Šie, 2019 metai, Lietuvoje pasižymi ypatinga politinių įvykių, svarbių tiek Lietuvos vidaus gyvenimui, tiek ir visai Europos Sąjungai (ES), gausa: savivaldybių ir Prezidento rinkimai, du referendumai, europarlamentarų rinkimai. Atsiliepdamas į visas šias politines aktualijas MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakultetas (PTEF) bei jo padalinys Diskusijų klubas organizavo daug susitikimų, paskaitų, diskusijų. Universitete ir fakultete svečiavosi žymūs politikai, politologai, kandidatai į Lietuvos prezidentus, Vilniaus merus, ES Parlamentą.

Fakultetas neliko nuošalyje ir švenčiant Lietuvos 15 metų narystės ES sudėtyje sukaktį. Užsienio reikalų ministerijai (URM) pakvietus visuomenines ir nevyriausybines organizacijas aktyviai dalyvauti ir prisidėti prie Lietuvos 15 metų ES narystės rezultatų viešinimo, analizės ir tolimesnių perspektyvų svarstymo, PTEF gavo finansinę paramą iš URM projektui „15 metų Europos Sąjungoje. Ką padarėme? Kas laukia?” (plačiau apie projektą http://www.mctau.lt/projektai/409-2019-metai). Šių eilučių autorius, pasitaręs su MČTAU rektore dr. Zita Žebrauskiene ir fakulteto dekanu Rimantu Radžiūnu, į aktyvius pokalbius apie Lietuvą ir ES pakvietė Anykščių, Molėtų, Visagino ir Utenos Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) senjorus.

Šių metų birželio 20 d. buvo suorganizuota pirma išvyka į Anykščius susitikti su vietos TAU senjorais. Anykščių rajono savivaldybės patalpose kelias dešimtis senjorų iš Vilniaus ir Anykščių savivaldybės atstovai informavo apie savivaldybės veiklą, parodė įdomų ir informatyvų filmą apie Anykščius ir jo apylinkes. TAU direktorė Jadvyga Miškeliūnienė papasakojo, kuo gyvena vietinio TAU senjorai, pademonstravo nuotaikingą filmuotą medžiagą apie Anykščių TAU mezgėjas, šokėjus, turistus.

Diskusijų klubo vadovė Jurgita Rotomskienė susitikimo dalyvius skaidrėmis iliustruotame pranešime supažindino su ES poveikiu Lietuvai ir Anykščių rajonui. Pranešime, be ekonominių, finansinių aspektų, buvo atkreiptas dėmesys į ES tautas ir valstybių narių piliečius jungiančias ar galinčias išskirti dvasines, tikėjimo ir moralines vertybes. Pranešimo pagrindu išsivystė diskusija apie ES pilietiškumą, religinio ekstremizmo žalą įvairių tautų gyvenimui drauge. Diskusiją labai paskatino MČTAU Istorijos fakulteto dekanė dr. Vida Kniūraitė. Diskutuodami bandėme ieškoti bendros platformos, jungiančios visus esamus ir būsimus ES piliečius. Vieningai sutarta, kad bet kokios rūšies ekstremizmas kenkia tautų ir valstybių taikiam sugyvenimui. PTEF dekanas R. Radžiūnas informavo diskusijos dalyvius apie fakulteto veiklą, pakomentavo kai kurias kitas politines aktualijas. Pokalbį pratęsėme prie svetingų šeimininkų pasiūlytos kavos.

Po susitikimo apžiūrėjome, kaip anykštėnai, panaudodami ES lėšas, pagerino savo miesto socialinę ir verslo aplinką. Pirmą tokią gražią vietą – sutvarkytą Šv. Jono šaltinį, aplinką ir poilsio zoną prie jo, Kavarske aplankėme dar pakeliui į Anykščius. Šalia stovinčiame informaciniame stende pasiskaitėme, kas čia ir už kokias lėšas padaryta. Pačiuose Anykščiuose aplankėme Menų inkubatorių, Koplyčią-Pasaulio anykštėnų kūrybos centrą, Medžių lajų taką, Paminklą Dariui ir Girėnui, apžvalgos bokštą. Išsamiausiai susipažinome su Menų inkubatoriumi – labai pavykusiai įgyvendintu ir Anykščiams reikalingu projektu. Inkubatoriaus vadybininkė ir atskirose laboratorijose ten dabar dirbantys menininkai-verslininkai papasakojo, kad Menų inkubatorius paskatino ir sudarė galimybes pradedantiems keramikams, odininkams, tekstilininkams, fotografams, natūralios kosmetikos kūrėjams pradėti savo verslą ir tokiu būdu pritraukti turistus ir pirkėjus. Dabar, aplankius Anykščius, galima ne tik grožėtis nuostabia gamta, apžiūrėti žinomų rašytojų memorialinius muziejus, bet ir įsigyti gražių suvenyrų bei ekologiškų dirbinių. Anykščiai visada buvo gražūs, bet dabar reikia dar daugiau laiko, kad visa, kas įdomu ir gražu, spėtum apžiūrėti. Džiaugiamės, kad viso vizito metu nepamainomis pagalbininkėmis ir gidėmis buvo anykštietės kolegės Genovaitė Bučiūnienė ir Gražina Kurilavičienė. Ačiū joms už tai!

Susitikimas dar kartą patvirtino, kad betarpiškas bendravimas yra geriausia forma svarstyti ir rasti bendrą supratimą ir sprendimus bet kokiais klausimais.

Dr. Vitalius Skaržinskas, Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto prodekanas

Organizatorių nuotr.