Nordplus Kovo 9-13 dienomis Danijoje, Muzikos centre, Askovo liaudies mokykloje, įvyko antrasis projekto „Vyresniųjų suaugusiųjų švietimas: lyginant Baltijos ir Šiaurės šalių sistemas“ partnerių darbo vizitas.

Partneriams iš Islandijos, Latvijos, Lietuvos ir Danijos kolegos pristatė ilgametes Danijos liaudies mokyklų (Danish Folk High Schools) darbo tradicijas. Vizito dalyviai supažindinti su šio tipo Askovo mokyklos edukacinėmis, individualios ir grupinės veiklos erdvėmis, gyvenamosiomis patalpomis. Čia ilgesniam ar trumpesniam mokymosi laikotarpiui susirenka įvairaus amžiaus besimokantys iš visos Danijos, nieko nestebina ir besimokančios jaunos šeimos, kurios kartu su savo vaikais gyvena mokyklos teritorijoje įrengtuose nameliuose ar kambariuose. Pasirinktas programas studijuoja ir kitų šalių įvairaus amžiaus piliečiai.

Išsamiai tokių organizacijų veiklą Danijoje pristatė Hans Jørgen Vodsgaard, nevyriausybinės organizacijos „Interfolk“ direktorius, sukaupęs daugybės metų patirtį, dirbant ir vadovaujant skirtingoms Danijos liaudies mokykloms.

Ulla Henningsen, Askovo liaudies mokyklos mokytoja, pasidalino įdomia ir ilgamete „Trumpų kursų vyresnio amžiaus žmonėms“ darbo praktika, padovanojo tokių kursų programų pavyzdžių. Jų esmė yra ta, kad už tam tikrą mokestį iš įvairių Danijos vietovių vyresnieji susirenka į mokyklą savaitei ar ilgiau. Kviečiami įdomūs, aukštos kvalifikacijos savo srities žinovai, kurie, bendradarbiaudami su klausytojais, dalinasi teorinėmis žiniomis, vadovauja praktiniams užsiėmimams, kartu vyksta į pažintinius žygius, daro eksperimentus ir pan. Visose programose numatytas visos dienos užimtumas nuo 8.00 val. iki 23.00 val. Pasitelkiami specifiniai bendradarbiavimo, mokymosi grupėje metodai.

Danijoje nėra mums įprastų Trečiojo amžiaus universitetų, kuriuos paprastai lanko darbinę karjerą baigę vyresnieji suaugusieji. Čia veikia daugybė visuomeninių organizacijų (NVO), kurios kaip demokratinės visuomenės atspindys į savo švietėjiškas ir socialines veiklas įtraukia ir vyresniąją kartą. Labai dažnai šių organizacijų branduolį sudaro būtent pensinio amžiaus žmonės, sukaupę vertingos patirties bei turintys ir laiko, ir finansinių galimybių svariai prisidėti prie jų funkcionavimo. Įprasta, kad kiekvienas Danijos gyventojas dalyvauja bent kelių visuomeninių organizacijų veiklose.

Tarp darbo vizito metu aplankytų nevyriausybinių organizacijų paminėtinas „Askovo mėgėjų teatras“, kuriam vadovauja garbaus amžiaus senjoras, įsikūręs puikiose patalpose, kurias patys mėgėjai sumaniai pritaikė savo veiklai, o patalpas už simbolinį 1 EUR mokestį suteikia vietinis mecenatas. Daugiau: www.sloejdscenen.dk

Taip pat aplankytos ir kelios muziejų bičiulių asociacijas, kurių vadovai supažindino mus su šių nevyriausybinių organizacijų veikla. Jose dalyvauja įvairaus amžiaus žmonės, muziejų rėmėjai ir savanoriai, dažniausiai – vietos arba regiono gyventojai. Net ir nedidelio, kiek mažiau nei du tūkstančius gyventojų turinčio Askovo apylinkėse veikia ne viena tokia draugija: bičiulių klubai įsteigti šalia Askovo vėjo malūno muziejaus, Vejeno meno muziejaus, žemės ūkio muziejaus „Hygum Hjemstavnsgård“.

Dėl visą Europą užplūdusio COVID-19 viruso, deja, atšauktas susitikimas su „Savanorių akademijos“ atstovais ir apsilankymai dar keliuose regiono muziejuose. Nepaisant nepalankių aplinkybių projekto partnerių „Interfolk“ parengta intensyvi susitikimo programa buvo kupina teigiamų emocijų, pažinimo džiaugsmo ir tarpkultūrinių patirčių. Svarbiausia tai, jog darbo vizito metu suteikta proga iš arti susipažinti su senomis mokymosi visą gyvenimą asociacijose tradicijomis. Danijos kolegų patirtis bus svarbi, rengiant projekto ataskaitą ir formuluojant rekomendacijas dėl vyresniųjų suaugusiųjų mokymosi galimybių plėtros Lietuvoje.

Kitas partnerių susitikimas planuojamas gegužės 25-29 d. Islandijoje.

Regina Dovidavičiūtė, projekto vadovė

Žilvinas Švedkauskas, projekto analitikas

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 216 kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETUI – 25-ERI!