Tokia mintis nuskambėjo per Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) renginį, kurio metu buvo pristatytas projekto „MČTAU savanoris – aktyvaus senėjimo variklis“ veiklos planas ir surengta diskusija. Renginyje dalyvavo MČTAU vadovai, klausytojai ir savanoriai.

Projektą pristatė jį rengusi MČTAU projektų vadovė Laima Tuleikienė: „Projekto tikslas – skatinti mūsų universiteto savanorišką veiklą ir stengtis į jį pritraukti žmonių, jaučiančių socialinę atskirtį ar negalinčių vaikščioti“. Ji teigė, kad dėl blogėjančios COVID-19 situacijos bei labai trumpo projekto įgyvendinimo termino, nėra paprasta įgyvendinti numatytus uždavinius – organizuoti 60-ties universiteto savanorių veiklą, iš pradžių juos apmokant, sukurti MČTAU Informacijos centrą „Gyvoji patirties laboratorija“, kurios bazėje ateityje būtų rengiami įvairūs projektai, diskutuojama dėl naujų universitete iškylančių klausimų, į universiteto veiklą įtraukti 90 senjorų.

L. Tuleikienė įvardijo, kokių rezultatų siekiama, įgyvendinant šį projektą: „Visų pirma, apmokyti mūsų savanorius. Sutarėme su Tarptautine socialine akademija rengti mokymų programą ir apmokyti 60 žmonių“. Ji tęsė, kad įkūrus Informacijos centrą „Gyvoji patirties laboratorija“ bus teikiama emocinė pagalba universiteto klausytojams. Pagal paskelbtą grafiką žmonės galės skambinti ir asmeniškai kalbėtis su parengtais savanoriais. Pokalbių temos gali būti įvairios – nuo socialinių garantijų, pensijų iki naujų projektų rengimo. Labai tikėtina, kad dėl karantino nebus galima organizuoti susitikimų universitete, todėl pokalbiai vyks telefonu arba internete.

Pranešėja sakė, kad yra suplanuota trijų dienų sociokultūrinė stovykla, kurioje dalyvaus 20 aktyviausių savanorių. Stovykloje bus bendraujama, stiprinami streso valdymo gebėjimai, teikiamos žinios, kaip organizuojama savanoriška veikla.

Laima Tuleikienė, MČTAU projektų vadovė

MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė papildė, kad sociokultūrinėje stovykloje dalyvausiantys aktyvistai mokysis, kaip bendrauti su žmonėmis ir juos motyvuoti, pritraukti, stiprinti pasitikėjimą savimi.

Dr. Zita Žebrauskienė, MČTAU rektorė

Pristatydama kitą pranešėją, mokymų savanoriams organizatorę Tarptautinės socialinės akademijos direktorę Angelę Bajorienę, rektorė sakė, kad ši, kurdama mokymo programą, į ją įdėjo daug širdies, nes mato tokio projekto prasmę.

„Mokymo programoje yra dalykai, kurių reikia kasdienėje veikloje, – pažymėjo A. Bajorienė. – Savanoriai bendraus su žmonėmis, turinčiais įvairių problemų – socialinių, psichologinių ir kitokių, atsiradusių XXI amžiuje“. Ji pažymėjo, kad nekontaktinėje komunikacijoje viskas yra sudėtingiau, negu gyvai susitikus su žmogumi, telefoninio pokalbio metu sunkiau pajusti ir suprasti pašnekovo rūpesčius, jo lūkesčius. „Savanorystės prasmė yra susieta su visų mūsų gyvenimo kokybe, – teigė A. Bajorienė. – Savanoris mokydamasis gerina savo gyvenimo kokybę, o tada ir žmogaus, kuriam teikia pagalbą. Tai paprasti, bet labai svarbūs dalykai. Svarbus to žmogaus, su kuriuo bendraujama, visuminis poreikių pažinimas“. Ji pateikė konkretų pavyzdį, kad jei žmogus skundžiasi dėl mažos pensijos, savanoris negali jos padidinti, bet turi galimybę atskleisti žmogui, kad gyvenime yra daug džiaugsmų, kurie gali kelti gyvenimo kokybę, padėti rasti pozityvių dalykų. Tada žemiškos problemos bus nustumtos į antrą planą. „Svarbiausia, kad savanoriai išmoktų girdėti, – sakė A. Bajorienė. – Tada reikia įvertinti informaciją ir išpildyti žmogaus, su kuriuo bendrauja, lūkestį“.

Angelė Bajorienė, Tarptautinės socialinės akademijos direktorė, mokymų savanoriams organizatorė

Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto klausytoja dr. Loreta Štelbienė, taip pat rengusi pristatomą projektą, atkreipė dėmesį, kad įkurti Informacijos centrą, pavadintą „Gyvoji patirties laboratorija, pasiūlė rektorė Z. Žebrauskienė. Ir pažymėjo, jog tai būtų vieta, kurioje galima būtų daug ką išbandyti – naujas idėjas, iniciatyvas, projektus. O iki šiol buvusi MČTAU ekspertų grupė transformuosis į „Gyvosios patirties laboratoriją“. „Tai bus atviras MČTAU padalinys, kai bus siūlomi įvairūs nauji dalykai, kuriuos bus galima įgyvendinti“, – sakė L. Štelbienė. Ji pažymėjo, kad labai naudinga įveiklinti senjorų gyvenimišką ir darbinę patirtį. „Jei visuomenei neduosime pridėtinės vertės, kažin, ar mus išgirs“, – svarstė L. Štelbienė. Ji tęsė, kad į Europą jau ateina „sidabrinės ekonomikos“ idėja bei nuostatos. O Europos Komisija pradėjo tyrimą dėl senėjančios visuomenės strategijos. „Taigi mes einame koja į koją, – patikino L. Štelbienė. – Todėl linkiu visiems sėkmės“.

Dr. Loreta Štelbienė

MČTAU rektorė Z. Žebrauskienė apibendrino, kad dabar jau pats laikas pradėti veikti ir įgyvendinti projektą „MČTAU savanoris – aktyvaus senėjimo variklis“, kurio tikslai yra parengti bei organizuoti 60-ties MČTAU klausytojų savanorišką darbą socialinės pagalbos srityje, sukurti MČTAU Informacijos centrą „Gyvoji patirties laboratorija“, kuris organizuos savanorių veiklą ir įtraukti iki 90 socialiai remtinų senjorų į MČTAU veiklas.

Rasa Pakalkienė

Nuotraukos autorės