MČTAU 25-eri

Ruošdamiesi universiteto jubiliejui, jau esame surengę ne vieną iškilmingą renginį: tai kartų šventė „Senjorai vaikams“, antrasis respublikinis senjorų šokių festivalis, iškilminga 2019–2020 mokslo metų pradžios šventė Nacionaliniame operos ir baleto teatre, kelios tautodailės darbų parodos, protų mūšis. Deja, dėl karantino mums jau nepavyks surengti kruopščiai suplanuotos jubiliejinės šventės LITEXPO parodų rūmuose – į iškilmingą renginį ketinome pakviesti 2000 klausytojų ir svečių, ruošėme šventinę programą. Tačiau vieną kūrybinį sumanymą spėjome įgyvendinti – mus jau pasiekė dar spaustuvės dažais kvepiantis MČTAU 25-mečiui skirto Almanacho tiražas. Tai solidus, 272 puslapių, iliustruotas beveik 300 nuotraukų leidinys, atspindintis universiteto per ketvirtį amžiaus nueitą turiningą, prasmingą kelią.

Almanache apžvelgiama TAU įkūrimo istorija, pirmieji veiklos metai, pristatomas jo įkūrėjas, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras dr. Medardas Čobotas, kiti žmonės, kūrę ir puoselėję šią nevyriausybinę suaugusiųjų švietimo ir mokymo instituciją. Straipsniuose apžvelgta dvylikos fakultetų, kuriuos lanko per pustrečio tūkstančio senjorų, veikla, pasakojama apie universiteto rengiamas mokslines konferencijas, seminarus, savanorystės projektus, meno kolektyvų veiklą, respublikinius šokių ir dainų festivalius, parodas, šventes ir tradicijas, partnerius ir rėmėjus.

Šį Almanachą, kaip ir ankstesnį, MČTAU 20-mečiui skirtą leidinį sudarė Jadvyga Miniotaitė, atstovė spaudai ir Vida Rogalskienė, interneto svetainės vadovė. Dėkoju joms už puikų kūrinį, pareikalavusį beveik metų kruopštaus darbo, kuriant leidinio koncepciją, surankiojant TAU istorijos krislus, aprašant svarbiausias universiteto veiklas, iliustruojat tekstus iš kelių dešimčių tūkstančių nuotraukų archyvo parinktomis ir išsamiai aprašytomis nuotraukomis.

Dėkoju visiems dekanams, parengusiems Almanachui informacijas apie fakultetų veiklą, nuoširdus ačiū meno kolektyvų vadovams, pasidalijusiems savo kūrybinės veiklos atspindžiais, ačiū prorektorei Aldonai Rėksnienei už reziume anglų kalba. Ypač dėkoju nuotraukų autoriams už galimybę pasinaudoti jų kūrybiniu darbu. Dėkoju „Diemedžio“ leidyklai ir jos vadovui Danui Kaukėnui už gražų leidinio dizainą, kūrybišką viršelį ir už kokybiškai atliktus spaudos darbus.

Norėčiau, kad visi galėtume kuo greičiau pavartyti šį jubiliejinį Almanachą, bet kol esame atskirti vieni nuo kitų, dalijamės leidinio ištrauka apie pirmuosius universiteto žingsnius prieš 25-erius metus, kai Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, gydytojo, mokslininko, iškilaus politiko ir visuomenininko dr. Medardo Čoboto iniciatyva Vilniuje buvo įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas, pakvietęs vyresnio amžiaus žmones gyventi prasmingai, turiningai, nenuobodžiai. Šis universitetas, 1995 metais įregistruotas kaip 1734-tas pasaulyje veikiantis senjorų universitetas, atvėrė vartus TAU plėtrai Lietuvoje.

Per ketvirtį amžiaus sukurta daug prasmingų universiteto veiklos puslapių: tapome institucija, atliekančia svarbų vaidmenį įgyvendinant neformalųjį vyresniųjų suaugusiųjų švietimą ir sprendžiant aktualius mokymosi visą gyvenimą klausimus, užtikrinant vyresnio amžiaus žmonių fizinį aktyvumą, darbingumą, tenkinant bendravimo, kūrybinės saviraiškos poreikius. Šis Almanachas – tai puikus įrodymas, kad besimokantis, siekiantis tobulėti senjoras – tai nenurašytas, bet išsilavinęs, aktyvus, motyvuotas, naudingas ir lygiateisis visuomenės narys. Mūsų istorijos puslapius sklaidys būsimosios kartos, ir turime vilties, kad visuomenė, kuriai atidavėme brandžiausius veiklos metus, nenuvertins mūsų pasiekimų.

Su viltimi kuo greičiau susitikti –

Medardo Čoboto TAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė