MČTAU klausytojai kartu su TAU asociacijos senjorais po vasaros tęsė projektą „15 metų Europos Sąjungoje. Ką padarėme? Kas laukia?“, kuris vykdomas kartu su Užsienio reikalų ministerija. Projekto pagrindinė idėja ir esmė – Lietuvos narystės 15 metų Europos Sąjungoje (ES) rezultatų ir ateities vizijos aptarimas.

Po turiningos viešnagės Anykščiuose ir Molėtuose, MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto bei rektorato atstovų grupė rugsėjo 13 d. susitiko su Utenos TAU senjorais. Delegacijoms vadovavo MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė ir Utenos TAU direktorė Birutė Vaškelienė. Susitikimas vyko labai gražioje, gal net prašmatnioje, Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Dalyvavo ir Utenos savivaldybės atstovai. Pradžioje tradiciškai trumpai prisistatėme vieni kitiems, po to apžvelgėme kas padaryta, kam buvo panaudotos pagrindinės ES investicijos Utenoje. Išsamų pranešimą su vaizdingomis skaidrėmis šiuo klausimu perskaitė savivaldybės atstovas Algirdas Gildutis. Klausytojai turėjo nemažai klausimų pranešėjui, domėjosi, ar nebuvo galima investuoti geriau, tikslingiau.

Šį kartą, kaip MČTAU atstovas, pranešimą skaičiau aš, projekto vadovas Vitalius Skaržinskas. Pranešime trumpai apžvelgiau pagrindinius ES raidos etapus. Akcentavau kai kuriuos „ES pagrindinių teisių chartijos“ momentus. Pranešimo pabaigoje pateikiau klausimus diskusijai – ko reikia, ką reikia daryti, kad mes jaustume ne tik finansines injekcijas, bet ir kiekviename iš mūsų greta Lietuvos piliečio jausmo stiprėtų Europos pilnaverčio piliečio jausmas. Diskusiją labai pagyvino Istorijos fakulteto dekanės dr. Vidos Kniūraitės išsakytos abejonės dėl pavojaus mūsų kalbai, tradicijoms ir lietuviškajam identitetui. Dauguma pasisakiusių vis tik sutiko, kad niekas mūsų iš išorės neverčia atsisakyti nacionalinių tradicijų ar papročių. Diskusiją užbaigėme pasikeisdami suvenyrais ir perduodami Utenos TAU visą dėžę knygų „Lietuvos narystė Europos Sąjungoje“. Tai straipsnių rinktinė, išleista Užsienio reikalų ministerijos užsakymu.

Utenos miesto bibliotekoje apžiūrėjome švietimui ir gerovei skirtą Šeimos skaitmeninės veiklos centrą. Tai bendras Lietuvos ir Latvijos projektas, suteikiantis galimybę dalyviui, neišeinant iš bibliotekos ir judant vietoje (pvz., važiuojant dviračiu), dideliame ekrane matyti įvairius Lietuvos ir Latvijos miestus arba virtualiai jaustis tose vietovėse. Pasivaikščiojome po rekonstruotą Utenos miesto Dauniškio parką. Už ES lėšas mūsų architektai ir statybininkai sukūrė nuostabią teritoriją poilsiui ir sportui prie ežero su fontanais, muzika ir daugybe įvairių vandens paukščių. Toliau mūsų planai vedė į garsų visoje Lietuvoje Vytauto Valiušio keramikos muziejų. Pakeliui stabtelėjome Utenos dailės mokykloje ir dailės galerijoje, kurios dabar veikia viename iš senojo Utenos pašto pastatų. Tai klasicistinių formų, gerai išsilaikęs 1830-1835 m. statybos pastatų kompleksas. Pastatai mena čia buvusius carą Nikolajų I, Ilją Repiną, Onore de Balzaką.

Keramikos muziejuje užtrukome ilgokai, nes jo įkūrėjas ir dabartinis vadovas Vytautas Valiušis apie keramiką gali pasakoti ir rodyti be galo. Kadangi gerb. Vytautas savo pasakojimą paįvairina ir istoriniais, ir archeologiniais siužetais, iš muziejaus išėjome praturtėję visapusiškai: ne tik suvenyrais, bet ir dvasiškai bei intelektualiai. Šis bendravimas, kaip ir buvę anksčiau pagal ministerijos remiamą projektą, tik patvirtino, kad reikia daugiau bendrauti ir diskutuoti apie ES dabartį ir ateitį, norint teisingai įvertinti populistų mums brukamus abejotinus teiginius.

Dr. Vitalius Skaržinskas, projekto vadovas

Nuotraukos Utenos TAU facebook