvienos pamokos yra galimybė pasitikrinti savo žinias.

Saugus elgesys socialiniuose tinkluose

Šiandien didelė dalis kasdienio gyvenimo vyksta elektroninėje erdvėje. Čia užsukame rasti informacijos, apsipirkti, užsisakyti įvairių paslaugų ir, aišku, bendrauti, susipažinti su įdomiais žmonėmis. Internete, kaip ir įprastiniame pasaulyje, reikia elgtis atsargiai ir protingai, mokėti apsaugoti savo duomenis ir privatumą, skirti tikrą informaciją nuo apgaulės.

Socialiniuose tinkluose žmonės bendrauja, buriasi į bendruomenes, dalijasi informacija lygiai taip pat, kaip realiame gyvenime. Užsiregistravę socialinių tinklų vartotojai gali įkelti nuotraukas ar vaizdo įrašus, skelbti informaciją apie pomėgius ar rašyti savo tinklaraštį, vertinti ir komentuoti kitų vartotojų įrašus, jungtis į interesų grupes. Visa tai sukuria bendrumo su kitais žmonėmis, jų pripažinimo pojūtį.

Socialiniu tinklu „Facebook“ (ar tiesiog feisbuku) Lietuvoje naudojasi daugiau kaip 1,5 milijono šalies gyventojų. Šį populiarų socialinį tinklą labiau mėgsta vyresni asmenys. Facebook vartotojai savo paskyrose gali pateikti nemažai informacijos apie save – ne tik vardą ir pavardę, bet ir adresą, mokyklą, kurią baigė, darbovietę ir pan. Kokią papildomą informaciją skelbti – vartotojo asmeninis pasirinkimas. Nuotrauka nebūtina.

Prieš skelbdami informaciją, turėkite omenyje, kad ji gali patekti ne tiems asmenims, kuriems ji skirta, ar net piktavaliams. Todėl patartina apriboti ratą vartotojų, kurie mato jūsų informaciją, nepriimti į draugus nepažįstamųjų. Susikūrus bet kurio socialinio tinklo paskyrą, reikia rūpestingai nustatyti savo paskyros privatumo parinktis.

Reikėtų nepamiršti, kad internete paskelbta informacija bematant paplinta ir jos praktiškai negalima visiškai pašalinti. Informaciją platina patys vartotojai, ją renka robotai, daromos archyvinės interneto kopijos. Kai kuriuose socialiniuose tinkluose paskelbtų nuotraukų irgi negalima visiškai pašalinti, žinantys jų adresą galės jas matyti visą laiką.

Internete galioja tos pačios bendravimo taisyklės, kaip ir realiame gyvenime: gerbti kitus, elgtis etiškai, nesivelti į ginčus, taupyti kitų žmonių laiką. Gavus įžeidžiančią žinutę, nereikėtų skatinti konflikto. Geriausia į tokią žinutę neatsakyti ir viešai nereaguoti, o nepatinkantį asmenį galima tiesiog užblokuoti. Keisdamiesi informacija, tekstais, vaizdais ir įrašais, nepamirškite jų autorių teisių apsaugos – ne viską, ką aptinkate internete, galima kopijuoti ir platinti, nebent toks leidimas svetainėje būtų aiškiai nurodytas. Taigi, socialiniuose tinkluose elkitės saugiai ir tinkamai rūpinkitės savo privatumu.

Kaip apsisaugoti nuo sukčių ir melagingos informacijos

Melaginga informacija, melagingos naujienos (melagienos) internetu kartais plinta dar greičiau nei tikros žinios. Ypač daug melagienų pasklinda svarbių valstybės ar pasaulio politinių įvykių metu.

Socialiniuose tinkluose melagienoms platinti dažnai būna sukurta netikrų paskyrų, kurios viena kitą cituodamos ir pritardamos kuria patikimų žinių įspūdį. Nėra labai sunku atskirti tikrą informaciją nuo melagingos, tereikia patikrinti jos autorių ir šaltinių reputaciją, įsitikinti, kad patikima žiniasklaida skelbia tą patį.

Socialinė inžinerija

Pasitelkdami melagingą informaciją, interneto sukčiai bando manipuliuoti žmonėmis ir priversti juos neatsargiai elgtis. Pavyzdžiui, atskleisti savo slaptažodį, persiųsti slaptą dokumentą ar tiesiog sumokėti pinigų. Norint valdyti žmones, svarbu ne tiek technologijos, kiek žinios apie žmonių psichologiją. Tokie veiksmai vadinami socialine inžinerija.

Elektroniniai sukčiai duomenis išgauna pagal tam tikrą sugalvotą scenarijų ir turėdami pradinių žinių (vardą, amžių, adresą ir pan.), apsimesdami kitais asmenimis (banko, socialinės įstaigos atstovais), pasinaudodami smalsumu, noru uždirbti, kitomis žmogiškomis silpnybėmis. Internete kartais galite susidurti su ryškiais pranešimais, skelbiančiais, kad laimėjote kokioje nors loterijoje (nors jokioje net nedalyvavote!). Tai dažniausiai elektroninių sukčių spąstai, kad susivilioję prizais vartotojai užsuktų į virusais užkrėstas svetaines, įvestų savo asmens duomenis, nurodytų elektroninį paštą ar banko sąskaitos numerį. Vėliau ši informacija gali būti panaudota piktavališkiems kėslams.

Elektroniniu paštu taip pat galite gauti apgaulingų laiškų, kuriuose prašoma pateikti savo banko sąskaitos numerį, į kurią žadama pervesti pinigų, ar kitokią asmeninę informaciją. Nekreipkite dėmesio į tokio pobūdžio reklaminius pranešimus, o nepageidaujamus laiškus iškart pašalinkite.

Atminkite, jokie bankai, jokios valstybinės įstaigos niekada nereikalauja slaptažodžių ir kitos konfidencialios informacijos pateikti elektroniniu paštu ar telefonu. Jei kyla įtarimas, paskambinkite tos įstaigos darbuotojams oficialioje jos svetainėje pateiktu numeriu.

Nesusigundykite persiuntinėti grandininių laiškų, t. y. tokių, kur siuntėjas primygtinai prašo juos persiųsti kuo daugiau gavėjų. Tai gali būti ir visai nekalto turinio laiškas – gražios nuotraukos, palinkėjimai, Rytų išmintis, maldelė ir pan. Pradinis siuntėjas tiesiog mėgaujasi tuo, kad yra svarbus, privertė tiek daug žmonių vykdyti savo valią, gaišti laiką ir trikdyti pašto darbą. Bet yra ir apgaulingų laiškų, kuriuose prašoma pagalbos, vaistų, gąsdinama įvairiais pramanais, skleidžiama melaginga informacija. Neplatinkite jokių laiškų, kuriuose reikalaujama persiųsti juos visiems savo pažįstamiems! Tai ir pavojinga, ir nesolidu.

E. paslaugos saugiau

Kai reikia didesnio saugumo, naudojami ne tik slaptažodžiai, bet ir patikimesnės prisijungimo priemonės, pavyzdžiui, elektroninis ar mobilusis parašas, kurių negalima nei suklastoti, nei pavogus panaudoti. Internetinių bankų vartotojai taip pat gali jungtis prie daugumos tokių saugių svetainių.

Lietuvoje pagrindinė viešųjų paslaugų internetinė svetainė – Elektroniniai valdžios vartai (epaslaugos.lt). Joje galima užsisakyti įvairias pažymas, deklaruoti gyvenamąją vietą, įregistruoti verslą ir atlikti dar daug kitų veiksmų, sutaupant savo laiką. Prie „Sodros“ paslaugų prisijungti galima ir svetainėje sodra.lt. Prisijungti prie e. valdžios svetainės galima per daugelį internetinių bankų, taip pat ir elektroniniu parašu, kuris yra kiekvienoje asmens tapatybės kortelėje ir galioja kelis metus nuo kortelės išdavimo.

Dažnai patogiau naudotis mobiliuoju parašu savo telefone. Jį už nedidelį mėnesio mokestį suteikia visi mobiliojo ryšio teikėjai. Turint mobilųjį parašą, galima prisijungti ne tik prie e. valdžios svetainės, bet ir prie savo interneto banko. Kaip besijungtume prie suasmenintas paslaugas teikiančių svetainių, baigus darbą jose reikia atsijungti (paspausti svetainėje nuorodą Išeiti, Atsijungti, Logout ir pan.). Tada kiti kompiuterio vartotojai negalės tęsti jose darbo jūsų vardu.

Saugiai apsipirkime internetu

Karantino sąlygomis populiarėja prekių pirkimas internetu – tai ir saugiau, ir laiko galima sutaupyti, ir kainas palyginti ar paieškoti kitų pirkėjų atsiliepimų. Atsiskaitant už prekes būtina laikytis atsargumo taisyklių:

  • patikrinkite, ar parduotuvė nurodžiusi adresą, telefoną, nesusijusiose svetainėse paieškokite pirkėjų atsiliepimų;
  • atidžiai perskaitykite prekių pristatymo, apmokėjimo bei grąžinimo sąlygas, pasidomėkite, kaip bus tvarkomi jūsų asmens duomenys;
  • labai maža kaina už žinomų ženklų prekes, neįprastai didelė nuolaida, raginimas pirkti skubiai gali būti apgaulės požymiai;
  • interneto ryšys turi būti saugus (svetainės adresas naršyklėje https://), nepatariama pirkti naudojantis viešaisiais kompiuteriais ar viešuoju belaidžiu interneto ryšiu.

 

MČTAU, asociacijos „Langas į ateitį“ inf.

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis