Kalendorius

Lapkritis   2020
Pr An Tr K Pn Š Sek
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Vasaros reportažai

Liepos pradžioje MČTAU Turizmo fakulteto senjorai po ilgo karantino išvyko į pirmąją kelionę į užsienį. Apsirūpinę apsaugos priemonėmis ir nusiteikę laikytis higienos bei saugaus atstumo taisyklių, išvyko 35 keliautojai, vadovaujami pirmosios grupės seniūnės Danguolės Kasperavičienės ir gido Raimundo Šakalio. Nutarėme aplankyti „braliukus“ latvius. Dauguma stebėjome pernai vykusią Nacionalinę ekspediciją Dauguvos upe, todėl buvo labai smalsu bent iš dalies pakartoti jos maršrutą šios gražios upės pakrantėmis.

Daugpilio ir Jekabpilio istoriniai paminklai

Trumpai stabtelėjome prie Zaraso ežero, kur 2011 m. atidarytas originalus apžvalgos ratas. Iš 17 metrų aukščio pasigrožėję ežero panorama greitai pasiekėme Daugpilį. Tai antras pagal dydį Latvijos miestas.

Pirmiausia aplankėme miesto tvirtovę, kuri buvo pastatyta XIX a. pradžioje ir suvaidino svarbų vaidmenį 1812 m. atremiant Napoleono puolimą. Tai vienintelė, gerai išsilaikiusi be žymesnių pokyčių, tokio tipo tvirtovė Rytų Europoje. Fortifikacinių statinių kompleksas užima virš 150 ha teritoriją. Dabar čia gyvena civiliai gyventojai, daugelis pastatų restauruojama.

1   2„Baltas Žirgas“. Paminklas Daugpilio tvirtovės arkliams ir vartai į tvirtovę

Sutvarkytame buvusio arsenalo pastate įsikūręs Rothko meno centras. Čia vyksta įvairūs renginiai, parodos. Tačiau svarbiausia, čia eksponuojami iš Daugpilio kilusio pasaulinio garso dailininko, abstrakčiojo ekspresionizmo pradininko Marko Rothko, paveikslai. Kas trejus metus dailininko vaikai skolina ekspozicijai 5-6 paveikslus. Tarp šiuo metu eksponuojamų paveikslų vienas įvertintas net 40 mln. dolerių.

Papietavome ir pasigrožėjome miesto panorama iš viešbučio „Latgola“ 10-to aukšto. Tęsėme kelionę į Jekabpilį. Įdomu tai, kad čia kažkada buvo riba tarp sėlių ir latgalių genčių. Sužavėjo visai neseniai restauruota Krustpilio pilis, pastatyta XIII a. Livonijos ordino. Pilies pavadinimas kilęs nuo fasade iškalto kryžiaus – vietiniai gyventojai dar XIX a. viduryje pilį vadino „kryžiaus ženklo pilimi“ (latvių k. krusts – kryžius). XVI-XX a. ji priklausė baronams fon Korfams. Labai įdomiai įrengta nuolatinė ekspozicija – koridoriaus grindys raibuliuoja kaip Dauguvos vanduo, o abiejose pusėse išdėstyti eksponatai. Čia kabo ir Jekaterinos I portretas, nes ji kilusi iš šių vietų, o naująjį Kristinos Sabaliauskaitės romaną „Petro imperatorė“ daugelis skaitė... Lydint gidui susipažinome su pilies istorija, nuolatine ekspozicija, rūsyje apžiūrėjome seniausias mūrinės pilies dalis. Iš 25 metrų aukščio pilies vartų bokšto apžvelgėme miesto panoramą. Šiame mieste ir baigėsi mūsų pirmoji kelionės diena.

3

Prie Krustpilio pilies

Likimo sode ir vikingų laive

Antrą dieną pradėjome keliaudami į Kuoknesę. Čia mūsų laukė neįtikėtini vaizdai ir nuostabios pramogos. Pirmiausia polo mašinėlėmis, lydimi vietinės gidės, apžiūrėjome Likimo sodą, kuris įsikūręs 33 ha ploto pusiasalyje. Sodas pradėtas kurti 2008 m., darbai tebevyksta. Projekto autorius – japonas Š. Masuno. Tačiau pagrindinėje alėjoje auga ne sakuros, bet Latvijoje išvestos obelų veislės. Sodas tapo visos Latvijos laisvės paminklu, XX amžiuje prarastų šalies gyventojų – ištremtų, žuvusių – pagerbimo vieta. Pagrindinė 200 metrų ilgio ir 8 metrų pločio Obelų alėja veda į Didįjį kalną. Trinkelėmis ją kloja patys latviai, už kiekvieną mokėdami po 15 Eur. Ant trinkelės išrašyti aukotojo vardas ir pavardė – visas sodas kuriamas žmonių aukomis.

 4   5Likimo sode

Netoliese, toje vietoje, kur susijungia Dauguvos ir Pėrsės vandenys, stūkso Kuoknesės pilies griuvėsiai. Juos apžiūrėjome plaukdami vikingų laivu. Įdomi atrakcija ir nuostabūs vaizdai. Kuoknesės vardas paminėtas 1208 m., kai vyskupas Albertas pastatė mūrinę pilį. Iškilo ji ant 40 metrų aukščio uolos, latvių medinės pilies vietoje. Dauguva ir Pėrsė ties Kuoknese nebuvo plačios, bet 1966 m. ant Dauguvos pastačius Pliavinių hidroelektrinę – galingiausią Baltijos valstybėse – upių vanduo ėmė kilti. Po vandeniu liko daugybė sodybų, vanduo pasiekė aukštai ant kalvos stūksančių pilies griuvėsių pamatus. Pilies griuvėsiai padarė didžiulį ispūdį, supratome, kokios didingos jos būta, kiek daug regėjo jos storos sienos.

6   7Plaukimas vikingų laivu ir pilies griuvėsiai

Susipažinome su vienu seniausių Latvijos miestu

Pro puikiai sutvarkytą miestelį Uogrę pasiekėme Ikškilę. Tai vienas seniausių miestų Latvijos teritorijoje, įkurtas 1185 m. 28 km nuo Latvijos sostinės Rygos, prie Dauguvos upės. Miestui pavadinimą davė lyviai, 1185 m. Dauguvos krante buvo pastatyta pirmasis mūrinis pastatas Baltijoje – Livonijos vyskupo bažnyčia. Pastačius Rygos hidroelektrinę (19661974), Dauguvos vandens lygis pakilo tiek, kad bažnyčios griuvėsiai atsidūrė naujai suformuotoje saloje. Ji buvo pavadinta pirmojo Ikškilės vyskupo Meinardo vardu. Deja, šio pastato konservuotomis liekanomis galėjome pasigrožėti tik nuo upės kranto.

8   9Livonijos vyskupo bažnyčios liekanos Ikškilėje

Daug gerų emocijų patyrėme dalyvaudami „Libertu“ vyno iš beržų sulos degustacijoje. Tai šeimos verslas. Nustebino, kad šeimininkas moka labai daug lietuviškų žodžių, yra labai charizmatiškas, turi gerą humoro jausmą. Pasiguodė, kad per karantiną jo vyno rūsyje gyveno tik voras, o dabar vėl verda gyvenimas. Sužinojome ne tik apie sulos gavimą, vyno gamybą, bet ir tai, kiek gėrybių galima gauti iš beržo, pradedant vaistais iš pumpurų, vantomis, baigiant malkomis ir fanera baldų gamybai.

Istorinė atmintis

Prie Salaspilio pagerbėme LDK etmoną Joną Karolį Chodkevičių, kurio vadovaujama kariuomenė 1605 m. šiose vietose sumušė švedus. Čia pastatytas paminklas Kirchholmo mūšiui atminti.

10

Paminklas K. Chodkevičiaus pergalei prieš švedus atminti

Aplankėme ir vieną didžiausių paminklinių kompleksų nacistinių aukų atminimui Europoje. Metronomo garsai, primenantys širdies dūžius, jaudina ir primena...

Kelionė buvo puiki tiek pažintine, tiek emocine prasme. Visi buvome išsiilgę naujų žinių, bendravimo, todėl susidomėję, blizgančiomis akimis gaudėme kiekvieną gidų žodį, džiaugėmės vis naujais vaizdais.

Jūratė Repečkienė, Turizmo fakulteto pirmosios gr. klausytoja

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis