Reportažas iš auditorijos

Kultūros fakultetas surengė paskaitą-susitikimą, kur savo patirtimi bei mintimis apie senovės baltų archeologinį kostiumą ir jo rekonstrukciją su MČTAU klausytojais dalijosi archeologė, archeologinio ir istorinio kostiumo rekonstruotoja, humanitarinių mokslų daktarė, dar žinoma kaip dainininkė Rugiaveidė, Daiva Steponavičienė.

Archeologinio kostiumo raida iki tautinio kostiumo ne vienam tyrinėtojui kelia daug klausimų. Nors vis sunkiau rasti audinių, papuošalų ar tuometei aprangai priskiriamų dirbinių, ryžtamasi kai kuriuos radinius rekonstruoti. Pasak Daivos Steponavičienės, reikia nepamiršti, jog informacijos apie senuosius baltų ar kitų genčių rūbus išlikę labai mažai, net ir labai kruopštūs bandymai juos atkurti dažnai būna tik įsivaizdavimas, kaip galėjo būti, nes vis tiek nežinoma, kaip jie atrodė iš tikrųjų.

Randamos rūbų detalės atspindi tam tikrą laikotarpį, byloja apie luominę bendruomenę ir nebūtinai buvo naudojamos visų to meto gyventojų. Priešingai – kiekvienas rūbas, kiekviena detalė buvo unikalūs, individualūs ir tik konkrečiam žmogui gaminti, todėl ir dabar jų tiražuoti jokiu būdu nerekomenduotina, nes niekas senovėje taip nedarė. Apie vilkėtą rūbą daug pasako medžiagos, naudotos kuriant kostiumą. Lektorė pasakojo apie senovės baltų aprangą, jos sandarą, technologines ir stilistines ypatybes, puošybą, kostiumo rekonstrukcijos problematiką.

Remiantis sėliškų vietovių Lietuvoje bei Latvijoje ištirtų sėlių paminklų Vėlyvojo geležies amžiaus archeologine medžiaga, buvo sukurti tautiniai sėlių kostiumai Kupiškio folkloro klubui „Kupkėmis“. D. Steponavičienės 12 rekonstruotų Vėlyvojo geležies amžiaus sėlių kostiumų vaizdais bei išsamiais jų detalių aprašymais galėjome pasigėrėti, vartydami 2019 m. išleistą kalendorių „IX-XIII a. sėlių apranga“. Yra išleistas analogiškas 2020-2021 m. kalendorius.

Labai liūdna, kad tokią įdomią ir prasmingą paskaitą lektorei teko skaityti pustuštėje auditorijoje.

Gražina Dalgedaitė, MČTAU klausytoja

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis

PASITINKANT TARPTAUTINĘ PAGYVENUSIŲ ŽMONIŲ DIENĄ ĮVEIKIME VISUS SUNKUMUS IR DRĄSIAI ŽENKIME PER MOKSLO IR ŽINIŲ ŠVENTOVĖS SLENKSTĮ, ĮPRASMINKIME SAVO GYVENIMĄ NUOŠIRDŽIA BENDRYSTE IR SAVIRAIŠKA. OPTIMIZMO, PASITIKĖJIMO, KŪRYBIŠKUMO!