Spalio 15–19 d. Vilniuje, Profesinių kompetencijų tobulinimo institute vyksta tarptautinio projekto „Senjorai savanoriai migrantų integracijai“ (SVMI) bandomieji senjorų savanorių mokymai. Tai projektas, kurį finansuoja ES „Erasmus+ / Strateginės partnerystės“ programa. Projektas prasidėjo 2017 m. spalio 1 d. ir tęsis iki 2019 m. rugsėjo 30 d. Šiuo 24 mėnesių trukmės projektu siekiama padėti migrantams ir pabėgėliams geriau integruotis į priimančiąją visuomenę, pasitelkiant į pagalbą senjorus savanorius. Taip bus skatinama savanorystė tarp vyresnio amžiaus gyventojų bei mažinama jų socialinė atskirtis.

SVMI projektą įgyvendina šešios partnerių organizacijos įvairiose ES šalyse: Lietuvoje, Vokietijoje, Suomijoje, Graikijoje, Prancūzijoje. Šio projekto koordinatorius Lietuvoje – Soros International House (direktorė – Daiva Malinauskienė), o projekto partneris – Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas, kuriam atstovauja projektų vadovė Regina Dovidavičiūtė.

Senjorų savanorių mokymuose dalyvauja 23 vyresnieji suaugusieji, tarp jų – 18 MČTAU klausytojų ir 5 dalyviai, atstovaujantys projekto asocijuotą partnerį – Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Vilniaus miesto bendriją. Mokytis susirinko motyvuoti, aukštos eruducijos senjorai, sukaupę didžiulį žinių ir išminties bagažą, apkeliavę daug pasaulio, darbavęsi įvairiose šalyse ir susipažinę su daugiakultūriškumo apraiškomis.

Savanoriai mokosi pagal 5 modulių programą, kurią bendradarbiaudamos parengė visos šalys partnerės. I modulio Pagrindiniai suaugusiųjų mokytojų kompetencijų elementai“ mokymai buvo skirti andragogikai, t. y jos esmei ir skirtumams nuo pedagogikos perprasti. Su suaugusiųjų mokymosi teorija, su jų motyvavimu, mokymosi formomis ir metodais supažindino komunikacijų ekspertė Arūnė Taunytė. Žmonėms tai visai nauja patirtis, padedanti suvokti, kaip reikia mokytis vyresniame amžiuje ir kaip tas žinias bus galima pritaikyti savanoriaujant. Užsiėmimuose buvo aptarti tarpkultūrinio bendravimo pagrindai, daugiakultūriškumo ir asimiliacijos sąvokos ir praktika. Visi užsiėmimai vyko interaktyviais mokymosi metodais.

Mokymų dalyviai ypač šiltai atsiliepė apie lektorės A. Taunytės pristatytą II modulį „Pagrindiniai tarpkultūrinio bendravimo kompetencijos elementai“, padėjusį geriau suvokti tarpkultūrinius ryšius ir skirtumus.

Trečiąją mokymų dieną, spalio 17-ąją, mokymų dalyvius aplankė Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto rektorė, kuri pasveikino senjorus – būsimuosius savanorius, padėkojo už jų ryžtą padėti įgyvendinti migracijos politiką ir palinkėjo jiems šiuose mokymuose pasisemti savanorystės žinių, įgūdžių ir gebėjimų.

Spalio 17 d. senjorus savanorius mokė žinomas psichologas, mokymo specialistas Ričardas Diržys, atstovaujantis Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centrui. Nagrinėdamas III modulį „Migrantų integracija. Teorinių modulių apžvalga“ lektorius patraukliai ir įdomiai aptarė integracijos, asimiliacijos, kultūrizacijos sąvokas, supažindino su pasaulinės migracijos tendencijomis. Pristatyme R. Diržys rėmėsi sukaupta didele asmenine patirtimi, kurią sukaupė dirbdamas su trečiųjų šalių piliečiais Lietuvoje.

Iki savaitės pabaigos truksiančiuose bandomuosiuose mokymuose senjorai dar nagrinės IV modulį „Aktyvus pilietiškumas“ ir V modulį „Lietuvos specifika ir įgūdžiai, reikalingi šalies senjorams savanoriams“.

Paskutinę mokymų dieną senjorai savanoriai lankysis VA Caritas Užsieniečių integracijos centre „Kultūros namai“ ir Soros International House, kur pasisems įgūdžių, reikalingų savanoriaujant migrantų integracijos srityje.

Pasibaigus mokymams, dalyvių bus paprašyta įvertinti mokymų turinį, metodus, teikti savo siūlymus bei pastabas. Analogiški bandomieji mokymai vyksta šalyse partnerėse: Vokietijoje, Graikijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, todėl, apibendrinus visų projektų dalyvių atsiliepimus, bus parengtos galutinės senjorų savanorių mokymų programos ir darbo metodikos.

Lietuvoje vykstančių mokymų dalyviai, kurių didžioji dauguma yra MČTAU klausytojai, labai susidomėję projekto veiklomis ir džiaugiasi naujomis galimybėmis bendradarbiauti bei dalyvauti bandomuosiuose savanorystės mokymuose. Pakalbinta mokymų dalyvė Joana Juozaitytė teigė esanti patenkinta mokymų forma ir metodais, kai per žaidimus žmonės suartinami, skatinami bendrauti, atsiverti. Joana daug metų dirbo Ūkio ministerijoje, jai dažnai tekdavo bendrauti su užsieniečiais, todėl ir pasirinko šiuos mokymus, tik dar neapsisprendė, ar norės savanoriauti būtent migrantų integracijos srityje. Danutei Totoraitis, karo pabėgėlio dukrai pabėgėlių tema labai asmeniška, ji nusiteikusi pasimokyti naujų dalykų ir savanoriauti, jei tik leis sveikata. Rimantas Petrauskas dar tikisi išgirsti nemažai įdomių dalykų, prisipažino turintis bendravimo su užsieniečiais patirties ir yra nusiteikęs savanoriauti, nes tai nauja patirtis. Juozas Kukanauskas darbo reikalais yra ne kartą buvojęs arabų kraštuose, turi savo nuomonę apie tų šalių žmones, jų emigravimo priežastis, gerai vertina užsiėmimus, naujoviškas mokymo formas ir yra linkęs savanoriauti.

Kiti kalbinti dalyviai pripažino, kad Lietuvoje retas vyresnio amžiaus žmogus yra savanoriavęs ir mano, kad to priežastis – gebėjimo ir žinių apie savanorystę trūkumas.

MČTAU turi nemažą patirtį vykdant ne tik nacionalinius, bet ir tarptautinius projektus. Sėkmingai dalyvauta Grundtvig savanorystės projekte „Nė dienos be veiklos“, Nordplus Adult programos projektuose „Seniors on-linr“, „Old Memory Shake“ ir kt.

Jadvyga Miniotaitė

Reginos Dovidavičiūtės ir Vidos Rogalskienės nuotr. Medardo Čoboto TAU facebook

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 216 kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT457290000001700205

Žemėlapis