Gegužės 17 d. Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas kartu su LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečiu bei Klaipėdos universitetu surengė respublikinį forumą, skirtą akademiko prof. Jurgio Brėdikio 90-mečiui, „Alternatyviosios medicinos prioritetai ir vertinimai“.

Į forumą, vykusį LR Seimo rūmuose, gausiai susirinkę MČTAU ir kitų šalies TAU (Kaišiadorių, Molėtų, Palangos, Rietavo) atstovai išklausė virtualų prof. J. Brėdikio sveikinimą, kuriame garsus kardiochirurgas, diplomatas, septynių knygų autorius, teoriškai pagrindęs alternatyviąją mediciną, remdamasis Rytų filosofų išmintimi, atskleidė holistinį požiūrį į žmogų ir pakvietė senjorus pasitelkti savo minčių ir energijos galią sveikam, pozityviam gyvenimui.

Forumo dalyvius pasveikino LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas Vytautas Juozapaitis, MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė.

Apklausos ir vyraujanti praktika rodo, kad nemažai gyventojų vienokia ar kitokia forma taiko alternatyvius gydymo būdus. Netradicinės medicinos paslaugos nėra valstybės reglamentuojamos, todėl, siekiant išvengti, kad šių paslaugų neteiktų asmenys, neturintys ligų diagnostikai ir gydomajai praktikai reikalingo medicininio išsilavinimo ir nesukeltų pavojaus žmonių sveikatai, Sveikatos apsaugos ministerija ėmėsi iniciatyvos reglamentuoti netradicinės medicinos praktiką. Forume dalyvavęs Sveikatos apsaugos ministro pavaduotojas Algirdas Šešelgis pristatė LR papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo projektą, kuris reglamentuos vertimosi šia veikla sąlygas, numatys licencijuojamas veiklas, reglamentuos juridinių asmenų teisę verstis licencijuojama papildomąja ir alternatyviąja sveikatos priežiūros veikla. Ministerija ketina reglamentuoti biologinio poveikio (bitės, dėlės), kūno poveikio (akupunktūra), psichosocialinio poveikio (menų, gyvūnų terapija), Rytų medicinos (ajurveda) procedūras. Šias paslaugas teikiantys asmenys turės licencijas ir galės oficialiai teikti alternatyvaus gydymo paslaugas. Įstatymas turėtų įsigalioti 2020 metais, tik, deja, įstatymo projekte, kaip pabrėžė viceministras, nenumatytas šių paslaugų finansavimas iš PSD fondo, todėl dauguma alternatyviosios medicinos paslaugų senjorams ir toliau nebus prieinama.

Prof. Algimantas Kirkutis, Seimo Sveikatos reikalų komiteto Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas supažindino forumo dalyvius su alternatyviosios medicinos vieta šiuolaikinėje sveikatos apsaugos sistemoje, pabrėždamas, kad „svarbu užtikrinti sveiką gyvenseną ir visų amžiaus grupių gerovę, kaip numatyta LR Seimo 2018 m. priimtoje rezoliucijoje „Dėl Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo Lietuvoje“. Alternatyviosios medicinos tikslas, anot pranešėjo – puoselėti žmogaus fizinę būklę bei palengvinti ligų sukeltus negalavimus.

Prof. Daiva Mockevičienė, Klaipėdos universiteto Holistinės medicinos ir reabilitacijos katedros vedėja savo pranešime įrodė, kad šiuolaikinis mokslas puikiai dera su alternatyviąja medicina, apžvelgė naujausius holistinės medicinos pasiekimus pasaulyje ir Lietuvoje. Pranešėja priminė sveikuolių judėjimo pradininko Karolio Dineikos mintį: „Iš tiesų protingas žmogus turi ne taisyti savo organizmą kaip sugriuvusį, kiaurą laivelį, o laikytis tokio racionalaus gyvenimo būdo, kad organizmas būtų sveikas ir kuo rečiau sunegaluotų“.

Antrojoje, praktinėje forumo dalyje senjorai buvo supažindinti su augalų gydomuoju poveikiu, bičių produktais ir jų įtaka žmogaus organizmui, sveikatinimu dėlėmis, akupunktūros, fizinių pratimų nauda žmogaus organizmui, meditacijos nauda pažintinėms funkcijoms ir su kitomis papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugomis. Pranešimus skaitė mokslininkai, gydytojai praktikai, sporto instruktoriai.

Senjorams buvo naudinga sužinoti, kad akupunktūra padeda sušvelninti skausmą, nuovargį, nemigą, raumenų ir sąnarių gėlimą, pagerinti bendrą savijautą. Abejojantys jogos nauda įsitikino, kad šie pratimai nevargina kūno, tačiau įtempia ir tonizuoja raumenis bei sąnarius, suteikia daugiau energijos ir dvasinės ramybės, gerina kvėpavimą bei skatina gilesnį savęs pažinimą. Daugelis žmonių gydosi vaistažolėmis, tačiau nėra pakankamai atsargūs, nes kai kurie augalai turi labai stiprų poveikį, todėl jų vartoti beatodairiškai negalima. Garsus praeities gydytojas Avicena savo darbuose aprašė, kaip ir kada galima naudoti dėles gydymui. Šiandien mokslininkai dėlių seilių liaukose yra aptikę apie 100 įvairiausių medžiagų, kurių poveikis žmogui dar tiriamas. Įgiję daugiau žinių, senjorai galės atsakingai pasirinkti jiems tinkančias alternatyviosios medicinos procedūras, kurios nepriklauso oficialiosios medicinos sričiai, bet tampa vis patrauklesnės daugeliui pacientų. Žmogus pats turi imtis atsakomybės už savo sveikatą, nes niekas negali padėti tam, kuris nedalyvauja savo sveikimo procese.

Forumo dalyviai vieningai pritarė rezoliucijai ,,Visų žmonių siekiamybė – būti sveikiems“ ir nusprendė rekomenduoti Sveikatos apsaugos ministerijai sparčiau ir atsakingiau rengti įstatyminę bazę, reikalingą tam, kad ligų gydymo klinikinėje praktikoje būtų plačiau taikomi papildomosios ir alternatyviosios medicinos metodai.

Forumo vaizdo įrašas youtube

Forumas surengtas MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanės Viktorijos Montvilienės iniciatyva. 2018-aisiais šis fakultetas surengė konferenciją „Kas sveikas – tas ir jaunas“, skirtą filosofo, rašytojo, sveikos gyvensenos propaguotojo Vilhelmo Storostos (Vydūno) 150-osioms gimimo metinėms.

MČTAU inf.