Viename iš 13-kos fakultetų

Spalio 23 d. į savo pirmąjį užsiėmimą Nacionalinėje dailės galerijoje susirinko 142 Kultūros fakulteto Menų istorijos katedros Architektūros kurso klausytojai.

Apie šiais metais susikūrusią Menų istorijos katedrą (vadovė Regina Fraimanienė) ir jau įvykusius pirmuosius Muzikos kurso (vadovė prof. dr. Rita Aleknaitė–Bieliauskienė) užsiėmimus rašėme straipnyje „Septyni laisvieji menai Kultūros fakultete: muzika“.

Menų istorijos katedros Architektūros kurso 2018–2019 mokslo metai skirti susipažinti su įvairiais architektūros stiliais, kultūros paveldu, šiandienos architektų darbais. Šio kurso mokslinė vadovė – architektė Jūratė Jurevičienė, VGTU profesorė, Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė. Architektūros kurso kuratorius – Menų istorijos katedros įkūrimo iniciatorius, Kultūros fakulteto prodekanas Algimantas Petrauskas. Architektūros kurso rėmėjas – Nacionalinė dailės galerija. Kurso klausytojai – senjorai, kažkada patys studijavę dailės ar menų mokyklose, domėjęsi architektūros stiliais, besižavintys turtinga Lietuvos architektūra ir norintys geriau suvokti šią meno rūšį, pažinti jo ištakas, susipažinti su garsiais architektais ir jų darbais.

Pirmąją paskaitą „Gotikos architektūra ir jos apraiškos Lietuvoje“ perskaitė VGTU lektorė doc. dr. Aistė Andriušytė. Pranešėja supažindino su architektūros sąvoka, atskleidė grožio sandą architektūroje, šio meno socialinį vaidmenį. Klausytojai susipažino su išskirtiniais gotikos elementais – vėduokliniais, tinkliniais, krištoliniais skliautais, pilioriais, mūro nėriniais, nišomis, vitražais, frontonų puošyba, prancūziškos, angliškos gotikos, gynybinės architektūros pavyzdžiais. Paskaitoje apžvelgti Lietuvos gotikos šedevrai – Trakų ir Kauno pilys, Vilniaus Šv. Mikalojaus, Pranciškonų (Vilniuje), Vytauto (Kaune), Zapyškio bažnyčios, Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčios ansamblis, Kauno katedra, Kauno Perkūno namai bei neogotikiniai pastatai. Paskaita gausiai iliustruota vaizdine medžiaga ir suteikė klausytojams naujų žinių apie gotikos architektūrą.

Architektūros kurso klausytojai šiais mokslo metais susipažins su renesanso architektūra ir jos atspindžiais LDK, Vilniaus baroko architektūros mokykla, klasicizmo, moderno ir šiuolaikine architektūra, urbanistika ir kultūros paveldu, su Lietuvos architektų darbais. Paskaitas skaitys architektas-urbanistas Augis Gučas, architektas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas prof. Rolandas Palekas, kiti žinomi šalies architektai, VGTU, VDA profesoriai.

Susiskirstę į keturias sekcijas Architektūros kurso klausytojai, lydimi Kultūros fakulteto dekanės, gidės ekspertės Aldonos Mikulionienės susipažins su Vilniaus įvairių stilių architektūros šedevrais.

Jadvyga Miniotaitė

Autorės nuotr.