Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MTČAU), Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas ir Lietuvos fitoterapijos sąjunga organizavo konferenciją ,,Vaistažolių takeliais į sveikatos kelią“, skirtą habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės gimimo 100–mečiui paminėti.

Konferencija vyko vaizdingame Neries prieglobstyje esančiame Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriuje, kuriame žiemą ir vasarą pilna įvairių žaliuojančių augalų, medžių ir pavėsyje tarpstančių gėlynų.

Į tokį šiltą prisiminimų susitikimą smagų muzikinį sveikinimą iš dr. E. Šimkūnaitės tėviškės surengė Utenos kultūros centro direktorius, aktorius ir dainininkas Erikas Druskinas, direktoriaus pavaduotoja poetė Regina Katinaitė-Lumpickienė ir muzikantas Mindaugas Aleknavičius. Ypač visus sužavėjo poetės sukurtos, už širdies griebiančios, tarmiškos eilės apie gyvenimą ir jo trapumą.

Po nuotaikingo pasirodymo į susirinkusius konferencijos dalyvius kreipėsi Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis. Pasveikinęs dalyvius, viceministras padėkojo už puikai organizuotą renginį ir iniciatoriams įteikė padėkos raštus. Sveikinimo žodį taip pat tarė prof. Algimantas Kirkutis ir MČTAU prorektorė Aldona Rėksnienė.

Bene pačius šilčiausius prisiminimus apie žolynų dukrą papasakojo Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo valdybos pirmininkė Birutė Karnickienė. Pranešėja ne tik įvardijo svarbiausius garsenybės gyvenimo faktus, pasidalijo asmeniniais prisiminimais, bet iškėlė visiems retorinį klausimą – kaip mes tęsime dr. E. Šimkūnaitės legendą?

MČTAU Literatūros fakulteto Garbės dekanas dr. Romualdas Šimkūnas, gerai pažinojęs ir nemažai bendravęs su dr. E. Šimkūnaite, iki šiol žavisi legendine asmenybe bei jos dvasiniu palikimu.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys prof. A. Kirkutis labai gyvai dėstė mintis apie gydomuosius augalus, kuriuos straipsniuose ir rankraščiuose aprašė dr. E. Šimkūnaitė ir kurie dabar taip pat vartojami įvairių ligų ir negalavimų gydymui.

Pasiklausius tokių nuotaikingų prisiminimų, malonu buvo paragauti dr. E. Šimkūnaitės paveldo – vaistažolių arbatų. Jas pristatė ir apie jų vaistingąsias savybes papasakojo UAB „Švenčionių vaistažolės“ vadovas Elmantas Pocevičius. Jo nuomone, tarp vaistažolių fabriko ir dr. E. Šimkūnaitės užsimezgė netikėtas virtualus ryšys, kurio pagrindas – garsios žolininkės patarimai ir pamokymai, kaip ir kada teisingai rinkti bei džiovinti vaistažoles.

Lietuvos fitoterapijos sąjungos prezidentas Ovidijus Vyšniauskas vaizdžiai įrodė, koks kenksmingas aplinkos poveikis mūsų sveikatai. Tad vaistingieji augalai tinka ir net rekomenduotini šiuolaikinio gyvenimo tempo išvargintam žmogui. Jie padeda išvalyti žmogaus organizmą nuo įvairiausių, net plika akimi nematomų, teršalų. Kalbėjusiojo nuomone, gamta niekada neklysta. Tik reikia pasitikėti ja.

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo vyresnioji mokslo darbuotoja prof. Ona Ragažinskienė išsamiai pristatė vaistinių augalų ir jų biologiškai veiklių junginių įvairovės tyrimų raidą Vytauto Didžiojo universitete, naujai vykdomus projektus. Profesorės nuomone, pasitikėti reikia gydytojais, bet konsultuotis reikėtų ir su fitoterapeutais. Ir visiškai negalima pasikliauti savigyda. Jos apskritai neturi būti. Kiekvienas mūsų pasiekiame tiek, kiek vertiname mokytojus.

„Žiniuonė, vaistininkė, biologijos mokslų daktarė E. Šimkūnaitė“ – tokią savo pranešimo temą gvildeno Lietuvos medicinos farmacijos istorijos muziejaus direktorius doc. Tauras Mekas. Jis pažymėjo, kad dr. E. Šimkūnaitė buvo laisvas žmogus, teatro žmogus, netgi chaoso žmogus! Ją gerąja prasme apibūdintų tokie žodžiai – aštrialiežuvis nesutaikomas karys ir kartu vaistininkė – menininkė.

Konferenciją nuotaikingai ir emocionaliai moderavo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja, etnologė, žurnalistė Gražina Kadžytė.

Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriaus vadovė Regina Juodkaitė pasidalijo gyvais savo ir kolegų prisiminimais apie dr. E. Šimkūnaitę. Kadangi ji kalbėjo renginio pabaigoje, tai nuoširdžiai padėkojo visiems dalyvavusiems ir pakvietė pasidalinti ,,vyšnia ant torto“ – netikėta ekskursija po prieš 100 metų įkurtą Botanikos sodą. Šiame sode vadovė supažindino su unikaliais augalais, jų paplitimu bei priežiūra, papasakojo, kaip XV amžiuje buvo įkurtas šis unikalus gamtos kampelis Vilniuje, palepino konferencijos svečius įvairiomis legendomis apie augalus ir atskleidė paslaptį, kuris jų suteiks neįprastų galių bei stiprios sveikatos.

Nors daugiau kai šimtui susirinkusiųjų lietuviški orai iš vakaro pažėrė šlapių netikėtumų, visų nuotaika šviečiant dar šiltai rytinei saulutei, buvo pakili ir puiki. Smagu pabūti tarp bendraminčių, susitikti su kolegomis ir seniai matytais žmonėmis.

Išgirstos žinios apie vaistinguosius augalus bus naudingos patiems ir toliau žodine išraiška keliaus per šeimas, pažįstamus, skatindamos ne tik domėtis vaistažolėmis, bet ir vartoti jas esant reikalui, kaip patarė dr. Eugenija Šimkūnaitė.

Tad iki naujų malonių susitikimų universiteto auditorijose.

Būkite sveiki ir laimingi!

Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė