Iš Lietuvos 100-mečiui skirto ciklo „Žmonės ir darbai, kuriais didžiuojamės“

Žmonių, kuriais didžiuojamės, galerijoje pačią garbingiausią vietą užima šviesaus atminimo Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, gydytojas, mokslininkas, iškilus politikas ir visuomenininkas, Trečiojo amžiaus universiteto įkūrėjas ir pirmasis rektorius dr. Medardas Čobotas. Šių metų gegužės 26-ąją švęstume jo gimimo 90-ąsias metines.

Galima daug ką pasakyti apie nueitą turiningą Medardo Čoboto gyvenimo kelią, apie jo įvairiapusę veiklą įvairiose srityse, reikšmingus žingsnius Sąjūdžio veikloje, apie jo, kaip Aukščiausiosios tarybos deputato ir LR Seimo nario nuveiktus darbus. Galima daug rašyti apie jį kaip Žmogų iš didžiosios raidės, charizmatišką asmenybę, santūrų, inteligentišką, labai žmogišką, kupiną polėkio ir įvairiausių sumanymų žmogų. Tačiau mums, MČTAU bendruomenei, pats svarbiausias yra jo vaidmuo, kuriant Trečiojo amžiaus universitetą.

Apie tokios mokslo įstaigos vyresniems žmonėms steigimą M. Čobotas svajojo dar sovietiniais metais, bet, tuometinių pareigūnų manymu, suaugusiesiems šviesti užtenka liaudies universitetų. Tačiau M. Čobotas buvo įsitikinęs, jog nauja mokymo forma padės daugybei Lietuvos senjorų pirma laiko nepasiduoti senatvei. Mokslininką jaudino, kad vyresnio amžiaus žmonėms trūksta ne tik žinių, bet ir bendravimo, pozityvaus mąstymo, naujų įgūdžių formavimo. M. Čoboto manymu, neveiklumas šiame amžiaus tarpsnyje – tai ryškiausia priešlaikinio senėjimo, įvairių depresinių būsenų bei mažesnės gyvenimo trukmės priežastis.

M. Čoboto didžiausia gyvenimo svajonė išsipildė. Jis nesunkiai rado bendraminčių, ir Trečiojo amžiaus universitetai nuo 1995 metų kasmet duris atverdavo vis kituose Lietuvos miestuose. Vienas pirmųjų – 1995 m. birželio 15 d. įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas Vilniuje, pats mylimiausias M. Čoboto kūdikis, kuris 2009 m. rugpjūčio 30 d., po Signataro mirties, pavadintas jo vardu.

Bene taikliausiai M. Čoboto vaidmenį TAU istorijoje įvertino Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis: „Medardas Čobotas ėmėsi gražaus visuomeninio baro telkti vyresniuosius turiningai, nenuobodžiai gyventi. Kartais papasakodavo, kas tas Trečiojo amžiaus universitetas, kuriam vadovavo, jo reikšme ir prasme tikėjo. Ir čia stengėsi telkti žmones, o ne skirstyti, nešė gėrio kibirkštį. <...> Tai pavyzdys, kad tu visur, įvairiuose baruose gali būti visuomenės gydytojas“ (Gražina Dagytė. Medardas Čobotas. – Vilnius, 2016).

Prisiminimais apie M. Čobotą – kaip kolegą, bendražygį ir „patį žmogiškiausią žmogų“ MČTAU 20-mečio proga išleistame almanache pasidalijo kartu su juo Trečiojo amžiaus universitetą kūrę kolegos. Prienų TAU įkūrėja ir ilgametė jo vadovė Angelė Bajorienė, artimai bendravusi su M. Čobotu ir jo šeima, prisimena nuolatines diskusijas su Signataru apie pensinio amžiaus asmenų integraciją, kai jau nutraukti darbiniai ryšiai, kai namuose atsirado „tuščio lizdo“ sindromas, nes suaugę vaikai išskrido ir giliai širdyje kirba mintelė apie bendraamžių, bendraminčių būrelį. Diskutuota apie tai, kad TAU turi tapti svarbiais pagyvenusių žmonių edukaciniais centrais, siekiančiais, kad senjoras būtų laikomas lygiaverčiu, svarbiu visuomenės dalyviu.

Buvusi TAU prorektorė, dabartinė Tautodailės fakulteto dekanė Irena Jonkuvienė prisimena: „Rektoriaus buvo pilna visur: jis dalyvavo filialų steigiamuosiuose susirinkimuose, ekskursijose su klausytojais, švenčiant įvairias šventes. Jis nepavargdavo, spėdavo visur, nes TAU buvo jo mylimas kūdikis, kaip jis pats sakydavo“.

M. Čoboto kolegė ir bičiulė, šviesios atminties dr. prof. Birutė Gaigalienė, ilgametė Sveikatos fakulteto dekanė prisiminė 1995 m. birželio 15 d. įvykusį TAU steigiamąjį susirinkimą, iškilmingą pirmųjų mokslo metų pradžios ceremoniją, rūpesčius įregistruojant Universitetą, kuriant vėliavą, emblemą, himną. „Man labai džiugu, kad mirus TAU įkūrėjui, Universitetas nesubyrėjo, bet gyvuoja kaip Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas, kad jis plečiasi ir stiprėja, kad jam vadovauja geranoriški, kupini entuziazmo žmonės. Džiaugiuosi, kad didžiausia mano kolegos svajonė nesužlugo, bet tapo tarytum paminklu, jo visuomeninio darbo įvertinimu“, – tuo džiaugėsi B. Gaigalienė savo gyvenimo saulėlydyje.

Šviesios atminties dr. Vanda Brimienė, iš didelės pagarbos M. Čoboto idėjoms ir jo nuveiktiems darbams perėmusi vadovavimą TAU, didžiavosi perregistravusi TAU į Medardo Čoboto vardo universitetą: „Jis to nusipelnė! Ne visi tam pritarė, bet aš įsitikinusi, kad universitetui įkūrėjo garbės vardas tikrai pelnytai suteiktas“.

MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė, sėkmingai vadovaujanti Universitetui šeštus metus, įsitikinusi, jog čia tebėra gyvos Signataro idėjos, čia plevena jo nerami dvasia: „Medardas Čobotas pats sau sukūrė gyvą paminklą – Trečiojo amžiaus universitetą, kuris sėkmingai gyvuoja ir padeda daugeliui senyvo amžiaus žmonių gyventi įdomų ir prasmingą gyvenimą. Jo vardo universitete veikia 13 fakultetų, kuriuose mokosi per 2 tūkst. klausytojų. Savo veikloje mes iki šiol vadovaujamės M. Čoboto priesakais: „Senatvė ne liga; jaunas esi, kol gali mokytis; graži harmoninga senatvė neateina savaime – reikia jai rimtai ruoštis, reikia ją susikurti!“.

Jau daugiau nei du dešimtmečius trunkančia veikla siekiame pateisinti garbingą įkūrėjo vardą. Mums atrodo, kad pirmasis TAU rektorius būtų patenkintas viskuo – ir TAU veikla, ir išaugusiu klausytojų skaičiumi. Labiausiai jį kaip mokslininką, gydytoją gerontologą gal džiugintų jo idėjų „senatvė ne liga“ plitimas, mūsų mokslinės praktinės konferencijos. Jis turbūt didžiuotųsi mūsų lektoriais, profesionalais gydytojais, psichologais, teisininkais. Jį, kaip signatarą, džiugintų mūsų klausytojų susidomėjimas istorija, gilus jos studijavimas, ėjimas 1918 m. ir 1990 m. signatarų keliais. Didžiuotųsi mūsų praktine veikla, žymių žmonių kapų tvarkymu. Daug pagyrimų sulauktų informatyvi MČTAU svetainė. Rektorius džiaugtųsi mūsų aktyvo susitelkimu ir atsakomybe savanorystės veikloje. Didžiuotųsi pasauliniu MČTAU veiklos įvertinimu – 2016 metais ES suteiktu Europos piliečio apdovanojimu. Turbūt pasidžiaugtų ir gražiomis Universiteto šventėmis, parodomis, koncertais, ir mūsų išleistu Almanachu, ir mūsų literatų leidiniais.

Istorijos fakulteto dekanės doc. Vidos Kniūraitės iniciatyva sukurtas filmas, skirtas TAU įkūrėjo, pirmojo rektoriaus dr. Medardo Čoboto atminimui (filmo autorius – Vytautas Vasiliauskas).

Jadvyga Miniotaitė