Iš ciklo „Reportažas iš auditorijos“

Turizmo fakultetą dažniausiai renkasi keliauti mėgstantys žmonės. Tačiau šiame fakultete nemažai užsiėmimų vyksta ir auditorijose. Turizmo fakultetas jau ne pirmus metus džiugina savo klausytojus mokslinėmis praktinėmis konferencijomis, kuriomis apibendrina savo turiningas keliones po įvairius Lietuvos regionus, susipažįstant su kraštovaizdžiu, gamtosaugos ypatumais, etnokultūriniu paveldu. Jau ištyrinėta ir išstudijuota didžioji dalis Lietuvos regionų – Šiaurės Lietuva, Rytų Lietuva, Dainavos ir Sūduvos kraštas, Mažoji Lietuva, Vidurio Lietuva. Šiais mokslo metais fakulteto klausytojai susipažins su Vilniaus kraštu.

Fakulteto klausytojai išsiruošia ir į tolimas keliones, kurios nusidriekia per kitus žemynus. Tačiau viso pasaulio neapvažiuosi, neapskrisi – kartais malonu pakeliauti ir virtualiai. Tuo įsitikino sausio 29 d. Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės salėje susirinkę Turizmo fakulteto keliautojai. Fakulteto klubas „Kelionių pavilioti“ (vadovas Vilius Šaduikis) sukvietė keliauti mėgstančius senjorus į paskaitą „Himalajai“. Ekspedicijos prie aukščiausio pasaulyje Tiličo ežero, kurį 2018-ųjų spalio 2 d. perplaukė Lietuvos atletas, triatlonininkas Vidmantas Urbonas, įspūdžiais pasidalijo ekspedicijos narys, žurnalistas Edmundas Ganusauskas, MČTAU Kultūros fakulteto klausytojas.

Kam neįdomu sužinoti apie geležiniu vadinamo žmogaus – Vidmanto Urbono pasiryžimą perplaukti visus pasaulio aukščiausiai tyvuliuojančius ežerus? Daugybę kartų savo idėjomis ir ištverme stebinęs triatlonininkas Vidmantas Urbonas 2018-ųjų spalį įgyvendino dar vieną ambicingą iššūkį – Nepale perplaukė aukščiausią pasaulyje gėlavandenį Tiličo ežerą, esantį 4950 m aukštyje. Plaukimas per Tiličo ežerą – ekologinės akcijos „Vanduo – tai gyvybė“ dalis. Įgyvendindamas šią akciją V. Urbonas jau perplaukė visų pasaulio žemynų didžiausius, aukščiausiai virš jūros lygio esančius gėlavandenius ežerus, taip siekdamas atkreipti dėmesį į gėlo vandens svarbą pasaulyje.

Akciją „Vanduo – tai gyvybė“ sportininkas pradėjo 2009 metais, atsisveikinęs su didžiuoju sportu. Jis jau yra įveikęs Titikaką Pietų Amerikoje, Jeloustouną Šiaurės Amerikoje, Baikalą Azijoje, Didįjį ežerą Australijoje, Taną Afrikoje ir Keturių Kantonų ežerą Europoje. Kiekvienas plaukimas buvo skirtas kokiai nors ypatingai Lietuvos datai. Akcija pradėta Titikakoje 2009 m., kai buvo švenčiamas Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis. Plaukimai ežerais JAV buvo skirti 600-tosioms „Žalgirio“ mūšio metinėms, Rusijoje – lietuvių tremties 70-mečiui. Kai buvo švenčiamas atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetis, V. Urbonas įveikė sunkiausią ežerą Himalajuose. Sportininko ateities planuose – plaukti Antarktidoje.

V. Urbonas jau ne kartą yra stulbinęs Lietuvą ir pasaulį savo ištverme. Profesionalaus sportininko karjerą pradėjęs 1990 m., jis daug kartų yra tapęs olimpinės distancijos triatlono Lietuvos čempionu, yra gerinęs pasaulio rekordus. 1998 m. V. Urbonas pademonstravo neįtikėtiną ištvermę ir tapo tuo sportininku, kuris greičiausiai per visą žmonijos istoriją įveikė rungtį, susidedančią iš 76 km plaukimo, 3 600 km važiavimo dviračiu bei 844 km bėgimo.

Žurnalistas Edmundas Ganusauskas ne vienoje kelionėje lydėjo Vidmantą ir tai aprašė savo knygoje „Vanduo – tai gyvybė“, už kurią gavo Lietuvos žurnalistų sąjungos įsteigtą Mato Šalčiaus vardo premiją.

Vidmanto Urbono ekspediciją į Nepalą fiksavo fotografas Andrius Repšys. Dalį jo fotopasakojimo pamatė ir Karininkų ramovėje susirinkę Turizmo fakulteto klausytojai. Tarsi įtempto siužeto filme senjorai stebėjo 14-kos žmonių ekspedicijos kelionę autobusu, džipais ir pėsčiomis per kalnus net aštuonias dienas, apie V. Urbono sudėtingą 1 val. 49 min. trukusį plaukimą keturis kilometrus Tiličo ežeru žemesnėje nei dviejų laipsnių temperatūros vandenyje. Tokiomis sąlygomis žmogus ištvertų tik kelias minutes, o sportininko valia padėjo ištverti visą sudėtingą plaukimo etapą. Kaip sakė ekspedicijos narys E. Ganusauskas, patoso ir džiaugsmo įveikus mirtinai pavojingą trasą buvo nedaug, tai buvo „tik apnuogintų sielų dėkingumas, kad buvo leista ištverti kalnų ir ežero magiją“.

Apie V. Urbono žygdarbius sukurtas dokumentinis filmas „Lietuvis, sujungęs Baikalo krantus“. Ekspedicjos į Himalajus akimirkos užfiksuotos filme „Šimtas gintarėlių Nepalui“.

Turizmo fakulteto klubo „Kelionių pavilioti“ vadovas Vilius Šaduikis žada dar daug virtualių kelionių. Viena iš jų – susitikimas su keliautojais, kurie dabar keliauja po Naująją Zelandiją ir Australiją. Kovo mėnesį turistų laukia kelionės greituoju traukiniu nuo Pekino iki Tibeto įspūdžiai.

Jadvyga Miniotaitė

Vidos Rogalskienės nuotr. Medardo Čoboto TAU facebook