Iš Lietuvos 100-mečiui skirto ciklo „Žmonės ir darbai, kuriais didžiuojamės“

MČTAU garbinga savo istorija didžiuojasi nuo 1995 metų, kai Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo akto signataro, gydytojo, mokslininko, iškilaus politiko ir visuomenininko dr. Medardo Čoboto iniciatyva buvo įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas, sutelkęs vyresnio amžiaus žmones gyventi prasmingai, turiningai, nenuobodžiai. Ši nevyriausybinė organizacija ir šiandien atlieka ypač svarbų vaidmenį senstančioje visuomenėje, suteikdama galimybę brandaus amžiaus žmonėms ne tik įgyti naujų žinių, bet ir patenkinti bendravimo, saviraiškos poreikius, kurti socialinius santykius, ugdyti naujus įgūdžius, aktyviai savanoriauti, puoselėti tradicijas ir kartų bendrystę. M. Čoboto idėjos tebėra gyvos universiteto veikloje, jos įkvepia ir motyvuoja su dideliu atsidavimu organizuoti mokymosi visą gyvenimą procesą, kuriame dalyvauja beveik pustrečio tūkstančio vyresnio amžiaus vilniečių.

Šiandien MČTAU rašo naujus istorijos puslapius, kuriuos sklaidys būsimosios kartos. Mes, vyresnio amžiaus žmonės, esame ypatinga karta, ne tik menanti reikšmingus mūsų tautai, mūsų bendruomenei istorinius įvykius, bet ir patys aktyviai kuriantys šių dienų istoriją, kurią kaip laiko nugludintą deimantą norime perduoti mūsų jaunajai kartai. Mūsų universiteto istorija sukaupta dviejuose solidžiuose almanachuose, skirtuose veiklos 10-mečiui ir 20-mečiui, daugybėje nuotraukų bei dešimtyje filmų, kuriuos išsaugosime mūsų vaikams ir anūkams. MČTAU 25-mečiui rengiamas nuotraukų albumas, kuriame atsispindės įvairiapusiška universiteto veikla per pastaruosius penkerius metus.

Patį pirmąjį filmą apie universiteto veiklą ir šios veiklos organizatorius MČTAU 20-mečio proga sukūrė jauna režisierė Giedrė Daugirdaitė. Šiame filme įmontuoti archyviniai kadrai apie TAU įkūrėją M. Čobotą, jo artimą bendražygę, šviesios atminties ilgametę Sveikatos fakulteto dekanę dr. Birutę Gaigalienę, iš kurios lūpų išgirstame apie mūsų garbingos institucijos pradžių pradžią. Filmas pasakoja apie universiteto per 20 metų nuveiktus darbus, jame matome įsimintinus kadrus iš paskaitų, kelionių, talkų, švenčių, rektorato posėdžių.

Tarpininkaujant Istorijos fakulteto dekanei dr. Vidai Kniūraitei MČTAU metraštininku tapo Vytautas Vasiliauskas, buvęs Lietuvos edukologijos universiteto darbuotojas, aktyvus MČTAU bendruomenės narys, per dvejus metus sukūręs net devynis filmus apie universiteto veiklą ir jo žmones. V. Vasiliauskas, negailėdamas savo laiko, įdėmiai fiksavo įdomiausias MČTAU veiklos akimirkas, žmones ir iš daugybės kadrų sukūrė ne vieną filmą, kurie įdomūs ir prasmingi mums visiems, nes išsaugos dalelę mūsų pačių kuriamos istorijos. Jam nuoširdžiai talkino V. Kniūraitė – ji, negailėdama savo laiko, įgarsino visus kolegos filmus, pakomentavo įsimintiniausius kadrus ir savo mielu balso tembru sukrovė tikrą istorinį kraitį mums ir mūsų palikuonims.

Didžiuojamės V. Vasiliausko sukurtu filmu, skirtu Medardo Čoboto 90-osioms gimimo metinėms, kurias jo šviesaus atminimo garbei minėjome 2018-ųjų gegužės 26 d. Šis filmas buvo parodytas LR Seime vykusioje konferencijoje „Medardas Čobotas ir senjorų švietimas Lietuvoje“.

2018-uosius, Atkurtos Lietuvos 100-mečio metus, MČTAU pažymėjo daugybe prasmingų renginių. Istorijos, Kultūros, kitų fakultetų senjorai aktyviai studijavo Vasario 16-osios, Kovo 11-osios Akto signatarų palikimą, susipažino su signatarų indėliu į Lietuvos valstybingumą, sužinojo apie jų visuomeninę, politinę veiklą, pažiūras, asmeninį gyvenimą. MČTAU klausytojai aplankė ir pagerbė daugelį signatarų gimtųjų ir amžinojo poilsio vietų, patys surinko daug informacijos apie signatarus, kartu su MČTAU grupe „Romantikai“ dainavo partizanų dainas. Šimtmečio istorijos studijų patriotizmo, pilietiškumo dvasia puikiai atsispindi V. Vasiliausko filmuose „Pasivaikščiojimas po Vilnių Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“,  „Susitikimas su Česlovu Juršėnu“„Dainuoja MČTAU romantikai“.

Universitetas valstybingumo 100-mečio jubiliejui dedikavo pirmą kartą Lietuvoje surengtą senjorų šokių festivalį „100 šokių pynė Lietuvai“. MČTAU sukviesti į sostinę 2017 metų rugsėjo 30 d. 100 šokių pynę pynė net 450 šokėjų iš 27 kolektyvų. Jie atvežė į šią šventę savo krašto tradicijas, sušildytas savo širdžių šiluma. Didžiuojamės Vytauto Vasiliausko apie šį festivalį sukurtu filmu „100 šokių pynė Lietuvai“ , su kuriuo dalyvavome komunikacijų projekte „PR Lapės 2017“ kartu su jaunosios kartos kūrėjais kaip lygiaverčiai partneriai.

Daugelio atmintyje išliks prasmingas senjorų susibūrimas po Trispalve Vasario 16-osios išvakarėse Lukiškių aikštėje, sugiedota mūsų kartai šventa tautinė giesmė, į dangų paleisti geltoni, žali, raudoni balionai. Mūsų meilė Tėvynei, mūsų stiprus bendruomeniškumas puikiai atspindėtas V. Vasiliausko filme „Pabūkime kartu su Lietuvos vardu“.

MČTAU nuo pat savo veikos pradžios puoselėja gražias bendrystės tradicijas, nuoširdžiai švenčia kalendorines ir asmenines šventes, Gerumo, Padėkos dieną, iškilmingai pradeda ir užbaigia mokslo metus. V. Vasiliausko filmuose „MČTAU mokslo metų pabaiga“ ir „MČTAU Mokslo metų atidarymas 2018" įamžintos spalvingos, nuotaikingos akimirkos iš MČTAU šventinių renginių.

MČTAU veikla kūrybiškai atspindėta ir personalinėse mūsų universiteto fotografo Alberto Bakučio parodose „Gyvenimo pilnatvė“. Jo nuotraukose įamžintas aktyvus MČTAU senjorų gyvenimas, jų meninė saviraiška, pomėgiai, bendrystė, atskleista pagyvenusio žmogaus gyvenimo prasmė ir grožis.

Nuoširdi MČTAU bendruomenės padėka 20-mečiui skirto almanacho, filmų ir nuotraukų autoriams, padėjusiems įamžinti turiningą, prasmingą universiteto veiklos istoriją ir išsaugoti ją ateitiems kartoms.

Jadvyga Miniotaitė

MČTAU bendruomenės akimirkos iš Lietuvos 100-mečiui skirto ciklo „Žmonės ir darbai, kuriais didžiuojamės“ Medardo Čoboto TAU facebook